Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, żeby dostać pracę

Anna Niedzielska, Echo Dnia
Nie pokazuj zdenerwowania, ale nie bądź za bardzo wyluzowany. Odpowiadaj na pytania, ale nie mów zbyt dużo...
Nie pokazuj zdenerwowania, ale nie bądź za bardzo wyluzowany. Odpowiadaj na pytania, ale nie mów zbyt dużo... fot. echodnia.eu
Jak zrobić wrażenie na pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Oto kilka niezawodnych sposobów.

Po wejściu do pokoju, w którym prowadzone są rozmowy kwalifikacyjne, przedstaw się imieniem i nazwiskiem, poczekaj aż twój rozmówca wyciągnie do ciebie pierwszy rękę. Nie siadaj nieproszony, lepiej poczekać na wskazanie miejsca.

Nie wykonuj też zbyt wielu ruchów - to może rozpraszać rozmówcę. Nie zaciskaj dłoni nawet, gdy jesteś zdenerwowany. Przydadzą się kalendarz, notatnik i pióro, które pomogą Ci skoncentrować się na temacie rozmowy i rozładują zdenerwowanie. Wsłuchaj się w słowa rozmówcy - to może ci się przydać choćby do zadawania pytań.

Ważne jest także to, aby nie "zagadać" pracodawcy, który ma prowadzić rozmowę. Po spotkaniu zawsze należy podziękować za poświęcony czas i zapytaj, kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi.

Ciebie pytają

Rozmowa kwalifikacyjna przebiega na ogół według określonego scenariusza, w którym można przewidzieć rodzaj oraz kolejność pytań zadawanych przez pracodawcę i dlatego można się do niej dobrze przygotować. Dla pracodawcy to najlepszy sposób na poznanie kandydatów i ocenienie ich przydatności na dane stanowisko pracy.

Najczęstsze pytania, jakie padają podczas rozmowy ze strony pracodawców to: dlaczego pan/pani chce pracować w naszej firmie? Jak wyglądała pana/pani dotychczasowa kariera zawodowa? Co wie pan/pani o naszej firmie? Jakie są pana/ pani kwalifikacje? Gdzie i na jakim stanowisku pracował pan/pani poprzednio? Jakie jest pana/pani doświadczenie zawodowe? Odpowiedzi na nie pozwolą określić, na ile chcemy się utożsamić z firmą i być dla niej użyteczni.

Pracodawca może zapytać także o nasze hobby, rodzaj zadań zawodowych, których wykonywanie sprawia nam największą satysfakcje, czy o to, co zamierzamy robić za pięć lat. Może również poprosić o przedstawienie swoich słabych oraz mocnych stron, określenie, czego najbardziej obawiamy się w nowej pracy, czy zadeklarowanie stopnia dyspozycyjności.

Ty też pytaj

Chociaż osoba przeprowadzająca rozmowę często stara się stworzyć komfortowe warunki w celu zmniejszenia stresu kandydata, to jednak zasady rozmowy formalnej nie przestają obowiązywać. Nie wolno przekazywać w odpowiedziach szczegółów osobistych, które mogą być kontrowersyjne lub nie mają żadnego związku z danym stanowiskiem. Nie rozmawia się na tematy polityczne czy religijne, nie wspominając o problemach w życiu osobistym.

Podczas rozmowy jednak także my możemy zadać pytanie, na które oczekujemy odpowiedzi, jak choćby o zakres obowiązków, sposób oceny i promocji pracownika, standardowy dzień pracy na interesującym nas stanowisku, wymagania stawiane świeżo zatrudnionej osobie oraz długość okresu wdrażania się do roli pracownika. Możemy zapytać także o program rozwoju i szkoleń pracowników, czy cele firmy na najbliższe 5-10 lat. To będzie sugerowało chęć związania się z pracodawcą na dłużej.

Radzimy jak się zachowywać podczas rozmowy o pracę - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska