[video]94049[/polecane]
Pan Janusz Matkowski postawił wieczorem auto jak zwykle na osiedlu "Na Górce", przy ul. Sosnowej. - To było ok. 21.40, 26 sierpnia 2023 - wspomina. - Usłyszałem, że coś się dzieje. Sąsiad coś krzyczał przez okno. Ktoś skakał po moim aucie.
Pan Janusz wybiegł z domu, ale chuliganów już nie było. Mężczyzna obejrzał swój samochód i znalazł w nim wiele wgnieceń. Zgłosił sprawę na policji i do tej pory czeka, aż coś się w tej sprawie wydarzy. Liczył na zabezpieczenie monitoringu, który jest skierowany na pobliski paczkomat, ale jak twierdzi, nie doczekał się.
Niespokojnie na żagańskim osiedlu
Pan Janusz wskazuje, że osiedle staje się coraz mniej bezpieczne. Wieczorami bandy chuliganów dewastują samochody i nie tylko. - Pomógłby monitoring - wskazuje mężczyzna. Napisaliśmy petycję do miasta i liczymy, że nasza prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona.
- Straż Miejska otrzymała zgłoszenie o pojedynczym akcie wandalizmu i zwiększyła swoją obecność na osiedlu, szczególnie w godzinach wieczornych - odpowiada Agnieszka Zychla, rzeczniczka magistratu. - Realizowany właśnie projekt monitoringu miejskiego zakłada montaż kamer również w rejonie osiedla „na górce”.
Policja wskazuje mapę zagrożeń
- Informuję, że nie jest prawdą, że w sprawie z dnia 26.08 br. nie zostało zabezpieczone nagranie z monitoringu paczkomatu - podkreśla sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko, oficer prasowy żagańskiej policji. - Nagranie to zostało zabezpieczone przez policję, zaś w sprawie trwają czynności.
Do Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu od 1 stycznia br. do dnia dzisiejszego wpłynęły zawiadomienia dotyczące następujących zdarzeń, których przedmiotem były samochody: jedno dotyczy aktu wandalizmu uszkodzenia pojazdu, natomiast kolejne trzy zdarzenia dotyczą kradzieży katalizatora, oraz tablic rejestracyjnych. Do tych zdarzeń doszło na wskazanym obszarze.
- Pragnę zaznaczyć, że każdego dnia policjanci kierowani do służby patrolowej mają za zadanie patrolowanie i dbanie o porządek publiczny w każdej części miasta. Każde niepokojące sygnały od mieszkańców są przez nas sprawdzane. Tak jest również w tym przypadku - dodaje A. Szlachetko. - Przy tej okazji warto przypomnieć również o tym, że istnieje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą tej aplikacji można anonimowo zgłosić sytuacje dotyczące aktów wandalizmu, wykroczeń porządkowych czy też drogowych. Każde takie zgłoszenie jest sprawdzane przez policję.
Czytaj również na naszym portalu
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?