Nasza Loteria

Kulturalna połowa listopada zaskakuje nas obfitością wydarzeń. Folklor, big band, Nahorny Trio, Jazzujace Muzeum, Brass Riders, młode wino

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (18.11) o godz. 18, w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Kargowej, w ramach III edycji cyklu „Chopin w podróży” odbędzie się koncert zespołu „Włodzimierz Nahorny Trio” w składzie: Włodzimierz Nahorny (fortepian), Mariusz Bogdanowicz (kontrabas) oraz Piotr Biskupski (perkusja).
W sobotę (18.11) o godz. 18, w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Kargowej, w ramach III edycji cyklu „Chopin w podróży” odbędzie się koncert zespołu „Włodzimierz Nahorny Trio” w składzie: Włodzimierz Nahorny (fortepian), Mariusz Bogdanowicz (kontrabas) oraz Piotr Biskupski (perkusja). fanpage zespołu
Czy wiecie Państwo, że w ten weekend oraz w nadchodzącym tygodniu będziemy mieli w Lubuskiem prawdziwy wysyp naprawdę wyjątkowych wydarzeń kulturalnych? Jak ja żałuję, że nie ma zdolności bilokacji, bo chciałoby się być na większości z nich. W Kargowej w ramach akcji "Chopin w podróży" zagra Nahorny Trio, w Sulechowie zacznie się święto młodego wina pełne także wydarzeń muzycznych. W sobotę jubileuszu 65-lecia obchodzić będzie Gorzowska Orkiestra Dęta, a w Żaganiu odbędzie się koncert "Queen symfonicznie". W Nowej Soli będzie międzynarodowy festiwal teatralny. Wielka kulturalna kumulacja nastąpi jednak w czwartek (23.11). Nałożą się na siebie m.in. jubileusz Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca, Big Bandu Uniwersytetu oraz koncert z cyklu Jazzujące Muzeum. Trwa także (w Zielonej Górze) - 13. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”, zaś w Gorzowie Wlkp. - odbędzie się V. Lubuski Festiwal Słowa „Warto czytać nad Wartą”. I jeszcze jedna ważna wiadomość. Od przyszłego piątku zostanie nam już tylko miesiąc do Wigilii Bożego Narodzenia.

KARGOWA

W sobotę (18.11) o godz. 18, w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Kargowej, w ramach III edycji cyklu „Chopin w podróży” odbędzie się koncert zespołu „Włodzimierz Nahorny Trio” w składzie: Włodzimierz Nahorny (fortepian), Mariusz Bogdanowicz (kontrabas) oraz Piotr Biskupski (perkusja). Koncert jest okazją posłuchania wybitnego i utytułowanego muzyka jazzowego. To klarnecista, saksofonista, flecista, pianista, kompozytor, aranżer, lider kilku zespołów kameralnych. Występował także z Andrzejem Kurylewiczem i Wandą Warską. Całość słowem okrasi Jan Popis. Wstęp wolny na podstawie wejściówek (ilość ograniczona), które należy wcześniej odebrać z GCK.

NOWA SÓL

Tradycyjnie już w listopadzie w Nowej Soli odbędzie się trzydniowy międzynarodowy festiwal teatralny. W dniach 17 – 19 listopada 2023 r. Nowosolskie Alternatywne Stowarzyszenie Artystów NASA oraz Teatr Edwarda Gramonta Terminus A Quo zapraszają na 31 Spotkanie Teatru Owartego. Więcej >>>>

ŚWIEBODZIN

W niedzielę (19.11) o godz. 17, w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie odbędzie się koncert polskiej muzyki filmowej w wykonaniu kwartetu „Brass Riders”. Zespół tworzą Tomasz Stolarczyk, Andrzej Tkaczyk, Tomasz Gajewski – puzoniści oraz Jarosław Jastrzębski – tubista. Wszyscy członkowie kwartetu są artystami Filharmonii Krakowskiej. Artyści wykonali w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 50 koncertów w kraju i za granicą, grali także autorskie aranżacje jednego z muzyków – Tomasza Stolarczyka. Projekt realizowany m.in. w Świebodzinie, ma na celu upowszechnianie dorobku wielu polskich twórców muzyki filmowej min. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Andrzeja Kurylewicza, Wojciecha Kilara, Henryka Kuźniaka, Andrzeja Korzyńskiego, Michała Lorenca, Paawła Mykietyna, Abla Korzeniowskiego czy Waldemara Kazaneckiego. Podczas koncertu kwartet zagra muzykę z takich filmów czy seriali jak: „Czterdziestolatek”, „Alternatywy 4”, „Janosik”, „Polskie drogi”, „Stawka większa niż życie”. Na dorobek zespołu Brass Riders składa się udział w festiwalach (m.in. Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Pradze "3Kino Fest”, Ostrowskim Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Sycowskim Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Majdanie Królewskim, Przeworskim Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej itp.), a ponadto w koncertach zarówno w kraju, jak i za granicą. Wstęp wolny, choć na podstawie wcześniej odebranych wejściówek.

MIĘDZYRZECZ

We wtorek (11.11) o godz. 17 w Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu, odbędzie się spotkanie z podróżnikiem. Bohaterem wieczoru będzie Krzysztof Lewicki – podróżnik zimowy, instruktor survivalu, grafik komputerowy, autor artykułów do największych magazynów podróżniczych w Polsce. Za pionierską ekspedycję zimową na rowerze tandemie z narzeczoną oraz psem, z Polski na Przylądek Północny i z powrotem oraz kilkumiesięczne życie z Saamami zostali nominowani do „Podróży roku” National Geographic. Podróżnik wędrował w stylu traperskim, skromnym odzieniu z ciężkim plecakiem pełnym prowiantu i ograniczonym sprzętem, także aby sprawdzić, czy człowiek jest w stanie przetrwać trzy tygodnie w lesie bez profesjonalnego sprzętu w najtrudniejszym okresie wczesnej zimy. Wstęp wolny.

ŻAGAŃ

W sobotę (18.11), o godz. 18 w sali kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury odbędzie się widowisko „Golden hits of Queen – z orkiestrą symfoniczną”. To projekt łączący nieśmiertelną muzykę zespołu „Queen” z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu solisty, chóru oraz orkiestry. Koncert wzbogacają stylizowane kostiumy oraz liczne niespodzianki. Wstęp płatny.

SULECHÓW

W piątek (17.11) rozpocznie się Sulechowskie Święto Młodego Wina. Gmina może się poszczycić kilkoma profesjonalnymi winnicami choćby w Górzykowie, Cigacicach oraz Mozowie, dlatego też od lat promuje lokalnych winiarzy. Wydarzenie zostanie zainaugurowane na terenie zamku o godz. 17 - wernisażem wystawy „Klimaty hiszpańskie. Sen o Toskanii” sekcji plastycznej Sulechowskiego Domu Kultury, UTW oraz Piwnicy Artystycznej z Kargowej. O godz. 18, w zamkowej piwnicy win, winnica z Mozowa przeprowadzą wykład „Winny savoir-vivre”. Z kolei o godz. 19, w sali balowej zamku, odbędzie się koncert szczecińskiego zespołu „Retro Gitary” pt. „Osiecka z Krajewskim”. Trzon zespołu stanowią: Piotr Piterski Huegel (gitara, wokal) oraz Krzysztof Zaborniak (gitara, wokal). Skład uzupełniają Janusz Jędrzejewski (bas) oraz Grzegorz Majtas (perkusja). Wstęp na koncert płatny. Święto potrwa do soboty. W sobotę (18.11) o 19 zagra zespól "Trupięgi" w programie "Leśmian nieoczywisty - Ślady".

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Powrót do korzeni

W poniedziałek (20.11) o godz. 17, w Bibliotece Herberta w Gorzowie Wlkp. odbędzie się spotkanie autorskie Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki „Powrót do korzeni” – połączone z wieczorem wspomnień o Włodzimierzu Korsaku, współorganizowane z odziałem Związku Literatów Polskich. Wstęp wolny.

Wykład Jana Miodka

W czwartek (23.11) o godz. 17, Biblioteka Herberta zaprasza na wykład prof. dr hab. Jana Miodka na temat wpływu anglicyzmów na współczesny język polski, który zainauguruje V. Lubuski Festiwal Słowa „Warto czytać nad Wartą”. Wstęp wolny.

65 lat orkiestry dętej

W sobotę (18.11) o godz. 17, w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej, odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 65-lecia Gorzowskiej Orkiestry Dętej. W programie nie zabraknie aranży muzyki klasycznej, operetkowej, filmowej, współczesnej i rozrywkowej. Wśród gości specjalnych znajdzie się trębacz - Jakub Waszczeniuk. Do utworów wokalnych zaśpiewają Beata Gramza (sopran), Dagmara Barna-Kosowicz (sopran) i Monika Makowska-Wiącek (wokal). Wystąpi także zespół artystyczny „Buziaki”. Orkiestra istnieje od 1958 r., kiedy to w byłym „Stilonie", odbyła się pierwsza próba orkiestry zakładowej. Publicznie zadebiutowała w pochodzie 1-majowym w 1959 r. Odtąd, uczestniczyła we wszystkich uroczystościach państwowych i miejskich. Orkiestra jest także (wraz z Miejskim Centrum Kultury) współgospodarzem Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych „Alte Kameraden". W 2016 r. orkiestra zaprezentowała się w ciekawym projekcie muzycznym, w którym na jednej scenie koncertowała z polskim zespołem muzyki reggae – „Majestic”, a także z gwiazdami takimi jak: Krystyna Prońko, Kult, Adam Bałdych, Majestic, czy Ralph Kaminski. Przez wiele lat, kapelmistrzem był Bolesław Malicki, który w grudniu 2016 r. przekazał insygnia władzy kapelmistrzowskiej - buławę oraz batutę obecnej szefowej zespołu - Annie Wiśniewskiej. W zespole grają nauczyciele i uczniowie szkół muzycznych, studenci akademii muzycznych, byli muzycy rozformowanej gorzowskiej orkiestry garnizonowej, w tym z okolic Gorzowa. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Jazzujące muzeum powraca

Także w czwartek, ale o godzinie 19, Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Jazzujące Muzeum”. Tym razem wystąpi „Aleami Piano Duo” czyli dwójka młodych, utalentowanych pianistów, która przy jednym fortepianie zagra repertuar składający się z utworów klasycznych i jazzowych. Usłyszymy kompozycje takich mistrzów jak” W.A. Mozart, M. Ravel, A. Piazzolla, K. Komeda i G. Gershwin, w nieco jazzowym anturażu, co zapewni słuchaczom muzyczną podróż przez różne epoki i style. Tradycyjnie, przed koncertem dyrektor MZL - Leszek Kania, zaprezentuje wybrany obraz ze zbiorów muzeum. Tym razem będzie to dzieło Józefa Hałasa zatytułowane „Powroźnik”, powstałe około 1954 roku. Wstęp jest płatny, a z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc warto bilety zarezerwować wcześniej.

Festiwal Literacki im. A. Tokarskiej u Norwida

W czwartek (23.11) lecz o godz. 18, w Bibliotece Norwida (galeria), w ramach 13. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów” odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa trzech znanych artystów z dziedziny malarstwa, rozrywki oraz muzyki pt. „Do trzech razy sztuka”. Bohaterami będą Szymon Chwalisz, Dariusz Kamys oraz Grzegorz Skawiński. Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki, które należy wcześniej pobrać. Kto ich jednak nie otrzyma, będzie mógł wystawę obejrzeć aż do 17 grudnia. Z kolei w piątek (24.11) o godz. 17 w sali im. J. Koniusza, odbędzie się spotkanie autorskie z Ewą Lipską, jedną z najwybitniejszych polskich poetek połączone z promocją tomiku „Wariacje Geldbergowskie”, zbioru prozy poetyckiej. Spotkanie poprowadzi ks. dr hab. Andrzej Draguła. Wstęp wolny.

Big Band świętuje

W czwartek (23.11) o godz.19 w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się gala jubileuszowa „Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego – 25 lat Historii Jazzu w Zielonej Górze”. Koncert pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka, będący przeglądem ćwierćwiecza wyjątkowo bogatej działalności artystycznej tego zespołu, otworzy tegoroczną edycję Festiwalu XIX. Green Town of Jazz 2023. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą: Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Krzysztof Kiljański i Piotr Baron. Koncert poprowadzi Andrzej Winiszewski. Nie zabraknie także jam session i spotkania z artystami, które odbędzie się około 21 w Piekarni Cichej Kobiety. Na scenie wystąpi m.in. Jazz Trio w składzie: Hubert Łachacz (fortepian), Wojtek Zatwarnicki (bas) i Przemek Niemiec (perkusja). Także w „Piekarni” ale w piątek (24.11) o godz. 19, odbędzie się Jazz Guitar Night. Wstępy płatne.

Tańczą i śpiewają od 70 lat

W czwartek (23.11) o godz. 18, w Lubuskim Teatrze odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 70-lecia Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. Jego początki sięgają 1953 roku, kiedy to grupa entuzjastów miłujących folklor postanowiła w Nowej Soli, przy Spółdzielni Rzemieślniczej, założyć zespół artystyczny. Zmieniały się lokale, choreografowie, muzycy, tancerze, śpiewacy a grupa działa nadal, aktualnie od wielu lat przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. To zespół czysto amatorski, a wśród członków zespołu są inżynierowie, nauczyciele, urzędnicy, właściciele mikroprzedsiębiorstw, dziennikarze, studenci, a także uczniowie szkół średnich i podstawowych. W bogatym repertuarze artystycznym znajdują się utwory z różnych regionów Polski np. lubuskiego, dolnośląskiego, górnośląskiego, żywieckiego, krakowskiego, spiskiego, lubelskiego, rzeszowskiego, Lachów Sądeckich, kieleckiego, Kurpi Zielonych, łowickiego czy kujawskiego. Wstępy płatne.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • do 1.12 - XIII. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”, Biblioteka Norwida, Zielona Góra,
 • 18.11 – Koncert zespołu „Trupięgi”, Sulechowski Dom Kultury,
 • 23.11 – Otwarte warsztaty jazzowe w ramach XIX. Green Town of Jazz, Instytut Muzyki UZ, Zielona Góra,
 • 23.11 – Akademia Jazzu – Świat Gitary, Bogdan Skiedrzyński Quartet, Aula UZ, Zielona Góra,
 • 25.11 – Koncert Trio Andrzeja Jagodzińskiego pamięci Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
 • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & Cree, Piwnica Artystyczna Kawon,
 • 25.11 – Koncert „Tribute to Kora”, Sulechowski Dom Kultury,
 • 25.11 – Koncert „Bernard Maselli -Dragonflies, Kostrzyńskie Centrum Kultury, Kostrzyn nad Odra,
 • 27.11 – Promocja książki „Sąsiadki. 10 poetek niemieckich” Tomasza Ososińskiego, Biblkioteka Norwida, Zielona Góra,
 • 1.12 – Koncert „Tabu-Lunapark Tour”, Kostrzyńskie Centrum Kultury, Kostrzyn nad Odra,
 • 6.12 – Jarmark Mikołajowy, Międzyrzecz,
 • 8.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Drezdenko,
 • 9.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Solniki,
 • 16.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Sulechów,
 • 18.12 – Wspólne kolędowanie z ze społem „Enej”, Gorzów Wlkp.,
 • 15.01.24 – Koncert „Czerwone Gitary 55-lecie”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 15.01 – Koncert „Muzyki świata”, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
 • 18.02 – Koncert walentynkowy, Sulęciński Ośrodek Kultury,
 • 24.02 - Mistrzostwa Gry w Kapsle - Kapsel Cross 2024, Sulęciński Ośrodek Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska