Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Kargowej podczas weekendu odbędzie się finał festiwalu Kozzi Gangsta Film imienia Macieja Kozłowskiego. Szykujmy się na ambitne produkcje

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Kozzi Gangsta - festiwal filmowy ma już bogate tradycje, a jego pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku. Od samego początku będąc miejscem ciekawych wydarzeń i działań, które oscylowały wokół sylwetki Macieja Kozłowskiego - popularnego i zasłużonego aktora pochodzącego z Kargowej, a także honorowego obywatela gminy.
Kozzi Gangsta - festiwal filmowy ma już bogate tradycje, a jego pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku. Od samego początku będąc miejscem ciekawych wydarzeń i działań, które oscylowały wokół sylwetki Macieja Kozłowskiego - popularnego i zasłużonego aktora pochodzącego z Kargowej, a także honorowego obywatela gminy. Mariusz Kapała
W sobotę oraz niedzielę, 16-17 września, w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury odbędzie się jubileuszowa, bo dziesiąta edycja festiwalu „Kozzi Gangsta Film im. Macieja Kozłowskiego”. Organizatorem jest Gminne Centrum Kultury w Kargowej. Redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem.

Piękny jubileusz

Ten festiwal filmowy ma już bogate tradycje, a jego pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku. Od samego początku był miejscem ciekawych wydarzeń i działań, które oscylowały wokół sylwetki Macieja Kozłowskiego - popularnego i zasłużonego aktora pochodzącego z Kargowej, a także honorowego obywatela gminy. Macieja Kozłowskiego pamiętamy z ról m.in. w „Kingsajzie”, „Krollu”, „Psach”, „Liście Schindlera”, „Nic śmiesznego”, „Kilerze” czy "Ogniem i Mieczem" (ataman kozacki - Maksym Krzywonos). Jako postać Waldemara Jaroszego, zagrał w „M jak miłość”. Był bardzo znany także z działalności sportowej.

Dwie kategorie

Obecnie Festiwal przyjął nową formułę i zamierza inspirować do kreowania obszarów aktywności w ramach sztuki filmowej, które do tej pory nie były poddane ocenie, w tym opisywać codzienną rzeczywistość i rolę jednostki w życiu społeczności lokalnej. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: film promocyjny (gatunku, którego rozwój w skali kraju zasługuje na docenienie) oraz „mój kawałek podłogi”, czyli oraz kina społecznego, które podejmuje temat aktywności i zaangażowania na rzecz lokalnego środowiska, grup, liderów, których działalność wpływa na nasze życie lokalne, najbliższe otoczenie. Krótkie filmy promocyjne opisują walory i piękno regionu, miasta, województwa, gminy, ale także tradycyjne wydarzenia, istotne dla regionu z walorem prospołecznym, związanym z budową lub odbudową tożsamości społeczności lokalnej, wspólnoty czy grupy. Druga kategoria to filmy, w których autorzy prezentują i przedstawiają swoje pasje, źródła aktywności, co ich inspiruje do twórczego działania, co sprzyja aktywnemu trybowi życia, budowaniu relacji, integracji, działania na rzecz innych, podejmowania się akcji prospołecznych, także na rzecz dobrego samopoczucia oraz zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dyrektor GCK w Kargowej - Tomasz Furtak - dodaje, że:

Konkurs jest także odpowiedzią na duże zainteresowanie taką tematyką m.in. na portalach społecznościowych. Festiwal i realizowane w jego ramach konkursy filmowe mają zasięg międzynarodowy, do udziału w nim zostały zaproszone także urzędy, punkty informacji turystycznej, członkowie kół turystycznych, przewodnicy, biura turystyczne, stowarzyszenia przewodnicy, placówki oświatowe, osoby prywatne, a także jednostki, wykorzystujące formę audio-video w swojej pracy zawodowej.

Są nagrody

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne oraz rzeczowe, a także nagrodę publiczności. Dodatkowo w programie Festiwalu odbędzie się spotkanie połączone z panelem dyskusyjnym, a także prezentacje filmów połączone z galą. Ta odbędzie się w sobotę (16.10) o godz. 18 w sali widowiskowej GCK.

Ławeczka dla dwojga

Z kolei w niedzielę (17.09) w kargowskiej mediatece będzie można obejrzeć spektakl „Ławeczka” w wykonaniu aktorów Lubuskiego Teatru, na który wstęp jest płatny. To kameralna opowieść autorstwa Aleksandra Gelmana, o spotkaniu pary ludzi, w średnim wieku – Wiery i Fiodora. Oboje mają za sobą spory bagaż życiowych doświadczeń i spragnieni są miłości i bliskości drugiej osoby. Bohaterowie spotykają się przypadkiem w dworcowej poczekalni. To opowieść o ogromnej potrzebie miłości, a jednocześnie lęku i obawie przed odpowiedzialnością za drugą osobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska