Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Szprotawy jest rozkopane! Budują nowe drogi i ścieżki rowerowe. Przy Mickiewicza powstaje nowe rondo!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Powstaje całkiem nowe rondo przy ul. Mickiewicza. Rozkopane centrum
Powstaje całkiem nowe rondo przy ul. Mickiewicza. Rozkopane centrum Małgorzata Trzcionkowska, Tomasz Daiksler
Szprotawa w ciągu krótkiego czasu pozyskała aż 35 mln zł dotacji, z różnych źródeł. Zarówno z Unii Europejskiej, jak i z rządowego Nowego Ładu. Te pieniądze widać na ulicach. Miasto jest praktycznie całe rozkopane, ale mieszkańcy cieszą się, że potem będzie naprawdę pięknie i funkcjonalnie.

[video]107207[/video
Od kilku dni do centrum Szprotawy nie da się dojechać ulicą Niepodległości. Trzeba obrać kierunek północny i trochę pokluczyć. W godzinach szczytu na ulicach tworzą się korki, ale mieszkańcy miasta uzbroili się w cierpliwość i muszą jakoś przeczekać te utrudnienia, bo w końcu będzie ładnie i funkcjonalnie. Mówią, że na ulicach widać te pozyskane pieniądze.

Szprotawianie są cierpliwi

- Mam 73 lata i od zawsze mieszkam w Szprotawie - opowiada Roman Nóżka. - Codziennie obserwuję, jak się zmienia. To prawda, że teraz całe centrum jest rozkopane, ale bardzo się cieszę, że jest przebudowa ulic i będą ścieżki rowerowe, bo emeryci poruszają się głównie na rowerach.
- Byłam niedawno w Żaganiu i muszę powiedzieć, że to miasto w zastoju - zaznacza Maria Kułak. - Nic tam się nie dzieje. Tym bardziej jestem dumna ze Szprotawy i z naszego burmistrza, który naprawdę się stara i robi bardzo wiele. Jeszcze nigdy nie było widać tak wielu inwestycji. To się ceni. A że miasto jest rozkopane? No trudno! Jakoś trzeba przetrwać te niedogodności, bo potem będzie naprawdę ładnie.

Wielkie plany i dotacje

Burmistrz Mirosław Gąsik zaznacza, że budowa ronda przy ul. Mickiewicza to tylko część dużych planów, obejmujących miasto. Remonty usprawnią poruszanie się po drogach zarówno samochodami, jak i rowerami. - Za kilka lat widzę Szprotawę jako bogatą gminę, z wieloma miejscami pracy - tłumaczy M. Gąsik. - Wygodną i przyjazną dla mieszkańców, z dobrze rozwiązaną komunikacją i wieloma miejscami rekreacji.
Można wierzyć, że tak właśnie będzie. Chociażby dzięki ogromnym dotacjom w wysokości ok. 35 mln zł, które pozyskała gmina. Te pieniądze widać. To między innymi przebudowa całej osi komunikacyjnej miasta. Remont ratusza i ruin kościoła poewangelickiego w centrum miasta. Budowę ścieżek rowerowych, które będą się zbiegały na dworcu rowerowym, w już wkrótce będzie to termomodernizacja Szprotawskiego Domu Kultury, czy przebudowa dawnej szkoły na żłobek.

Przy okazji prac znajdowane są artefakty historyczne, jak m.in. zabytkowe monety. - Bardzo się cieszymy z tak wspaniałych znalezisk, ale jednocześnie musimy się liczyć z tym, że powodują zastoje podczas prac - dodaje Maciej Boryna, kierownik wydziału w Urzędzie Miasta w Szprotawie.

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska