MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czterej kandydaci na fotel burmistrza

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
W Szprotawie większość radnych stara się o reelekcję, ale nie wszyscy zamierzają wziąć udział w wyborach.
W Szprotawie większość radnych stara się o reelekcję, ale nie wszyscy zamierzają wziąć udział w wyborach. Małgorzata Trzcionkowska
103 kandydatów ubiega się o mandat radnego. Czyli prawie pięciu walczy o jedno miejsce. Burmistrza promuje jego własny komitet.

O reelekcję stara się obecny burmistrz Józef Rubacha, związany z PSL. Startuje z własnego komitetu - Komitetu Wyborczego Wyborców Józefa Rubachy, który wystawia również kandydatów na radnych w 13 okręgach wyborczych (na 21).

Jego przeciwnikiem będzie Stefan Gołek z KWW Inicjatyw Lokalnych. Jest on znany w mieście i powiecie, jako były, wieloletni dyrektor Gimnazjum nr 1. W swojej karierze politycznej ma również rządzenie powiatem żagańskim. Był radnym i przewodniczącym rady powiatu. Do wyścigu dołączył Henryk Ostrowski, rolnik i były poseł na Sejm RP, z ramienia Samoobrony. Tym razem jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Czwartym kandydatem jest Zbigniew Teler, szef powiatowych struktur SLD. Były pracownik Szprotawskiego Domu Kultury. Obecnie jest etatowym członkiem zarządu powiatu żagańskiego, a na swoim koncie miał również stanowisko wicestarosty.

W tej kadencji lewica skupiła się głównie na Szprotawie, rezygnując z własnego kandydata na burmistrza Żagania, rekomendując za kandydata koalicjanta, Andrzeja Katarzyńca ze stowarzyszenia Nasze Miasto.

Z list KKW SLD Lewica razem do rady kandyduje między innymi jej były przewodniczący Jan Chmielewski, powiatowy szef strażaków ochotników z terenu powiatu, Urszula Stochel-Matuszak, nauczycielka i instruktorka, która w zeszłym roku została uhonorowana przez minister Elżbietę Bieńkowską tytułem Eurolidera Euroliderów oraz Marian Bagiński, były urzędnik w magistracie i radny powiatowy.

Platforma Obywatelska nie wystawia własnego komitetu. A jej członek, Bartłomiej Grono, obecny wiceprzewodniczący rady miasta startuje z KW Inicjatyw Lokalnych.

O reelekcję stara się też większość obecnych radnych. Andrzej Skawiński, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie startuje tradycyjnie z KW Szansa dla Szprotawy. Władysław Sobczak, "żelazny" sołtys Leszna Górnego wspiera burmistrza Józefa Rubachę i kandyduje z jego komitetu.

Tak, jak w Żaganiu, PSL wystawia się jako partia i ma drugi komitet: Miasto i Powiat Przyjazne Ludziom, z którego startuje m.in. Dorota Grzeszczak, dyrektorka zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, która zrezygnowała z członkostwa w PO oraz Stanisław Wypasek Witkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska