Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie kanalizacja w Mironicach i części Kłodawy oraz remont świetlicy wiejskiej w Rybakowie. Na te inwestycje czekali mieszkańcy gminy

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Gmina Kłodawa dostała rządowe dofinansowanie na dwie duże i wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje. W Mironicach i części Kłodawy powstanie kanalizacja sanitarna, a w Rybakowie świetlicę wiejską czeka gruntowny remont.

- Od wielu lat mieszkańcy Mironic jak odcinka Kłodawy czekają na budową kanalizacji sanitarnej. Zadanie otrzymało dofinansowanie w ramach środków rządowych. Jesteśmy gminą zieloną i ekologiczną, dlatego kanalizacja powstanie i będą się do niej mogli podłączyć kolejni mieszkańcy - mówi Anna Mołodciak, wójt gminy Kłodawa.

Kolejną wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycją jest remont świetlicy wiejskiej w Rybakowie. Tutaj również z pomocą przyszły pieniądze rządowe. – W tej świetlicy głównym problemem był system ogrzewania – mówi wójt.

Dwie inwestycje za około 10 mln zł

- Na budowę kanalizacji na odcinku Kłodawa-Mironice otrzymaliśmy 7,6 mln zł dofinansowania, a całe zadanie to koszt około ośmiu milionów złotych. Z kolei na modernizację świetlicy w Rybakowie otrzymaliśmy półtora miliona złotych, a 500 tys. zł. Dołoży gmina. Całość inwestycji w Rybakowie to koszt około 2 mln zł – wylicza Agnieszka Chudziak, skarbnik w gminie Kłodawa. - W tej chwili otrzymaliśmy promesy wstępne na realizację obu tych inwestycji. Zleciliśmy już wykonanie projektu na remont świetlicy. Po otrzymaniu projektu przystąpimy do przetargu. Na wyłonienie wykonawcy mamy dziewięć miesięcy. Dokumentacja na budowę kanalizacji sanitarnej jest już gotowa. W najbliższym czasie będziemy ogłaszać postępowanie przetargowe – tłumaczy Grzegorz Zapytkowski, zastępca kierownika referatu realizacji inwestycji w gminie Kłodawa.

Przeczytaj też:

Zabytkowa świetlica będzie jak nowa

Co ważne, budynek świetlicy wiejskiej w Rybakowie jest objęty nadzorem konserwatorskim. Czeka go gruntowny remont. Zostanie tu zamontowana pompa ciepła, będą panele fotowoltaiczne, podłoga będzie ocieplona, a oświetlenie zostanie wymienione na ledowe, wyremontowane zostaną praktycznie wszystkie pomieszczenia, łącznie ze stolarką okienną i dachem. Z racji tego, że budynek jest zabytkowy, cegła z którego go wybudowano zostanie odświeżona. Natomiast jeśli chodzi o kanalizację, to do położenia jest około siedmiu kilometrów rur. – To trudne geologicznie tereny, ale myślę, że wykonawca sprawnie sobie z tym poradzi – mówi G. Zapytkowski.

Mieszkańcy nie mogą się doczekać

- To dla nasz wszystkich rewelacyjna informacja. Bardzo się cieszymy, bo sale potrzebowała tego remontu. Chodzi szczególnie o ogrzewanie. Teraz jest tu stary piec na ekogroszek, który trzeba ciągle obsługiwać. To trudna i ciężka praca, a niestety w dzisiejszych czasach trudno znaleźć kogoś, kto mógłby to wykonywać – mówi Paula Woźniak, mieszkanka Rybakowa. Ze świetlicy w Rybakowie korzystają m. in. dzieci, dla których organizowane są tutaj zajęcia. Korzystają z niej też seniorzy i koło gospodyń wiejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska