Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cóż za bogata oferta kulturalna w Lubuskiem! Folk nad Warta, Hołd dla Anny Jantar, Lubuskie Lato Filmowe, noce świętojańskie, smaczna Ochla

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W niedzielę 25.06. w Łagowie, uroczyście rozpocznie się 52. Lubuskie Lato Filmowe. O godz. 20 w amfiteatrze, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystyczne – swój recital wykona Zbigniew Zamachowski, a oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 21. Wydarzenie zakończy się w sobotę 1.07 o 20.00 koncertem muzyki filmowej wykonywanym przez „Jazz Film Ensamble” i galą wręczenia nagród o godz. 21.
W niedzielę 25.06. w Łagowie, uroczyście rozpocznie się 52. Lubuskie Lato Filmowe. O godz. 20 w amfiteatrze, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystyczne – swój recital wykona Zbigniew Zamachowski, a oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 21. Wydarzenie zakończy się w sobotę 1.07 o 20.00 koncertem muzyki filmowej wykonywanym przez „Jazz Film Ensamble” i galą wręczenia nagród o godz. 21. kadr z you tube
Lato nam zagościło na dobre, dlatego warto korzystać z długich dni (niestety będą niebawem ubywać) i przyjaznych temperatur. Ja oczywiście wyżywam się jako zapalony ogrodnik, w moim przydomowym ogródku, akurat obficie kwitną mi jaśminy, a mam ich kilka gatunków. Również w sferze kultury mamy coraz więcej pięknych i wartościowych wydarzeń plenerowych, które po prostu warto odwiedzić. Oto wybór niektórych z nich.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Folkowa przystań

W dniach 24-30 czerwca odbywać się będzie 27. Międzynarodowy Festiwal Tańca „Folk Przystań”. Wydarzenie ma formułę konkursu i organizowane jest od 1994 roku. Obejmuje prezentacje taneczne i działania artystyczne dla mieszkańców w przestrzeni miasta oraz występy w pobliskich miejscowościach. W bieżącej edycji udział weźmie osiem zespołów z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Koncert otwarcia odbędzie się w niedzielę 25.06 o 19.30 na Starym Rynku. Wstęp wolny.

Teatralne podsumowania

W najbliższą niedzielę (25 czerwca), odbędzie się uroczyste zakończenie sezonu teatralnego 2022/2023. Z tej okazji o godz. 17:00 odbędzie się przedpremierowy specjalny pokaz spektaklu "NA PEŁNYCH OBROTACH" w reż. Tomasza Dutkiewicza, którego właściwa premiera będzie miała miejsce dopiero w przyszłym sezonie. Podczas zakończenia sezonu zostanie również wręczona statuetka Juliusza. To nagroda teatralna przyznawana co dwa lata najpopularniejszemu aktorowi Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Rzeźba wykonana przez cenionego artystę Michała Bajsarowicza to nagroda przechodnia, natomiast u laureatów zostają pamiątkowe grafiki - również autorstwa Bajsarowicza. Statuetka, której podstawę tworzy drewno ocalałe z pożaru gorzowskiej katedry, zastąpiła Pierścienie Melpomeny, wymyślone przez krytyków teatralnych Krystynę Kamińską i Ireneusza Krzysztofa Schmidta. Pierścienie były przyznawane głosami czytelników "Gazety Lubuskiej". Teraz aktorów do Juliusza nominuje Stowarzyszenie Widzów Gorzowskiego Teatru. Spośród 5 nominowanych aktorów najpopularniejszego wybiera w anonimowym głosowaniu 35-osobowa kapituła. Pierwszego Juliusza otrzymał w 2019 r. Michał Anioł, natomiast w 2021r. nagrodą został wyróżniony Krzysztof Tuchalski.

ŁAGÓW

W niedzielę 25.06. w Łagowie, uroczyście rozpocznie się 52. Lubuskie Lato Filmowe. O godz. 20 w amfiteatrze, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystyczne – swój recital wykona Zbigniew Zamachowski, a oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 21. Wydarzenie zakończy się w sobotę 1.07 o 20.00 koncertem muzyki filmowej wykonywanym przez „Jazz Film Ensamble” i galą wręczenia nagród o godz. 21. Pokazy filmowe rozpoczną się jednak w dużej sali Ośrodka Wypoczynkowego „Leśnik” już pierwszego dnia festiwalu, od 15.

Początkowo był to jedyny ogólnopolski festiwal filmów krajowych, którego pierwsza edycja odbyła się w 1969 roku. Obawiano się jednak zbyt otwartej atmosfery dyskusji łagowskiej imprezy (zwłaszcza, że powstał on w erze komunizmu), stworzono zatem drugi festiwal filmów krajowych – w Gdańsku – o wiele bardziej oficjalny, reprezentacyjny. Po upadku systemu komunistycznego festiwal w Łagowie, od 1990 roku przyjął formułę międzynarodową z nastawieniem na prezentację kina krajów postkomunistycznych. Aktualne kino czeskie, słowackie, węgierskie, rosyjskie, ukraińskie, litewskie, łotewskie, austriackie, estońskie, czy nawet niemieckie jest niestety mało znane i w dużej mierze prezentowanych w Polsce właśnie w Łagowie. Łagów - „Perła Ziemi Lubuskiej” – gromadzi polskie i zagraniczne środowiska twórcze, widzów z klubów filmowych oraz studentów wydziałów filmoznawstwa oraz wszelkich miłośników kina. Idea festiwalu, choć w nieco okrojonej formie, jest także żywa od 1991 roku w niemieckim Cottbus, ale również od 1993 r. w czeskim Třincu. Jak co roku spotkamy mnóstwo interesujących postaci kina i telewizji, choć nie tylko. Obecni będą twórcy filmów m.in. Ivan Ostrochovský, Veronika Stehlíková, Árpád Sopsits, Piotr Kotowski, Marta Malikowska czy Adam Bobik. Odbędą się konkursy filmów fabularnych (konkurs główny), filmów dokumentalnych oraz krótkich filmów fabularnych, a także szereg wydarzeń towarzyszących m.in.: „Studio Miniatur Filmowych – 65 lat historii”, reportaż, prezentacje Wydziału Radia i Telewizji Im. Krzysztofa Kieślowskiego - Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, konkurs krótkiej fabuły, „Szkoła Wajdy”, blok filmowy „Dla młodego widza”, „Po odzyskaniu niepodległości – kino Litwy, Łotwy i Estonii”, „Wielcy znani – zapomniani: Jan Machulski – role zapomniane”, „Zapomniane perły kina polskiego - Andrzej Barański”, Zapomniane perły kina polskiego - Stanisław Lenartowicz, „Wielcy znani – zapomniani: Molly Picon”, Akademia Filmu i Telewizji w Berlinie, „Dwa kolory: Żółty i Niebieski”, Wyższa Szkoła Sztuk Scenicznych w Bratysławie – VSMU, Warszawska Szkoła Filmowa, Akademia Filmowa Miroslava Ondříčka w Pisku, Portrety twórców filmowych – Edward Żebrowski, W kręgu socrealizmu - Kobieta Pracująca czy także spotkanie autorskie: Wojciech Marczewski i Damian Jankowski poświęcone ich książce ,,Świat przyspiesza, ja zwalniam”.

Do całości dojdą ponadto dojdą panele dyskusyjne i seminaria. Festiwal nie może obyć się bez nagród. Nawiązują one do winiarskich tradycji regionu lubuskiego. Są to, a jakże, Złote, Srebrne i Brązowe Grona i zostaną przyznane laureatom w kategoriach konkursowych. Szczegółowy program pod adresem

>>>>>>

DREZDENKO

W sobotę (24.06) od godz. 16.30, Centrum Promocji Kultury w Drezdenku zaprasza do Parku Kultur Świata na miejskie obchody Nocy Świętojańskiej. W programie m.in. występy artystyczne (zespół taneczny „Paradise”, kapela „U Jurka”, zespół taneczny „Pasjonata”, studio „Happy Voice”, „Orły 60+”, „Złoty Wiek”, chór „Totus Tuus”, zespół muzyczny „NeBrassKa”, duet „Ah Wierzbina”. O godz. 20 na scenie pojawi się Teatr Broadway ze Szczecina ze spektaklem muzycznym „Piosenka ci nie da zapomnieć”, a po nim ok 22.30 rozpoczną się obrzędy Nocy Świętojańskiej poświęcone żywiołom wody i ognia i związanych z nimi odpowiednio Słońcu i Księżycowi, była świętem miłości, płodności, radości, zdrowia i urodzaju. W czasie tej wyjątkowej nocy rozpalano ogniska, a podczas zabaw wróżono i tańczono. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA-OCHLA

W niedzielę (25.06) w Muzeum Etnograficznym w Ochli odbędzie się impreza plenerowa „Dobre, smaczne, bo Lubuskie”. W poszczególnych zagrodach prezentowane będą potrawy związane z dziedzictwem kulturowym mieszkańców województwa lubuskiego. Zaprezentowane zostaną wina regionalne, wyroby z dziczyzny i specjały z gospodarstw agroturystycznych, a swoje stoiska przygotują również lubuscy winiarze. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła ludowego i artystycznego oraz występy zespołów folklorystycznych m.in. Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca. Nie zabraknie warsztatów np. pieczenia chleba, wypieku bułek, wykonywania mieszanek ziołowych, pieczenia podpłomyków czy pierników, malowania na szkle czy wyplatania wikliny papierowej. Będzie także degustacja racuchów oraz pierników. Organizatorzy przypominają, że na wydarzenie obowiązuje zakaz wejścia ze zwierzętami. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Słowiańskie przesilenie

W sobotę (24.06), Zajazd Kultury (ul. Jedności 78), organizuje „Noc Kupały” w słowiańskim stylu. Artyści z grupy rekonstrukcyjnej „Slavart” zapraszają od godz. 17 na pokazy walk Słowian z Wikingami, warsztaty z motanek, tworzenie dużych wianków obrzędowych z ziół, kwiatów i zbóż, bicie pierwszej polskiej monety z najstarszym źródłem historycznym nazwy kraju (replika denara Bolesława Chrobrego), wykład o Nocy Kupały prowadzony przez Andrzeja Olszaka z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli, bajanie przy ognisku o sobótce z użyciem ziół i śpiewem białym, a także pokazy fechtunku. Wstęp wolny.

Wojenne krajobrazy Ukrainy

W niedzielę (25.06) o godz. 17 w Zajeździe Kultury, odbędzie się otwarcie wystawy "Las krótkich drzew - w stronę wojny" autorstwa Marka Tutaka. To miłośnik Bałkanów, Wschodniej i Środkowej Europy oraz dawnych i obecnych Kresów Polski, a także samochodów terenowych. Podróżnik i poszukiwacz miejsc nieoczywistych i pustych krajobrazów, leżących z dala od programów wyjazdowych biur podróży. Wystawa jest pokłosiem jego ubiegłorocznych wyjazdów na dotkniętą rosyjską wojną - Ukrainę. Tytułowe krótkie drzewa to m.in. wybuchowe kikuty, będące niemym świadkiem, tego co dzieje się nadal za wschodnią granicą. Zobaczymy także zdjęcia ruin domów, w których niegdyś mieszkali Ukraińcy. Organizatorzy zaplanowali ponadto spotkanie i dyskusję z autorem.

Meksykanka w Teatrze

Już w najbliższy piątek (23.06) o godz. 20, w Lubuskim Teatrze odbędzie się ciekawe wydarzenie łączące dwa artystyczne światy, podczas których malarstwo i teatr będą się wzajemnie przenikały. Wszystko to za sprawą dwóch odważnych kobiet: Ewy Marii Wolskiej i jej spektaklu „Frida la Vida!” oraz Aleksandry Matyi z wystawą obrazów pt.: „Friducze”. Lepiej poznamy postać najsłynniejszej meksykanki - Fridy Kahlo.

Kiedy kota nie ma ...

W sobotę (24.06) godz.16:00 oraz godz.19:30, Lubuski Teatr zaprasza na przestawienie "Kiedy kota nie ma ..."- na dużej scenie teatru.

„Kiedy kota nie ma” istnieje szansa, że pojawi się w najmniej oczekiwanym momencie! A wtedy bieg komicznych wydarzeń w tej znakomitej brytyjskiej komedii sytuacyjnej, może nabrać zawrotnego tempa, a rozbawienie Widzów całkowicie wymknąć się spod kontroli. Podróż poślubna do Saint Tropez? Tak! Ale w dwudziestą rocznicę ślubu??? Jak poradzą sobie z wzajemnymi uszczypliwościami dwa zabawne angielskie małżeństwa z 20-letnim stażem? Jak rozbudzić dziką namiętność w mężu fajtłapie? Jak ów próbuje dotrzymać kroku szwagrowi seksoholikowi? Jak zaimponować zmanierowanej zamożnej siostrze i nie zabić jej wędzonym łososiem? Oraz czy szczotka sedesowa z wizerunkiem pary królewskiej może pomóc w samobójstwie pięknej 20-latce? – odpowiedzi mogą być abstrakcyjnie zaskakujące! Jedyne przewidywalne tego wieczoru, to ponad 2 godziny dobrego dowcipu, humoru i śmiechu do łez!

Warto zapytać o rabat promocyjny na hasło Lato 2023 w kasie teatru.

SULECHÓW

W sobotę (24.06), od godz. 16 do 22, Sulechowski Dom Kultury zaprasza na plac Ratuszowy do miasteczka winiarskiego oraz na koncert „Tyle słońca w całym mieście”.

W imieniny Jana, w okresie najdłuższych dni w roku, na odwiedzających będą czekały liczne atrakcje: degustacje lokalnych win oraz serów podpuszczkowych z mleka krowiego. Nie zabraknie także stoisk handlowych. O godz. 20 rozpocznie się koncert w hołdzie Annie Jantar w wykonaniu grupy „Scena pod regałem”. Artystka zginęła w katastrofie samolotu Ił-62 Mikołaj Kopernik lecącego z Nowego Jorku do Warszawy 14 marca 1980 roku, a gdyby nadal żyła to 10 czerwca obchodziłaby swoje 73. urodziny. Jak podają różne źródła, Anna Jantar Kukulska (z domu Szmeterling) była ikoną muzyki pop polskiej estrady lat 70. XX wieku. Wylansowała takie przeboje jak m.in.: „Tyle słońca w całym mieście”, „Nic nie może wiecznie trwać”, „Staruszek świat”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Za każdy uśmiech”, „Baju-baj proszę pana (Jambalaya)”, „Radość najpiękniejszych lat”, „Mój tylko mój”, „Nie wierz mi, nie ufaj mi”, „Wielka dama tańczy sama” czy „Moje jedyne marzenie”. Współpracowała ponadto z wieloma artystami, m.in. ze Stanisławem Sojką, Bogusławem Mecem czy Andrzejem Tenardem, poza tym nagrywała piosenki m.in. z Budką Suflera. Była matką Natalii Kukulskiej, która zadebiutowała w 1986 albumem studyjnym pt. Natalia, zawierającym piosenki skierowane do dzieci, w tym słynny w tamtych latach przebój „Puszek-okruszek”. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • 24.06 – Slam poetycki czyli pojedynek na wiersze, Jazz Club „Pod Filarami”, Gorzów Wlkp.,
  • 25.06 – Otwarcie wystawy fotografii Marka Tutaka „Las krótkich drzew”, Zajazd Sztuki, Zielona Góra,
  • 26.06 – Piknik Bazart, Rodzinne Warsztaty Lepienia Pierogów, Koźla (gm. Świdnica),
  • 30.06-2.07 – 31. Festiwal Grup Śpiewaczych „Ziemia i pieśń”, Szprotawa,
  • 1-2.07 – 766 urodziny Gorzowa Wielkopolskiego, koncerty plenerowe nad Wartą,
  • 7.07 - 35. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa”, Gorzów Wielkopolski,
  • 8.07 – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Sulechowski Dom Kultury,
  • 8.07 - Święto Pieczonego Indyka, Trzebiechów,
  • 8-9.07 – II. Festiwal Polskich Win Musujących, Krosno Odrzańskie,
  • 22.07 – Wydarzenie plenerowe „Jak to z chlebem było”, Cybinka, patronat GL,
  • 4-20.08 – Festiwal Muzyka w Raju, Lubuskie,
  • 15.08 – Piknik Militarny, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
  • 22-23.08 - Busker Tour 2023 w Zielonej Górze,
  • 25-27.08 – Dni Żar,
  • 23.09 – Festiwal „Na styku kultur”, Leszno Górne, patronat GL,
  • 6-20.10 – X Festiwal Muzyki Współczesne im. W. Kilara, Gorzów Wlkp.,
  • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
  • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska