Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuski kulturalny rozkład jazdy. Niemen w Świebodzinie, muzyka do niemego filmu w Szprotawie i Paranienormalni w Żarach, dzieje się

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Filharmonii Gorzowskiej, w piątek 18.02 o godz. 19, Krakowski Kwartet Klarnetowy  wykona m.in. divertimento na trzy klarnety oraz klarnet basowy – Alfreda Uhla oraz kwartet Andersa Hedelina.
W Filharmonii Gorzowskiej, w piątek 18.02 o godz. 19, Krakowski Kwartet Klarnetowy wykona m.in. divertimento na trzy klarnety oraz klarnet basowy – Alfreda Uhla oraz kwartet Andersa Hedelina. mat. zespołu
Pogoda na zewnątrz może być niespokojna, a wyprawy turystyczne ryzykowne, warto zatem skorzystać z przebogatej oferty kulturalnej lubuskich placówek. Wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w Szprotawskim Domu Kultury, a będzie nim koncert grupy "Czerwie", podczas którego jej członkowie zagrają na żywo do filmu niemego "Brzdąc" Charliego Chaplina. W nowym składzie wystąpi w Żarach kabaret Paranienormalni, a w świebodzińskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się koncert pt. "Czesław Niemen - A miłość największym jest darem".

SZPROTAWA

W niedzielę, 20 lutego w Szprotawskim Domu Kultury, w świat kina niemego zabierze zespół „Czerwie”. Zobaczymy film „Brzdąc” z 1921 roku, z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu. Czerwie to jedna z najlepszych w Polsce formacji grającej na żywo do filmów. Zespół skomponował swoją ścieżkę muzyczną do wielu z nich m.in. z Polą Negri, Eugeniuszem Bodo czy Charlie Chaplinem. Prezentują alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, muzyki eksperymentalnej czy współczesnej. Przez lata artyści stworzyli swój własny niepowtarzalny styl, który charakteryzuje się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów oraz wartości muzycznych. W swojej dyskografii muzycy mają już sześć autorskich albumów. Zespół występował na wielu festiwalach europejskich m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego, Hippodrome w Szkocji czy we Frankfurcie nad Menem podczas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wstęp płatny.

ŻARY

Koncert orkiestry dętej

W sobotę, 19 lutego o godz. 17 w sali widowiskowej „Luna” w Żarach, w koncercie noworocznym pod batutą Jarosława Przerady, wystąpi Miejska Orkiestra Dęta Żarskiego Domu Kultury.

Orkiestra powstała w 1993 roku z inicjatywy władz miasta, a jej utworzenie i dalsze prowadzenie powierzono nieżyjącemu już wieloletniemu kapelmistrzowi - Ryszardowi Kasztelanowi. Zespół skupia głównie młodzież (choć nie tylko) szkół żarskich, ale także z okolicznych miejscowości. W ciągu prawie trzydziestu lat swojego istnienia orkiestra dała setki koncertów w kraju i za granicą (Czechy, Niemcy, Węgry, Dania, Francja). Instruktorzy zespołu, prowadzą dodatkowo naukę gry dla dzieci, młodzieży, ale także dorosłych, na instrumentach dętych: klarnecie, saksofonie, trąbce, waltorni, flecie, puzonie, tubie i perkusyjnych. W programie koncertu znajdzie się muzyka klasyczna i współczesna. Wstęp płatny, cena symboliczna.

Kabaret Paranienormalni

W niedzielę, 20 lutego o godz. 16 i 19 w sali widowiskowej Żarskiego Domu Kultury odbędzie się występ kabaretu Paranienormalni w programie „Bez znieczulenia". To najnowsza kreacja tego kabaretu, który właśnie rozpoczyna jubileusz swojego 15-lecia. W najnowszym spektaklu nie będzie jednak powrotów do dobrze już znanych skeczów. Widzów zaskoczą zupełnie nowe historie i postaci. „Bez znieczulenia” to prawie dwie godziny wyśmienitej zabawy, z której kabaret słynie od lat. Wstęp płatny.

ŚWIEBODZIN

W sobotę, 19 lutego o godz. 16, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, odbędzie się koncert pt. „Czesław Niemen - A miłość największym jest darem”, który upamiętnia 83. rocznicę urodzin tego wybitnego artysty.

Jako pierwszy wystąpi Jarosław Królikowskiego. To uznany wrocławski śpiewak operowy i operetkowy, który inspirował się twórczością Jamesa Browna, Toma Jonesa, Cliffa Richarda. Jego barwa głosu jest bardzo podobna do tej, którą miał Czesław Niemen. Od lat prezentuje też jego utwory z jego repertuaru.

Jako drugi swoje umiejętności muzyczne zaprezentuje Maciej Wróblewski. Ten znany zielonogórski bard występował m.in. z takimi sławami jak Ewa Demarczyk, Zdzisława Sośnicka czy Alicja Majewska.

Obaj artyści przedstawią różne strony i aspekty miłości. Będą to m.in. miłość do Boga, mężczyzny do kobiety, do matki oraz do ojczyzny. Słuchacze usłyszą utwory m.in. z repertuaru Czesława Niemena: „Malagueńa”, „Pamiętam ten dzień”, „Jednego serca”, „Wspomnienie” „Terra deflorata”, „Dziwny jest ten świat”, „Czas jak rzeka” oraz utwory, których autorem jest M. Wróblewski np. „Listy do Pana Boga”, „Serce matki”, „Świebodziński Chrystus Król”. Koncert poprowadzi Jan Edward Czachor. Wydarzenie ma, oprócz części wykonawczej, także charakter religijny, wstęp bezpłatny przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Klarnety oraz muzyka polska kameralnie w filharmonii

W Filharmonii Gorzowskiej, w piątek, 18 lutego o godz. 19, odbędzie się koncert kameralny pod tytułem „Szlaki alternatywne”, podczas którego usłyszymy m.in. Krakowski Kwartet Klarnetowy oraz Kwartet Smyczkowy im. M. Góreckiego. Artyści wykonają divertimento na trzy klarnety oraz klarnet basowy – Alfreda Uhla, kwartet Andersa Hedelina, I. kwartet smyczkowy „Już się zmierzcha” H.M. Góreckiego, a także „ociekający góralszczyzną” utwór „Harnasie” Karola Szymanowskiego, w opracowaniu Michała Pawełka i Macieja Jabłońskiego na kwintet smyczkowy, kwartet klarnetowy i perkusję. W niedzielę 20.02. filharmonia zaprasza na godz. 12 na koncert familijny. W programie
Księga dżungli - suita baletowa, Jana Walczyńskiego.

Relaksacja dźwiękiem

W sobotę 19.02 w godz. 18-19, w Klubie Kultury Miejskiego Centrum Kultury „Jedynka” odbędzie się koncert relaksacyjny pt. „Kąpiel w dźwiękach”, który poprowadzi Małgorzata Kamczyc. To terapia dźwiękowa z użyciem mis himalajskich i gongów, które oddziałują na cały ludzki organizm. Jak podaje prowadząca: „koją nerwy, wyciszają umysł, redukują stres i napięcia, a także sprzyjają przywróceniu równowagi, pomagają uruchomić procesy odnowy na poziomie komórkowym, sprzyjają przywróceniu jasności umysłu”. Zajęcia odbywają się w pozycji leżącej. Trzeba mieć wygodny strój oraz zabrać np. koc lub matę. Wstęp płatny, wymagana rezerwacja.

ZIELONA GÓRA

Brahmsa zagra ojciec z synem

Filharmonia Zielonogórska, także o godzinie 19, zaprasza na koncert z udziałem Janusza i Tadeusza Wawrowskich - muzycznego duetu, który tworzą ojciec z synem.

Janusz Wawrowski zagra na pochodzących z 1685 roku skrzypcach wykonanych w pracowni Stradivariusa. Artyści wykonają koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę op. 102 - Johannesa Brahmsa, reprezentujący okres romantyzmu w muzyce.

W drugiej części usłyszymy VI. symfonię F-dur op. 68, L. v. Beethovena „Pastoralną”. Kompozytor każdej z pięciu części (zwyczajowo są cztery) tej symfonii, nadał własne nazwy „Obudzenie się pogodnych uczuć po przybyciu na wieś” (główny temat pochodzi z chorwackiej melodii ludowej), „Scena nad strumieniem” (pod koniec Beethoven umieszcza muzyczne imitacje głosów ptaków), „Wesoła zabawa wieśniaków”, „Burza” (zawiera imitacje grzmotów i zawodzenia wiatru), „Pieśń pastuszka – radosne i dziękczynne uczucia po burzy”.

Podczas koncertu wysłuchamy także pochodzącą z lat 30. XIX w., mało znaną i rzadko wykonywanego uwerturę do opery „Monbar czyli Flibustierowie” - Feliksa Dobrzyńskiego. Kompozytor pracował nad tym dziełem w latach 1836-38, ale jego prawykonanie odbyło się w Warszawie, dopiero w 1863 roku. Uwertura zachwyca romantyczną kolorystyką i ciekawą narracją muzyczną. Orkiestrę poprowadzi Rafał Kłoczko.

Nowa wystawa w BWA

W sobotę, 19 lutego o godz. 12, odbędzie się zorganizowane oprowadzanie po nowej wystawie pt. „Kartografia uczuć wzniosłych”, którą zorganizowało Biuro Wystaw Artystycznych. Wystawa podąża za Marcelem Proustem i jego przekonaniem, że miłość ludzka jest bardziej skomplikowana, niż się ją przedstawia, także biorąc pod uwagę normy społeczne, twierdzenia naukowe i pragnienia. Według niego, to rośliny mogą posłużyć jako metafory do opisania złożoności ludzkiej miłości. Wszystkie prezentowane na wystawie prace są opowieściami o miłości i jej różnych wymiarach, a ich autorami są: Gosia Bartosik, Anna Baumgart, Teresa Gierzyńska, Michał Jankowski, Aleksandra Kubiak, Anna Kutera, Zbigniew Libera i Liliana Zeic. Ekspozycja zagości w zielonogórskim BWA do 13 marca br., a 25 lutego o godz. 19, dodatkowo będzie jej towarzyszył wieczór filmów eksperymentalnych z lat 70. i 80. Wstęp bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska