Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie już powołane. To będzie "jeden z siedmiu cudów Polski"?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Tak prezentuje się Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu na wizualizacji.
Tak prezentuje się Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu na wizualizacji. Materiały Urzędu Miasta w Gorzowie
Za pół roku oficjalnie zacznie działać Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. W środę, 24 lutego, zdecydowali o tym gorzowscy radni.

CEZiB, czyli Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, jak w skrócie mówi się o nowej szkole, zacznie działać 1 września. Taką uchwałę przyjęła w środę 24 lutego rada miasta. Dokładnie o 14.31 zagłosowali za nią wszyscy obecni na sesji radni.

CEZiB w Gorzowie. Kto będzie się uczył w szkole?

Nowa szkoła powstaje w oparciu o trzy istniejące placówki: Zespół Szkół Mechanicznych (dziś jest przy ul. Dąbrowskiego), Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych (ul. Okrzei) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego (ul. Pomorska). Zespoły szkół będą istniały tylko do końca wakacji. Tak też w środę zdecydowali radni. CEZiB docelowo ma się mieścić na poszpitalnych terenach pomiędzy ulicami: Warszawską i Teatralną.

Polecamy wideo: Gorzów: historia SP 20. Tysiące gorzowian chodziły do tej szkoły. Co za zdjęcia!

CEZiB w Gorzowie. „To najważniejsza inwestycja”

- Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu to jest inwestycja w młodzież. Dajemy jej ogromną szansę na wspaniały rozwój. Absolwenci tej szkoły będą mieli perspektywę na dobrą pracę. Będziemy bowiem kształcić na potrzeby rynku pracy - mówił w środę na początku sesji rady miasta prezydent Jacek Wójcicki. Podkreślał przy tym: - Dla nas to najważniejsza inwestycja w mieście.

O Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu mówi się, że ma to być szkoła marzeń. Dwa lata temu marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła nawet: - Jestem przekonana, że to będzie jeden z siedmiu cudów Polski.

W szkole będzie uczyć się około 1 tys. uczniów. Będą się oni kształcić w kilkudziesięciu zawodach.

- Centrum m.in. będzie kształciło innowatorów, czyli kreatywnych i rzetelnych pracowników. Dotyczyć to będzie takich branż jak: transport, spedycja, logistyka, budownictwo, mechanika i stolarstwo. Uczniowie będą kształcić się z wykorzystaniem nowoczesnych panelowych zestawów edukacyjnych do nauki automatyki, sterowania, hydrauliki, elektroniki, elektrotechniki czy mechatroniki - wylicza nam Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

Będzie tu aż dziewięć szkół

CEZiB powstaje na bazie trzech zespołów szkół, ale tak naprawdę to będzie w nim aż dziewięć różnych szkół. Będą tam: Technikum Mechaniczne, Technikum Budowlane i Samochodowe, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Centrum Kształcenia Zawodowego, trzy szkoły branżowe (czyli dawne zawodówki), a także szkoła policealna czy szkoła podstawowa dla dorosłych. Uczniowie na świadectwach będą mieć pieczątki konkretnej z tych szkół.

CEZiB został już powołany, choć wciąż trwa jeszcze budowa i modernizacja obiektów przy ul. Warszawskiej 48. Na razie - formalnie - centrum mieścić się będzie przy ul. Pomorskiej 67, gdzie dziś jest siedziba CKZ-u. Od nowego roku szkolnego uczniowie mają mieć do dyspozycji jedynie warsztaty (budowane są od strony ul. Teatralnej) oraz halę sportową (od strony ul. Warszawskiej). W poszpitalnych budynkach lekcje będą odbywały się dopiero w przyszłym roku.

- Otwieranie na raty nie służy wizerunkowi tej szkoły. Za rok - dwa trzeba będzie znów przenosić szkołę, znowu trzeba będzie zmieniać dokumenty, wyrabiać nowe pieczątki - mówiła wczoraj na sesji Barbara Zajbert, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gorzowie.

- Nieracjonalne byłoby niewykorzystanie obiektów, które powstaną wcześniej - odpowiadała na to dyrektor wydziału edukacji Renata Pliżga.

Budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu kosztuje 104 mln zł.

Czytaj również:
Gorzów kupił dla szkół sprzęt komputerowy za 1,9 mln zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska