Gorące (dosłowie) oferty na środek czerwca w Lubuskiem. Rzut beretem w Kalsku, Czołgiści w Drzonowie, Wesele w Wymiarkach, otwarte piwnice

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Od czwartku do niedzieli (16-19.06), mieszkańcom i turystom zostanie udostępnionych ok. 20 historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się ponad 30 lubuskich winnic.
Od czwartku do niedzieli (16-19.06), mieszkańcom i turystom zostanie udostępnionych ok. 20 historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się ponad 30 lubuskich winnic. Mariusz Kapała
Udostępnij:
Gorąco uff jak gorąco, a może jakaś oferta spędzenia wolnego czasu, niekoniecznie na otwartej przestrzeni skusi Państwa podczas tego weekendu w Lubuskiem? Dobrą alternatywą może się dlatego okazać wizyta w zielonogórskich piwnicach winiarskich, które oferują także przyjemny chłód. A może macie chęć na rzut beretem w Kalsku k. Sulechowa? Wiele atrakcji oferuje Wschowa, która świętuje swoje miejskie święto. W porcie w Cigacicach, nad Odrą zobaczycie słowiańskie obyczaje związane z Nocą Kupały. Wiele się będzie działo w ten weekend w Gorzowie Wlkp. Nocny Szlak Kulturalny oferuje, mnóstwo (!!!) dobrej rozrywki i zabawy. O nudzie nie ma mowy.

WSCHOWA

W sobotę i niedzielę 18-19.06 trwać będą Dni Wschowy. To urocze, historyczne miasto na pograniczu z Wielkopolską i Dolnym Śląskiem, nieco na uboczu, ma naprawdę wiele do pokazania turystom. A bywali tu książęta i królowie. Jeden z nich (Kazimierz Wielki) wziął nawet we Wschowie ślub. Świętowanie, de facto oficjalnie rozpoczęło się już w piątek, po południu, wielkim barwnym korowodem oraz koncertami. Na sobotę, na scenie przy placu Kosynierów, przewidziano kilka występów. O 18:00 zagra „Czadoman”, o 19:00 koncert da Norberta Wronka. Po nim ok. 20 wystąpi Taraka. To polski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza popu, folku oraz rocka, założony przez Karola Kusa w 2012, znany choćby z utworu „Podaj rękę Ukrainie”. Ich wiolonczelista – Dmitrij – w wieku 28 lat zginął jako ochotnik w trakcie obrony Ukrainy podczas brutalnej rosyjskiej inwazji na ten kraj. Na finał wieczoru o 21.30, wystąpi zespół „Skaner”, a po nim do północy odbędzie się zabawa z DJ na wolnym powietrzu. Na finał dni miasta, w niedzielę przed południem, o 11 dzieci na stadionie miejskim rozegrają turniej piłki nożnej, zaś o 15 to samo zrobią dorośli. Wtedy podczas meczu gwiazd, aktorzy telewizji zmierzą się ze wschowskimi przedsiębiorcami. Wieczorem, o 21 na placu Kosynierów będzie można obejrzeć seans filmowy w kinie plenerowym.

DRZONÓW

W niedzielę 19.06. w godz. 10-17, Lubuskie Muzeum Wojskowe zaprasza na Piknik Czołgisty organizowany z okazji Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Tego dnia zostanie dodatkowo otwarta nowa wystawa czasowa pt. „10. Brygada Kawalerii Pancernej - historia, tradycje i współczesność w zbiorach Stowarzyszenia Odwach”. W trakcie pikniku, w plenerze zaprezentują się pododdziały 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Niewątpliwą atrakcją będzie zapewne możliwość wejścia do czołgów i rozmowy z ich obsługą. Kolejnych militarnych wrażeń dostarczą dynamiczne pokazy czołgów T-34-85 oraz T-72, samochodu pancernego Fox i promu GSP-55, a także prezentacja czołgu Leopard z wyposażenia 10. BKPanc. Na najmłodszych czekają rekonstruktorzy – rycerze, którzy niczym pancerniacy rodem ze średniowiecza, dadzą pokaz walki. Nie zabraknie tradycyjnych stoisk modelarskich, handlowych (w tym z umundurowaniem) i gastronomicznego z wojskowa grochówką. Dodatkowo można obejrzeć wystawy stałe (cztery sale w pałacu), prezentujące szeroki zakres historii wojskowości: „Broń dawna”, „Gabinet myśliwski”, „Żołnierz polski 1914-1945” z wystawami integralnymi, „Wojsko polskie w ZSRR 1943-1945”, „Alianci”, „Kobiety-Żołnierze” i „Żołnierz polski po 1945 roku”. W plenerze znajduje się natomiast bogata kolekcja lotnicza, w skład której wchodzą aż 22 samoloty oraz 5 śmigłowców (trzy samoloty są w osobnym pawilonie). Samolot Jak-23 po remoncie, czasowo znajduje się na terenie 31 BLT na lotnisku Poznań-Krzesiny i w ramach zbioru samolotów historycznych bazy, reklamuje Lubuskie Muzeum Wojskowe. Szeroko znane zbiory sprzętu ciężkiego składają się natomiast z wielu typów transporterów opancerzonych, czołgów, dział i armat. Całość uzupełnia broń przeciwlotnicza oraz obiekty w pawilonie. Wszystko to w cenie biletu (20 zł normalny, 15 zł ulgowy). Lubuskie Muzeum Wojskowe wywodzi się z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, lecz swoją historię rozpoczęło po przejęciu pod koniec 1978 roku zdewastowanego pałacu – obecnej siedziby placówki. Prace adaptacyjne i remontowe trwały do 1985 roku, w którym oficjalnie otwarto nowe muzeum. Przez lata owocnej działalności, zdołało zdobyć sobie renomę w Polsce i za granicą. Do Drzonowa najlepiej dostać się samochodem przez Radomię lub Słone i Buchałów albo przez Leśniów Wielki. Ilość miejsc parkingowych jest jednak ograniczona.

HENRYKÓW K. SZPROTAWY

Najbliższą niedzielę ( 19 czerwca) możecie Państwo bardzo artystycznie i przyjemnie spędzić w Pałacu Henryków. Zapraszamy serdecznie o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotograficznej grupy KROVVKA pt."Szkiełkiem i w szkiełku". Będzie to doskonała okazja poznania znakomitych fotografów, ich warsztatu i prac, które powstały podczas wyprawy w góry Izerskie. Wstęp na wernisaż wolny. A tuż po wernisażu o godz. 18.00,na spotkanie z kobietami i jazzem zaprasza Andrzej Winiszewski- dziennikarz muzyczny. To drugie spotkanie , którego temat wybrała sama publiczność. Jesteśmy przekonani ,że opowieści o kobietach i ich roli w historii jazzu będą niezwykle emocjonujące. Zapraszamy serdecznie szczegóły wydarzeń na profilu FB.

KALSK

Rzut beretem w Kalsku i to już po raz szósty. Więcej na fanpage'u wydarzenia.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Dobry wieczór Gorzów

W sobotę 18.06 o 19. oraz w niedzielę 19.06 o 20., na gorzowskim rynku, przy fontannie Paukscha i katedrze, nastąpi inauguracja tegorocznego cyklu „Dobry wieczór Gorzów”, który potrwa aż do 10.09. Jako pierwsi (18.06) zaprezentują się uczniowie szkoły muzycznej Huberta Zbiorczyka, a po nich na scenie pojawi się zespół „Blackend”. To hardrockowy i heavy metalowy zespół z Gorzowa Wielkopolskiego, którego założycielem był wokalista i gitarzysta - David Budczinski. W skład zespołu wchodzą także: Sebastian Konieczny, Łukasz Zagróbka i Michał Telesiński. Niedzielny wieczór (19.06) należeć będzie jednak urodzonej w tym mieście - Krystyny Prońko, która wystąpi wraz z zespołem. Artystka znana choćby z takiego przebojów jak: „Jesteś lekiem na całe zło”, w 1980 została okrzyknięta piosenkarką roku. Kilkakrotnie śpiewała także na jednym z największych festiwali jazzowych Jazz Jamboree. Wstępy bezpłatne.

Nocny Szlak Kulturalny

Wieczorem i nocą, z soboty na niedzielę 18-19.06, w Gorzowie Wlkp. warto wyruszyć na Nocny Szlak Kulturalny. Darmowe wystawy, koncerty, spektakle, warsztaty i happeningi organizowane są aż w 42 punktach miasta.

Więcej >>>>

ZIELONA GÓRA

Jazz na studiach

W poniedziałek, 20.06 o godz. 19, w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się koncert jazzowy w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wystąpią oni z programem instrumentalnym i instrumentalno-wokalnym. W koncercie zaśpiewają m.in. Maja Kaczyńska, Kinga Ostrowska, Karolina Ambroziak, Roksana Czerniec, Martyna Białko, i Laura Milaszewska. Zostanie również zaprezentowany repertuar realizowany w semestrze letnim 2021/2022 w ramach przedmiotów: warsztat instrumentalny, warsztat wokalny, praktyka w zakresie akompaniamentu instrumentalnego, podstawy kompozycji i aranżacji oraz big band. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jakm.in.: Clifford Brown, Bart Howard, Stevie Wonder, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Juan Tizol, Duke Ellington, Cole Porter, Freddie Hubbart, Witold Cisło i P. Skorupka. Wstęp bezpłatny.

Oblicza Tradycji

Od środy (22.06) do niedzieli (26.06) w Lubuskie zawita Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Oblicza tradycji". Jest on organizowany od 1964 r. w Zielonej Górze i stanowi jedną z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Poprzez cykl wydarzeń takich jak koncerty, animacje, seminarium integracyjne i ekspozycje rękodzieła, festiwal stanowi płaszczyznę wymiany poglądów na temat konieczności ochrony, promowania form i funkcji niematerialnego dziedzictwa w życiu współczesnym jako nawiązanie do zaleceń Konwencji UNESCO z 2003 r. W tym roku zagoszczą także artyści z Meksyku (Narodowy Zespół Folklorystyczny z Mexico City) oraz z Kamerunu. Pojawią się również tancerze, śpiewacy i muzycy z Bułgarii, Ukrainy, Niemiec oraz z Polski. Nasz kraj reprezentują m.in. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa, Dziecięcy Regionalny Zespół "Mały Haśnik", Zespól Ludowy "Sonina", Zespół Folklorystyczny Szamotuły i Zespół Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy". Łącznie to 12 zespołów i ponad 600 uczestników.

Otwarte piwnice

Od czwartku do niedzieli (16-19.06), mieszkańcom i turystom zostanie udostępnionych ok. 20 historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentuje się ponad 30 lubuskich winnic. Na gości będą czekać przedstawiciele lubuskich winnic. W trakcie wizyty będzie można porozmawiać z winiarzami i poznać sposoby tworzenia wina. Pojawi się również okazja do degustacji. Wstęp do piwnic jest bezpłatny. Na degustację należy jednak wcześniej wykupić sobie bilet. Szczegóły na fanpage’u wydarzenia.

CIGACICE

Sen nocy letniej

Na noc Kupały w słowiańskim stylu zaprasza Przystan Tu w porcie w Cigacicach. Więcej szczegółów >>>>>

WYMIARKI

Ogólnopolski Festiwal Zespołów, Śpiewaków i Kapel Ludowych "Na Przydrożku" odbędzie się w sobotę 18 czerwca w Wymiarkach. Program tu >>>>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie