Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ukrywał Gorzów, ujawni w Zielonej Górze. Północ wykupiła bilbordy reklamujące wystawę na południu

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Zielonej Górze są już bilbordy reklamujące wystawę. Zamówił je wydział promocji gorzowskiego magistratu.
W Zielonej Górze są już bilbordy reklamujące wystawę. Zamówił je wydział promocji gorzowskiego magistratu. Facebook/Muzeum Lubuskie
To hasło to żadna metafora. Od środy 7 lutego w zielonogórskim Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza będzie można zobaczyć znaleziska z miejskich inwestycji w Gorzowie.

Ta wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem w Gorzowie. Teraz może spodobać się miłośnikom historii na południu Lubuskiego. W środę 7 lutego o 12.00 w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy otwarta zostanie wystawa „Kolejny wiek z archeologią. Badania archeologiczne w XXI wieku na terenie Gorzowa Wielkopolskiego”. Gdy 8 grudnia 2022 była udostępniana w gorzowskim Spichlerzu, na otwarcie przyszło około 200 osób.

A wystawa jest bardzo ciekawa. Jedną z jej perełek jest wisiorek z I/II wieku, na który natrafiono przy ul. Szkolnej, gdzie budynek byłego gimnazjum zamieniany jest w szkołę plastyczną. Skąd się tu wzięło? W tym miejscu odkryto cmentarzysko sprzed około 2 tys. lat, które miało należeć do społeczności kultury wielbarskiej, która jest utożsamiana z plemieniem Gotów.

Na wystawie można tez zobaczyć talerz ze swastyką, który był w piwnicy, jaką odkryto na skrzyżowaniu przy katedrze podczas przebudowy ul. Sikorskiego. Sporym zainteresowaniem z pewnością cieszyć się będzie dział poświęcony monetom znalezionym w ziemi. Są tu m.in. trzy fenigi z XVI w. mennicy w Ratyzbonie czy XIV-wieczne denary.

Gorzów reklamuje się w Zielonej Górze

Co ciekawe, do wybrania się na wystawę zachęcają w Zielonej Górze sami gorzowianie. Wydział promocji i informacji gorzowskiego magistratu wykupił w Grodzie Bachusa miejsca na trzy bilbordy. Są one m.in. na osiedlu Zacisze i ul. Batorego.
- Wystawa w Świdnicy będzie prezentowana do końca maja – mówi nam Stanisław Sinkowski, szef działu archeologii Muzeum Lubuskiego w Gorzowie.

Muzeum w Świdnicy otwarte jest od środy do niedzieli. W dni powszednie od 9.00 do 16.00, w weekend od 10.00 do 16.00.
Dla pasjonatów historii i archeologii Muzeum Lubuskie ma też wydarzenie zaplanowane w Gorzowie. We wtorek 13 lutego o 17.00 w ramach Gorzowskich Konserwatoriów Muzealnych będzie wykład Stanisława Sinkowskiego na temat cmentarzyska z ul. Szkolnej.

Czytaj również:
Niesamowite znalezisko w Gorzowie! Odkryto cmentarzysko i skarby sprzed prawie 2 tys. lat! Na Ziemi Lubuskiej żyło plemię Gotów?

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska