Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powstanie na miejscu wyciętego lasu za osiedlem Leśnym w Zielonej Górze? Możesz się zdziwić

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Las za osiedlem Leśnym w Zielonej Górze wycięto w ubiegłym roku
Las za osiedlem Leśnym w Zielonej Górze wycięto w ubiegłym roku Leszek Kalinowski
Mieszkańcy osiedla Leśnego zastanawiają się, co też zostanie wybudowane na terenie za hotelem i sąsiadującym z nim blokiem. Po dorodnych drzewach nie ma już śladu. Stąd też pojawiają się różne domysły i dyskusje. Poznaj prawdę o tym miejscu!

Wycinka lasu

- Myślę, że hotel będzie się rozbudowywał. I jestem za tym. Niech się biznes rozwija – mówi pan Tomasz, którego spotykamy w pobliskim lesie podczas biegania. Jego kolega Marcin ma inne zdanie: - To idealne miejsce na kolejne domki jednorodzinne – podkreśla. Kilka działek można tu zrobić. Sam chętnie bym tu wybudował swój dom. Nie przeszkadzałyby mi tory kolejowe w pobliżu. Tu tylko od czasu do czasu jeździ mały szynobus. Można się przyzwyczaić. Poza tym położenie jest super. Dookoła las, a przecież do centrum miasta nie tak daleko. Taki domek to moje marzenia. Na razie zadowalam się mieszkaniem w bloku.

Las za osiedlem Leśnym w Zielonej Górze wycięto w ubiegłym roku

Co powstanie na miejscu wyciętego lasu za osiedlem Leśnym w ...

Domki jednorodzinne czy może gospodarka leśna?

Pani Krystyna wyszła do lasu na spacer z psem.
- Codziennie tędy przechodzę i zastanawiam się, co tu będzie? Myślałam, że może szkoła, ale ona chyba wraz z osiedlem Leśny Dwór jest zaplanowana w innym miejscu – mówi i dodaje, że pewnie to daleka przyszłość. Już teraz podstawówki mają coraz mniej uczniów, więc chyba nie ma takiej pilnej potrzeby, a zanim powstanie kolejne osiedle sporo czasu minie.
Pan Lucjan też przechodzi koło wyciętego lasu niemal codziennie. Z kijkami. I też się zastanawia, czy to po prostu gospodarka leśna, trzeba wyciąć kawałek lasu i tyle. A może jednak teren będzie przeznaczony pod jakąś inwestycję?

Co z terenem za hotelem? Nadleśniczy wyjaśnia

By zaspokoić ciekawość mieszkańców osiedla Leśnego, ale nie tylko, pytamy o los tej leśnej działki w Nadleśnictwie Zielona Góra.
- Odpowiadając na pytanie dotyczące wycinki drzew, jaka miała miejsce w 2020 roku, przypominamy, że prace te związane były z opanowaniem gradacji szkodników wtórnych, które mogły doprowadzić do zamierania sosny na dużo większym obszarze, niż wykonano zabieg – podkreśla nadleśniczy Rafał Ozimiński. - W bieżącym roku las ten będzie monitorowany i jeżeli nie stwierdzimy kolejnych zamierających drzew, to już w przyszłym roku przystąpimy do odnowienia powierzchni, jeżeli jednak proces zamierania będzie nadal postępował, odnowienie zostanie przesunięte w czasie i wykonane zostanie nieco później.

Zobacz też:

Najskuteczniejszą i jedyną metodą zwalczania szkodników jest systematyczne usuwanie z lasu zaatakowanych przez nie drzew oraz spalenie lub zezrąbkowanie wierzchołków i gałęzi, w których znajdują się chrząszcze.

Zobacz też wycinkę lasu pod obwodnicę południowa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska