MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S3 ze Skwierzyny do Międzyrzecza w liczbach

Redakcja
Pierwsi kierowcy pojechali drogą S3 ze Skwierzyny do Międzyrzecza w czwartek, 15 maja.
Pierwsi kierowcy pojechali drogą S3 ze Skwierzyny do Międzyrzecza w czwartek, 15 maja. Dariusz Brożek
W czwartek, 15 maja został oddany do użytku 19-km odcinek drogi S3 ze Skwierzyny do Międzyrzecza wraz z położoną poza trasą szybkiego ruchu obwodnicą Skwierzyny. Ukończenie tego odcinka pozwoli kierowcom przejechać ekspresówką ze Szczecina aż do Sulechowa.

Na realizację zadania firma Strabag miała 25 miesięcy, wyłączając z tego okres zimowy. W tym czasie wykonawca, oprócz fragmentu nowoczesnej trasy szybkiego ruchu, wybudował 27 obiektów mostowych i aż 11 przejść dla zwierząt. Powstały też liczne, dodatkowe drogi lokalne zapewniające dojazd do zabudowy oraz do terenów rolnych i leśnych. Wykonano również budowę obwodu utrzymania drogowego oraz przebudowę sieci uzbrojenia terenu, w tym naftociągów dalekosiężnych.

Podczas prac Strabag wykonał  ponad 2 mln m sześc. robót ziemnych, co stanowi równowartość  83 tys. wagonów kolejowych z piaskiem, zużytych do budowy nasypów. Przy pracach budowlanych wykorzystano także około 352 tys. ton masy bitumicznej, jaką w większości dostarczyła, przeniesiona specjalnie w rejon prac, należąca do koncernu wytwórnia. Taki zabieg znacznie przyspieszył prace i pozwolił ukończyć budowę w terminie.

Budowę drogi S3 ze Skwierzyny do Międzyrzecza spółka Strabag rozpoczęła w lipcu 2011 r. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Zielonej Górze. W tym samym czasie trwały także prace na sąsiadującym odcinku S3 od Gorzowa Wielkopolskiego do Skwierzyny. Połączenie obu i oddanie do użytku 15 maja pozwoliło na uzupełnienie brakującego fragmentu ekspresówki. 

KONTRAKT W LICZBACH

  • wartość kontraktu: 425 mln PLN
  • czas trwania kontraktu:  25 miesięcy
  • wykopy: 898 000 m sześc.
  • nasypy: 2 080 806 m sześc.
  • wymiany gruntów: 225 000 m sześc.
  • podbudowa z kruszywa: 558 665 mkw.
  • masy bitumiczne: 352 000 ton.

 

Strabag SE  jest  europejskim koncernem stosującym nowe technologie w budownictwie, oferującym pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę inżynierską, wysokiej jakości materiały budowlane oraz najnowszej generacji park maszynowy. W 2013 roku zatrudniał 73 tys. pracowników  Grupa Strabag jest obecna w Polsce od 1985 roku, daje pracę ok. 5 300 osobom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska