Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne, nietypowe lekcje techniki

(kali)
Lekcje techniki mogą być naprawdę interesujące, bo oparte na doświadczeniach
Lekcje techniki mogą być naprawdę interesujące, bo oparte na doświadczeniach fot. Archiwum
Akademia Techniki już od miesiąca odwiedza gimnazjalistów w całej Polsce. W ramach wspólnego projektu firmy Samsung Electronics Polska i Centrum Nauki Kopernik w szkołach prowadzone są niezwykłe Lekcje Techniki, oparte na fascynujących doświadczeniach. Do tej pory z zajęć skorzystało blisko 4 tysiące uczniów.

Akademia Techniki to bezpłatny projekt, który powstał, by przybliżyć gimnazjalistom świat nowoczesnych technologii. Przez pierwszy miesiąc do programu przyłączyło się ponad 40 szkół z całej Polski, gdzie odbyło się łącznie ok. 140 warsztatów. Program potrwa do końca czerwca br. Do tego czasu Akademia obejmie swym zasięgiem ponad 10 tysięcy gimnazjalistów ze 120 polskich szkół. Udział w programie jest bezpłatny.

- W ramach programu uczniowie szkół gimnazjalnych biorą udział w specjalnej Lekcji Techniki, której scenariusze zostały opracowane, by w jak największym stopniu inspirować uczniów do zgłębiania wiedzy - mówi Aneta Prymaka z Centrum Nauki Kopernika. To właśnie animatorzy z CNK przeprowadzają szereg eksperymentów, obrazujących zjawiska fizyczne i chemiczne zachodzące w nowoczesnych sprzętach, takich jak mikrofalówka lub telewizor LCD. Gimnazjaliści mają okazję dowiedzieć się np. jak działa klatka Faraday'a, jakie wspólne cechy ma fala meksykańska z falą elektromagnetyczną oraz co i dlaczego dzieje się z winogronami po włożeniu ich do mikrofalówki. Animatorzy wytłumaczą również m.in. jak działa wyświetlacz LCD oraz na czym polega zjawisko widzenia obrazu i powstawania wrażenia ruchu w wyświetlaczach. Co ważne - prezentowane podczas zajęć zjawiska fizyczne i chemiczne są ujęte w obowiązującej podstawie programowej.

W ramach Akademii Techniki organizowane są również konkursy - dla uczniów i nauczycieli. Gimnazjaliści z całej Polski zapraszani są do udziału w konkursie literackim pt. "Ja - kreator przyszłości". Zadaniem konkursowym jest napisanie, samodzielnie lub w grupie przyjaciół, wiersza opowiadania lub piosenki na temat własnej wizji technologii przyszłości. Wystarczy jedynie puścić wodze fantazji, by mieć szansę zdobycia atrakcyjnych nagród w postaci elektronicznego sprzętu firmy Samsung Electronics.

Nauczyciele, którzy stworzą najciekawszy scenariusz lekcji techniki z wykorzystaniem sprzętów
gospodarstwa domowego mają szansę na zwycięstwo w konkursie pt. "Ucz i inspiruj". Dla autorów najlepszych prac i ich szkół czekają atrakcyjne nagrody.

- Zgłoszenia do obydwu konkursów należy przesyłać do 1 czerwca 2010 r. - podkreśla Blanka Fijołek z Samsung Elektronics Polska. - Więcej informacji o Akademii Techniki i warunkach udziału w konkursach znajduje się na stronie www.akademiatechniki.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska