Część radnych powiatu zielonogórskiego była przeciw uhonorowaniu Olgi Tokarczuk. Czy poszło o politykę?

Aleksandra Pazda
Aleksandra Pazda
Natalia Dyjas
Natalia Dyjas

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W miniony wtorek Olga Tokarczuk odebrała z rąk szwedzkiego króla Literacką Nagrodę Nobla. Tego samego dnia na sesji rady powiatu zielonogórskiego dyskutowano nad docenieniem pisarki, pochodzącej z Klenicy. Okazuje się, że pomysł nie wszystkim się spodobał..

Z tak olbrzymiego wyróżnienia dla pisarki cieszyli się tuż po ogłoszeniu mieszkańcy gminy Bojadła i samej Klenicy. Cieszą się i dziś. I działają. Wysłali do pisarki wiadomość z pytaniem, czy w przyszłym roku znalazłaby czas, by znów odwiedzić Klenicę (ostatnio była tutaj w czerwcu tego roku, na 50-leciu zespołu Kleniczanie, który prowadzili jej rodzice). W planach jest stworzenie poświęconej pisarce tablicy pamiątkowej w klenickiej szkole. W końcu w tej miejscowości spędziła pierwsze lata życia. Uroczystość miałaby być połączona ze spotkaniem autorskim.

Trwa głosowanie...

Czy Olga Tokarczuk zasługuje na tytuł ,,Zasłużonej dla powiatu zielonogórskiego"?

- Ale najpierw czekamy na sygnał, czy Ola wyrazi zgodę, ustosunkuje się, co do możliwości i ewentualnej daty przyjazdu- wyjaśnia Danuta Woś, koleżanka noblistki ze szkolnej ławki, obecnie zaś nauczycielka w klenickiej podstawówce.

A później można by zacząć też działania w kierunku nadania lokalnej szkole imienia Olgi Tokarczuk. Czy to się uda? Czas pokaże... Na tym zależy m.in. członkom zespołu Kleniczanie. Na pomysł, by uhonorować noblistkę, wpadła również m.in. radna Aleksandra Szubert.

A. Szubert: to nie jest miejsce i czas na politykę

To właśnie ona w październiku złożyła wniosek, by nadać Oldze Tokarczuk miano ,,Zasłużonej dla powiatu zielonogórskiego”. Sytuacja z ostatniej sesji rady ją… zaskoczyła. Kilku radnym nie spodobał się ten pomysł.

- Jestem rozczarowana sytuacją zaistniałą na wtorkowej sesji rady powiatu– mówi Aleksandra Szubert. – Radni dostali materiały na temat tego wniosku, mogli się z nimi zapoznać, mieli na to dużo czasu i o tym wiedzieli. Gdyby nie moi koledzy, którzy mnie opanowali, to powiedziałbym na tej radzie pewnie więcej… Jest mi wstyd, że w ogóle takie docenienie musieliśmy uzasadniać, że padły słowa wątpliwości, co do podjęcia takiej uchwały. I że w ogóle musiałam stanąć w obronie swojego wniosku! Jestem dumna, że noblistka pochodzi z tego kraju, województwa, powiatu, a tym bardziej z takiej małej gminy i miejscowości, z której i ja pochodzę. Przeciwni lub wstrzymali się od głosu radni jednego klubu politycznego. Takie wyróżnienie dla noblistki powinno być ponad wszelkimi podziałami, czy to politycznymi, czy prywatnymi. To jest dla mnie niezrozumiałe. W życiu bym nie sądziła, że ktoś będzie wątpić, że takie docenienie się nie należy. Bo w tym momencie to nie jest miejsce i czas na politykę. Brakuje mi słów, by wyrazić swoje rozczarowanie - tłumaczy Aleksandra Szubert.

Radna zdaje sobie sprawę z tego, że każdy ma prawo mieć różne zdanie, jeśli chodzi o politykę. Jednak myślała, że Nobel i taka osoba jak Olga Tokarczuk, rozmyje wszelkie polityczne konteksty. Tak się jednak nie stało.

Część radnych przeciw uhonorowaniu noblistki

Podczas sesji jako pierwszy głos w tej sprawie zabrał radny Ryszard Górnicki z PiS. Tłumaczył, że w uzasadnieniu o powiecie nie ma właściwie żadnych informacji, a jest jedynie wzmianka, że noblistka urodziła się tu i mieszkała.

- Po pierwszej nagrodzie Nike, jaką pani_Tokarczuk otrzymała za książkę ,,Bieguni”, pani dyrektor z biblioteki publicznej wystąpiła do pisarki, by jej imieniem nazwać bibliotekę w Sulechowie. Pani Tokarczuk odmówiła. Gdy dostała drugą Nike za ,,Księgi Jakubowe”, zwróciła się do niej rada miejska, żeby nadać jej tytuł Honorowego Obywatela Sulechowa. Pisarka powiedziała: ,,Nie, bo z Sulechowem łączy ją tylko porodówka”. Nagroda Nobla to wielka sprawa, więc powinniśmy zrobić to z wyczuciem, jakoś się do tego przygotować. Jest to trochę za wcześnie - mówił radny Górnicki.

Kolejny przemówił radny Roman Bajor z PSL. - Chciałbym zweryfikować te informacje, czy rzeczywiście tak było. Jeśli istnieje taka możliwość, by najpierw zapytać pisarkę, czy takie nadanie tytułu ją satysfakcjonuje, to warto to zrobić. Mam też pewne uwagi, co do samego uzasadnienia. Pani Olga Tokarczuk jako pisarka jest wrażliwa na słowo. Brakuje tu m.in. wykazu dzieł pisarki. Myślę o usunięciu niektórych paragrafów, bo są ,,kopiuj, wklej” z Wikipedii - tłumaczył R. Bajor i wniósł o przesunięcie głosowania w tej sprawie na którąś z kolejnych sesji. Jednak po zapewnieniu przez Aleksandrę Szubert, że uzasadnienie będzie można uzupełnić, radny ten wniosek wycofał.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy informacje o dwukrotnej odmowie noblistki są prawdziwe. Burmistrz Sulechowa, Wojciech Sołtys, zaprzecza, jakoby Olga Tokarczuk miała odmówić propozycji nadania jej imieniem lokalnej biblioteki.

– Nie wiemy, kto rozpowszechnia takie informacje – zauważa burmistrz. – Nie było takiej sytuacji. Co więcej, pani Olga otrzymała od nas gratulacje przy okazji Nobla. Podziękowała za nie zresztą bardzo sympatycznie. Wojciech Sołtys otrzymał od noblistki ręcznie napisaną kartkę, na której możemy przeczytać: „Szanowny Panie Burmistrzu, Ogromnie dziękuję za przysłane mi życzenia. Cieszy mnie bardzo, że Sulechów, miasto mojego dzieciństwa, pamiętał o mnie. Z największą serdecznością, Olga Tokarczuk. 13.11.19 Wrocław”. – Nie było zaś sytuacji, że ona kiedykolwiek czegoś odmawiała – precyzuje włodarz.

Najważniejsze książki Olgi Tokarczuk. Które powieści laureat...

Kolejny głos sprzeciwu podczas sesji padł ze strony radnej PiS, Alicji Szułcik. - Dla wielu jest to osoba kontrowersyjna. Nikt nie zaprzecza jej zdolnościom i zasługom jako pisarki, ale jednak na temat poglądów mamy różne zdania i chcielibyśmy te zdania wyrazić, dlatego prosimy o przeniesienie tej sprawy na posiedzenie komisji - wyjaśniała.

2 radnych przeciw, 3 wstrzymało się od głosu

Swoje zdanie postanowił wyrazić również Ireneusz Plechan z KO, który nie krył zdenerwowania. - Zaczynamy być niepoważni._Jeżeli kapituła podjęła decyzję, żeby wystąpić o takie wyróżnienie i dzisiaj stawiamy sprawę w ten sposób, to ja na miejscu pani Tokarczuk po takiej sesji jak dzisiaj powiedziałbym - uprzejmie dziękuję. Uważam, że jest to dla nas zaszczyt i honor, że taka osoba pochodzi z naszego powiatu. Tu się urodziła, tu spędziła dzieciństwo, tu mieszkała - mówił radny.

Koniec końców uchwała została przegłosowana, jednak niejednogłośnie. Przeciwni byli radni Marian Cygan oraz Alicja Szułcik._Od głosowania wstrzymali się Ryszard Górnicki, Edward Szyjka i Beata Zawada. Wszyscy są z klubu PiS. Pozostałych 12 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały.

- Ostatecznie wszystko dobrze się skończyło, ale jest mi wstyd, kiedy myślę, jaką postawą wyróżnili się ci radni powiatu, którzy byli przeciw lub wstrzymali się od głosu. Radni mojego powiatu, w którym wychowała się Olga Tokarczuk - komentuje radny sejmiku województwa lubuskiego, Sebastian Ciemnoczołowski.

ZOBACZ TEŻ:

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Gala i bankiet w Szto...

Najważniejsze książki Olgi Tokarczuk. Które powieści laureat...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 grudnia, 7:55, Jarpako:

Nie słyszałem aby jakikolwiek noblista np. niemiecki opluwał swój kraj. U nas to moda. Jeździ gnojek po świecie i się wstydzi, że np. u nas nie biegają czarni z nożami, że nie ma wzrostu o 300% gwałtów, zamachów. Działa przeciwko narodowi, który wybrał rząd i to jest bohaterka zdrajców i złodziei. I tacy właśnie niech sobie szczekają.

13 grudnia, 08:29, gość:

pani Tokarczuk nie opluwa coś i się pokickało w główce ,tylko jasno i wyrażnie mówi o świecie i demokracji i to ci niektórym się nie podoba ..

A czytaliście cokolwiek co napisała? Ze zrozumieniem?! Bo pisoelektorat nawet jeśli coś przesylabizuje to nie wątków nie połączy.

J
Jarpako
13 grudnia, ‎07‎:‎55, Jarpako:

Nie słyszałem aby jakikolwiek noblista np. niemiecki opluwał swój kraj. U nas to moda. Jeździ gnojek po świecie i się wstydzi, że np. u nas nie biegają czarni z nożami, że nie ma wzrostu o 300% gwałtów, zamachów. Działa przeciwko narodowi, który wybrał rząd i to jest bohaterka zdrajców i złodziei. I tacy właśnie niech sobie szczekają.

13 grudnia, 11:33, Gość:

PiS to stan umysłu. Chorego umysłu. Chorego na zazdrość, na wytłumaczenie swojego nieudacznictwa i nieporadności życiowej. To są wyborcy PiS. Ciemnogród, brak obycia, spaczony światopogląd, pseudokatolicyzm.

Ja akurat popieram sld. A ciemni niedouczeni sędziowie i złodzieje grają Polakom na nosie. Jakieś chore kasty nie mogące znaleźć sobie pracy próbują narzucić ich wizję świata. Brak im podróży i zobaczenia jak jest w innych krajach. Nie znając języków obcych chcą wprowadzić język (slang) pseudoprawniczy lub grypserę z kryminału. Naród was ominie szerokim łukiem głąby.

J
Jarpako
13 grudnia, 7:55, Jarpako:

Nie słyszałem aby jakikolwiek noblista np. niemiecki opluwał swój kraj. U nas to moda. Jeździ gnojek po świecie i się wstydzi, że np. u nas nie biegają czarni z nożami, że nie ma wzrostu o 300% gwałtów, zamachów. Działa przeciwko narodowi, który wybrał rząd i to jest bohaterka zdrajców i złodziei. I tacy właśnie niech sobie szczekają.

13 grudnia, 8:29, gość:

pani Tokarczuk nie opluwa coś i się pokickało w główce ,tylko jasno i wyrażnie mówi o świecie i demokracji i to ci niektórym się nie podoba ..

13 grudnia, ‎10‎:‎07, mmm:

https://wiadomosci.wp.pl/olga-tokarczuk-wstyd-mi-ze-polska-nie-przyjela-imigrantow-6455637527635585a

13 grudnia, 11:28, Gość:

Polecam rozpocząć leczenie psychiatryczne. Od zaraz.

A ty jesteś zdrowy (a)? czy może jesteś na wczasach z zakładu zamkniętego? Może jesteś sędzią, który kieruje ludzi na badania, których sam by nie przeszedł? To dziwne, że tacy ludzie jeszcze otrzymują moje pieniądze. Wasz noblysta też ma śrubki poluzowane(w głowie)

G
Gość
13 grudnia, ‎07‎:‎55, Jarpako:

Nie słyszałem aby jakikolwiek noblista np. niemiecki opluwał swój kraj. U nas to moda. Jeździ gnojek po świecie i się wstydzi, że np. u nas nie biegają czarni z nożami, że nie ma wzrostu o 300% gwałtów, zamachów. Działa przeciwko narodowi, który wybrał rząd i to jest bohaterka zdrajców i złodziei. I tacy właśnie niech sobie szczekają.

PiS to stan umysłu. Chorego umysłu. Chorego na zazdrość, na wytłumaczenie swojego nieudacznictwa i nieporadności życiowej. To są wyborcy PiS. Ciemnogród, brak obycia, spaczony światopogląd, pseudokatolicyzm.

G
Gość
13 grudnia, 7:55, Jarpako:

Nie słyszałem aby jakikolwiek noblista np. niemiecki opluwał swój kraj. U nas to moda. Jeździ gnojek po świecie i się wstydzi, że np. u nas nie biegają czarni z nożami, że nie ma wzrostu o 300% gwałtów, zamachów. Działa przeciwko narodowi, który wybrał rząd i to jest bohaterka zdrajców i złodziei. I tacy właśnie niech sobie szczekają.

13 grudnia, 8:29, gość:

pani Tokarczuk nie opluwa coś i się pokickało w główce ,tylko jasno i wyrażnie mówi o świecie i demokracji i to ci niektórym się nie podoba ..

13 grudnia, ‎10‎:‎07, mmm:

https://wiadomosci.wp.pl/olga-tokarczuk-wstyd-mi-ze-polska-nie-przyjela-imigrantow-6455637527635585a

Polecam rozpocząć leczenie psychiatryczne. Od zaraz.

m
mmm
13 grudnia, 7:55, Jarpako:

Nie słyszałem aby jakikolwiek noblista np. niemiecki opluwał swój kraj. U nas to moda. Jeździ gnojek po świecie i się wstydzi, że np. u nas nie biegają czarni z nożami, że nie ma wzrostu o 300% gwałtów, zamachów. Działa przeciwko narodowi, który wybrał rząd i to jest bohaterka zdrajców i złodziei. I tacy właśnie niech sobie szczekają.

13 grudnia, 8:29, gość:

pani Tokarczuk nie opluwa coś i się pokickało w główce ,tylko jasno i wyrażnie mówi o świecie i demokracji i to ci niektórym się nie podoba ..

https://wiadomosci.wp.pl/olga-tokarczuk-wstyd-mi-ze-polska-nie-przyjela-imigrantow-6455637527635585a

m
mmm

Bo to nie jest Polka.

G
Gość

Oni najpewniej nie przeczytali żadnej książki. takie to matoły mówiąc delikatnie.

Oni umieją czytać tylko SMSy z Nowogrodzkiej.

g
gość
13 grudnia, 7:55, Jarpako:

Nie słyszałem aby jakikolwiek noblista np. niemiecki opluwał swój kraj. U nas to moda. Jeździ gnojek po świecie i się wstydzi, że np. u nas nie biegają czarni z nożami, że nie ma wzrostu o 300% gwałtów, zamachów. Działa przeciwko narodowi, który wybrał rząd i to jest bohaterka zdrajców i złodziei. I tacy właśnie niech sobie szczekają.

pani Tokarczuk nie opluwa coś i się pokickało w główce ,tylko jasno i wyrażnie mówi o świecie i demokracji i to ci niektórym się nie podoba ..

G
Gość
12 grudnia, 18:40, Gość:

Stan powszechnego o ci pie nia-ogłupienia trwa ! To nieprawdopodobne co może wydział PROPAGANDY - OGŁUPIENIA - PANIKI !! Czyli można pluć na Polskę i mieć jeszcze zaszczytne tytuły ??

Opliwa polske kto?...pis nie korzystają z osobistego roxumu- mozgu

J
Jarpako

Nie słyszałem aby jakikolwiek noblista np. niemiecki opluwał swój kraj. U nas to moda. Jeździ gnojek po świecie i się wstydzi, że np. u nas nie biegają czarni z nożami, że nie ma wzrostu o 300% gwałtów, zamachów. Działa przeciwko narodowi, który wybrał rząd i to jest bohaterka zdrajców i złodziei. I tacy właśnie niech sobie szczekają.

g
gosc

tak na prawde teraz Olga ma więcej do powiedzenia dla świata niż ta caławierchuszka na górze i to ich boli bo jest z 2 sortu ludzi dla nich ....

g
gosc
12 grudnia, 20:37, Zal patrzeć na takich:

PiS to stan umysłu. I to 100% prawda. Jedni mają wątpliwości bo najprawdopodobniej nie mieli przekazu dnia. Są usztywnieni, bo nie są w stanie odgadnąć co dobrze oceni naczjastwo z Nowogrodzkiej. A zła decyzja zablokuje posłowanie w przyszłości.

Drugi każe przepraszać za potop. Dno i jeszcze muł do tego. Szambo i smród.

no głosuje na ten ostatni acapit !!!!

G
Gość

Tylko ostracyzm tym pisowskim s. synom. Precz. Niedługo pójdą w pasiaki.

G
Gość

P ierdolniete I stoty S zumowiny

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3