Co będzie z Medykiem w Zielonej Górze? Czy szkoła na stałe zniknie z mapy miasta?

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Sejmik Województwa Lubuskiego już 14 lutego 2022 r. będzie głosował nad uchwałą dotyczącą przeniesienia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Medyk" z Zielonej Góry do Sulechowa
Sejmik Województwa Lubuskiego już 14 lutego 2022 r. będzie głosował nad uchwałą dotyczącą przeniesienia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Medyk" z Zielonej Góry do Sulechowa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Medyk"/FB
Udostępnij:
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego “Medyk” w Zielonej Górze ma zostać przeniesione do Sulechowa. Przeciwni pomysłowi są sami uczniowie, personel szkoły oraz część radnych. Czy szkoła, która na stałe wpisała się w historię Zielonej Góry zniknie z mapy miasta?

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego “Medyk” w Zielonej Górze kształci średni personel medyczny od 60 lat. Budynek przy ul. Wazów 44 położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Uniwersyteckiego, bliskiej odległości uniwersytetu, centrum miasta oraz dworców PKS i PKP, co stanowi ogromne udogodnienie dla młodzieży różnych części województwa lubuskiego i dolnośląskiego uczącej się w CKZiU. Przez dziesięciolecia wykształciło wielu doskonałych specjalistów branży medycznej i około medycznej, czym zdobyło prestiż i trwałe miejsce w historii miasta.
Teraz nad tą renomowaną szkołą zawisły czarne chmury. Decydenci (Zarząd Województwa Lubuskiego) wpadli na pomysł przeniesienia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” z ul. Wazów 44 w Zielonej Górze na ul. Armii Krajowej 51... w Sulechowie. Wszystko w trosce o warunki pracy i kształcenia młodzieży. Chodzi m.in. o brak sali gimnastycznej, jaką można zapewnić po przeniesieniu do Sulechowa oraz współpracę z sulechowskim szpitalem i placówkami służby zdrowia.

Treść uchwały

W treści projektu uchwały czytamy:

Na podstawie art. 18 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1668 z późn. zm.) w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 1 oraz art. 89 ust. 1, 3 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. Wyraża się zamiar przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2022 r. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze poprzez zmianę siedziby szkoły z dotychczasowej, znajdującej się przy ul. Wazów 44, 65-044 Zielona Góra, na nową przy ul. Armii Krajowej 51, 66-100 Sulechów...
Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze polegającego na zmianie siedziby szkoły znajdującej się przy ul. Wazów 44 w Zielonej Górze na nową przy ul. Armii Krajowej 51 w Sulechowie, wynika z potrzeby zapewnienia poprawy warunków pracy i kształcenia młodzieży. CKZiU między innymi nie posiada sali gimnastycznej, jaką można zapewnić po przeniesieniu do Sulechowa. Przeniesienie siedziby szkoły do Sulechowa zapewni również możliwość stałej współpracy z sulechowskim szpitalem i placówkami opieki zdrowotnej na terenie miasta.
Biorąc powyższe pod uwagę podjęcie niniejszej uchwały intencyjnej w sprawie przekształcenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze poprzez zmianę siedziby z ul. Wazów 44 w Zielonej Górze, na nową przy ul. Armii Krajowej 51, 66-100 Sulechów jest uzasadnione i celowe.

Do tekstu dołączamy treść całej uchwały (patrz zdjęcia).

Co na to Medyk

- Szkoła medyczna kształci w zawodach medycznych i paramedycznych. Najważniejsze są świetnie wyposażone pracownie medyczne i labolatoria, które posiadamy na terenie naszej placówki - mówi Jarosław Marcinkowski, dyrektor Centrum Zawodowego i Ustawicznego “Medyk” w Zielonej Górze. - Sala gimnastyczna nijak nie wpływa na kształcenie zawodowe.

Dyrektor placówki zaznacza, że ucząca się w “Medyku” młodzież ma dostęp do salki gimnastycznej, boiska, a w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły znajduje się “Park 1000 – lecia". Poza tym uczniowie, na mocy umowy zawartej z Uniwersytetem Zielonogórskim mogą korzystać z uniwersyteckiej infrastruktury sportowej. Również istniejąca bogata baza medyczna w Zielonej Górze świadczy o nietrafionym argumencie troski o właściwe warunki. Sulechów nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb związanych z praktycznym kształceniem młodzieży, zatem słuchacze i tak będą musieli dojeżdżać do Zielonej Góry.
Dyrektor Marcinkowski wskazuje na utrudnienia komunikacyjne i dodatkowe koszty, którymi zostaną obciążeni uczniowie. Dla wielu z nich będzie to przeszkodą w podjęciu nauki. Przeniesienie szkoły nie ma też żadnego uzasadnienia finansowego. Przystosowanie i wyposażenie kompleksu budynków po byłej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie to kwestia milionów złotych. Pomysł rozpoczęcia nauki w nowym miejscu już od września 2022 r. daje “Medykowi” ok. miesiąc na przeniesienie. Nie da się zrobić w tak krótkim czasie tego, co było robione latami w Zielonej Górze.
Zapytany o to, co ma się mieścić w budynku przy ul. Wazów 44 mówi, że są plany przekształcenia go w budynek administracyjny szpitala. Realizacja tego pomysłu to kolejne niepotrzebnie wydane miliony złotych.

Do projektu przeniesienia “Medyka” do Sulechowa negatywnie podchodzi też kadra nauczycielska.

- Pomysł przeniesienia naszej szkoły wiąże się z jej likwidacją. W dobie wielkiego zapotrzebowania na średni personel medyczny to niedorzeczność i absurd - mówi Beata Naglik nauczyciel CKZiU “Medyk” w Zielonej Górze.

Naglik podkreśla, że “Medyk” jest szkołą z tradycjami, nieustannie modernizowaną. W tej chwili realizuje projekt unijny za ponad 4 miliony zł (kwota uwzględnia wkład własny). Wśród personelu nie ma nawet jednego zwolennika przeniesienia szkoły do Sulechowa, a uczniowie są oburzeni. Zdaniem Naglik większość nauczycieli nie podejmie pracy w nowej placówce. Młodzież również deklaruje niechęć do przenoszenia się. Dla nich to dodatkowe utrudnienia i kursy między Sulechowem a Zieloną Górą, w której odbywają praktyki (łącznie w ponad 100 miejscach).

- Mam wrażenie, że decydenci i pomysłodawcy zamiaru przeniesienia "Medyka” do Sulechowa nawet nie widzieli szkoły - podsumowuje ucząca w “Medyku” Beata Naglik. - Mamy specjalistyczne pracownie, laboratoria, sprzęt na stałe przypisany do sali radiologii itd. Takiej bazy naukowej nie da się przenieść ot tak.

Protest przeciwko przeniesieniu CKZiU "Medyk" z Zielonej Góry do Sulechowa
Protest przeciwko przeniesieniu CKZiU "Medyk" z Zielonej Góry do Sulechowa Mariusz Kapała/GL

Lubuskie Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim nic nie wie

- Dotychczas nie dostałam informacji, co organ prowadzący szkołę ma zamiar zrobić - twierdzi Ewa Rawa Lubuska kurator oświaty. - Żadna informacja dotycząca planów przenosin Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze do mnie nie dotarła.

Kurator nie chce w żaden sposób oceniać pomysłu, do chwili otrzymania wniosku o wyrażenie zgody na przeniesienie szkoły. Powiedziała również, że do czasu podjęcia uchwały nie musiała zostać o niej poinformowana. Na rozwój wypadków kurator Rawa czeka do końca lutego.

Wśród radnych też są przeciwnicy

Wśród radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego również nie brakuje przeciwników tzw. reorganizacji Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze.

- Istnieje zagrożenie, że realizacja tego pomysłu osłabi system szkolnictwa medycznego w mieście i województwie - mówi Kazimierz Łatwiński radny Sejmiku Województwa Lubuskiego. - Jeśli na sesji będzie przedstawiony projekt uchwały przeniesienia CZiU “Medyk”, to go nie zaakceptuję i mam nadzieję, że w klubie Prawa i Sprawiedliwości pomysł nie znajdzie poparcia. W tej kwestii jest zbyt wiele znaków zapytania i zagrożeń zdiagnozowanych już na tym etapie.

Zdaniem radnego, środowiska Medyka powinny przeprowadzić rozmowy z radnymi klubów rządzących w Sejmiku. Dyscyplina klubowa może mieć bowiem decydujące znaczenie w głosowaniu nad uchwałą. Jedynie konkretne argumenty przedstawicieli szkoły mogą przekonać posiadającą wymaganą większość 16 głosów obecną koalicję. Kazimierz Łatwiński zapytany o pomysł przekształcenia budynku Medyka na biura administracyjne Szpitala Uniwersyteckiego uznał za naganny. Jego zdaniem w sprawie musi być więcej realizacji misji, a mniej biznesu.

Niestety, mimo prób nie udało nam się skontaktować z Urzędem Marszałkowskim. Telefon rzecznika prasowego, Marzeny Toczek nie odpowiadał. Poinformowano nas, że pani Marzena wyjechała w delegację.

Uchwała trafiła do konsultacji związków zawodowych. Jeśli wejdzie pod obrady Sejmiku, kolejnym krokiem będzie głosowanie. Miejmy nadzieję, że sprzeciw ze strony części środowisk nauczycielskich, związkowych ZNP i Solidarności, jak również samych radnych Sejmiku Wojewódzkiego zatrzyma proces procedowania i pomysł przeniesienia “Medyka” do Sulechowa nigdy się nie urzeczywistni. Przekonamy się na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego, która już 14 lutego.

ZOBACZ WIDEO: Zielona Góra. MEDYK idzie na rekord Polski w najdłużej trwającym masażu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Chodzi o Administracje
Chodzi po prostu o usadzenie tam Administracji której budynek się sypie doszczętnie. Oczywiście nikt wprost się teraz do tego nie przyzna a sam Działoszyński w mediach płacze że potrzebują "przestrzeni" dla Administracji . Jak zwykle w Zielonej Górze... Czeski film. Ręce opadają...
S
Stasia Zołza
Kto był taki genialny w UM, nazwisko i stanowisko?

Na biura dla urzędników szpitala można w Zielonej Górze inny budynek ot choćby po bankrucie DARSTALU.
s
student
Dawajcie ich do Sulechowa :) nas uniwersytet stoi pusty :)
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie