Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy węgiel dojedzie na święta? Czeka na niego kilkuset gorzowian

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Pierwsze tony węgla zostały dostarczone do Gorzowa na początku grudnia.
Pierwsze tony węgla zostały dostarczone do Gorzowa na początku grudnia. Sławomir Kowalski/Polska Press
- Nie wiem, czy mam czekać na węgiel z miasta, czy kupować droższy - mówi Czytelniczka z centrum Gorzowa. Jest 227. w kolejce. Tylko, że na razie do Gorzowa trafiło niecałe 150 ton.

- W listopadzie to jeszcze kupiłam droższy węgiel, ale teraz nie wiem, co robić. Nie wiem, czy mam czekać na węgiel z miasta, czy kupować inny - mówi nam pani Jadwiga Dębska, nasza Czytelniczka z placu Słonecznego. Mieszka w kamienicy, gdzie jeszcze są piece. Gdy więc miasto ogłosiło, że przyjmuje zapisy na węgiel po preferencyjnych cenach, zgłosiła chęć zakupu półtorej tony „orzecha”.

- Zbliżają się święta, ja wciąż czekam na węgiel, a jego wciąż nie ma. I nawet nie mogę dowiedzieć się, kiedy ten węgiel przyjedzie. Ostatnie dni pokazały, że może być już bardzo zimno, więc węgiel muszę mieć - mówi nasza Czytelniczka.

Sprawę pani Jadwigi opisaliśmy gorzowskim urzędnikom. Dlaczego nie otrzymała ona jeszcze węgla i nawet nie wiadomo, kiedy go dostanie?
- Pani Jadwiga złożyła wniosek 6 grudnia 2022. Zgłosiła ona chęć zakupu węgla w ilości 1,5 tony w sortymencie „orzech”. Wniosek został pozytywnie zweryfikowany i zarejestrowany pod numerem 321 - tłumaczy całą sytuację Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta. Problem jednak w tym, że węgla starczyło na razie jedynie dla 94 osób.

- To jest niezależne od służb miejskich, a wynika z małej i nieregularnej ilości dostaw ze spółki Węglokoks, która została wyznaczona do dostaw węgla do Gorzowa. Węgiel jest sprzedawany, zgodnie z kolejnością wpływu wniosków mieszkańców o zakup węgla. Ze złożonych zapotrzebowań miasta na 15 transportów, po 25 ton każdy, do dzisiaj do dotarło do Gorzowa tylko sześć transportów węgla - mówi rzecznik miasta.

Do miasta dotarło na razie dokładnie 148,7 t węgla. I tylko tyle miasto mogło sprzedać. Węgla nie dostały jeszcze aż 332 rodziny z 426, które się na niego zapisały.

- Kolejny problem, polega na tym, że transporty z dnia na dzień są odwoływane. Brakuje węgla w sortymencie „orzech”. Do dzisiaj Gorzów otrzymał go w ilości niecałych 50 ton. Pierwsze zapotrzebowanie do Spółki Węglokoks S.A. miasto złożyło już 24 listopada br. i jeszcze w pełni nie zostało ono realizowane. Oceniając realnie tempo dostaw, trzeba się liczyć z tym, że do końca roku węgiel może otrzymać około 150 uprawnionych gospodarstw domowych - mówi W. Ciepiela.

Co to oznacza dla pani Jadwigi, która - jak łatwi policzyć - jest 227. w kolejce.
- Niestety, istnieje ryzyko, że zainteresowana może nie mieć możliwości zakupu węgla do końca roku - mówi Ciepiela. - Nieregularne terminy dostaw powodują brak możliwości przekazania dokładnej daty otrzymania opału. Miasto nie może dać gwarancji na coś, na co nie mamy wpływu - mówi Ciepiela.

Jak informuje magistrat, zgodnie z rozporządzeniem ministra aktywów państwowych zmieniającym rozporządzenie w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego, zainteresowani zakupem węgla będą mogli węgiel niezakupiony do 31 grudnia 2022 kupić po 1 stycznia 2023 łącznie do 3 ton węgla. Zgodnie z tym przepisem prawnym po 1 stycznia 2023 konieczne będzie ponowienie złożenia wniosków. Wtedy zainteresowani zakupem węgla będą mogli zsumować limity z dwóch okresów, jeśli wcześniej wnioski nie zostały zrealizowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska