Całe lato z ESK! Ponad dwa miliony osób z Polski i zagranicy na 650 wydarzeniach

Materiał Partnera

Wideo

Udostępnij:
Za nami jeden z najgorętszych miesięcy w kalendarzu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W czerwcu byliśmy świadkami kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych, w których wzięło udział około 500 tysięcy osób. We Wrocławiu genialny koncert dał David Gilmour, otwarto Pawilon Czterech Kopuł z niezwykłą kolekcją sztuki współczesnej, kilka tysięcy artystów wzięło udział w megawidowisku operowym Hiszpańskiej Nocy z Carmen na Stadionie Wrocław oraz spektakularnym performensie Flow na Odrze i jej brzegach. W ciągu 30 czerwcowych dni każda dziedzina kuratorska Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 była mocno reprezentowana przez wystawy, festiwale, spektakle, koncerty... Ale ESK Wrocław 2016 nie zwalnia tempa, nie zamierza brać urlopu. Bez względu na aurę przed nami wyjątkowo gorące kulturalne lato i pełne wielkich wydarzeń artystycznych wakacje. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, wielkie koncerty z cyklu Singing Europe, festiwal Capital of Rock, Brave Festival, finał Głosu Wykluczonych, otwarcie Centrum Historii Zajezdnia z festiwalem wRock for Freedom i jeszcze wiele wydarzeń, które zapełnią kulturalny kalendarz lipca i sierpnia.

Lato z Chagallem, Hałasem i pisarzami

Lipiec i sierpień to czas kolejnych wielkich wystaw w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W Pałacu Królewskim - Muzeum Miejskim Wrocławia zobaczymy kilkadziesiąt dzieł Marca Chagalla i artystów europejskiej awangardy (1.07-31.08), Narodowe Forum Muzyki ugości najlepszych wrocławskich artystów podczas ekspozycji Sztuka szuka IQ. Artyści Wrocławia (2.07-11.09), a na koniec wakacji Pawilon Czterech Kopuł zaprosi na wspaniałą wystawę kolekcji Ericha Marxa z Muzeum Sztuki Współczesnej w Berlinie (20.08.2016-22.01.2017). W lipcu - podczas trwającego właśnie Miesiąca Spotkań Autorskich (2.07-1.08) i Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki (28-31.07) - można się będzie spotkać z kilkudziesięcioma gwiazdami literatury z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji i Hiszpanii.

Teatr i kino na afiszu ESK

Jedną z najgorętszych propozycji na lato jest specjalna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (21-31.07). To prawdziwa uczta dla fanów artystycznego kina z całego świata. 393 filmy, 221 pełnometrażowych, 92 premierowe. Pięć konkursów, przeglądy, retrospektywy, spotkania z największymi artystami europejskiego kina. A wśród projektów specjalnych ESK dwie niezwykłe Opery Filmowe: River of Fundament (29,30.07) i Zagubiona Autostrada (21,23.07), filmowo-edukacyjne przedsięwzięcie „Wrocław od świtu do zmierzchu”, Kino Basków i finał konkursu 48 Hour Film Project.

Hasło trwającego właśnie teatralnego Brave Festival (1-16.07) w tym roku brzmi „Wykluczeni”, co oznacza niezwykłe spektakle prezentowane przez artystów skutecznie przeciwstawiających się stereotypom. Z kolei 31 lipca wielki finał Głosu Wykluczonych - prezentacji spektakli przygotowanych od kilku lat we Wrocławiu przez profesjonalnych artystów wraz z osobami dotkniętymi odrzuceniem społecznym pod opieką Michała Znanieckiego i fundacji Jutropera.

Muzyczne lato we Wrocławiu

Fani mocnego rocka w czasie koncertu Capital of Rock (27.08) na Stadionie Wrocław usłyszą m.in. legendarne zespoły Rammstein i Limp Bizkit. Ale wcześniej czeka nas największe wydarzenie chóralne na kontynencie, czyli Singing Europe. Już 23 lipca Stadion Miejski zamieni się w scenę dla chórów, a koncert urozmaici występ siostry Cristiny Scucci. Podczas kolejnych koncertów z cyklu Singing Europe usłyszymy też Aleksandrę Kurzak (6.08, NFM) i filharmoników pod dyrekcją Paula McCreesha (30.07, Kościół św. Marii Magdaleny). Muzyczne wydarzenia będą towarzyszyć też otwarciu Centrum Historii Zajezdnia, gdzie podczas wROCK for Freedom (27-29.08) na scenie wystąpią gwiazdy rocka: szwedzki Sabaton, oraz legendarne polskie zespoły TSA i Lady Pank.

Przypominamy także o wakacyjnym filmowym konkursie ESK! Autorzy trzech produkcji, które uzyskają największa ilość głosów, otrzymają 3000 (I miejsce), 2000 (II miejsce) i 1000 zł brutto (III miejsce).

Na Wasze filmy czekamy do 31 sierpnia pod adresem [email protected]

Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska