Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Żagań jest bezpiecznym miastem? Co mówią policyjne statystyki?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Policja w Żaganiu w statystykach pokazała, czy Żagań jest bezpiecznym miastem.
Policja w Żaganiu w statystykach pokazała, czy Żagań jest bezpiecznym miastem. Google Maps
Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu dysponuje 165 etatami. Stan kadrowy na dzień 1 stycznia 2023 roku wyniósł 154 etaty (11 wakatów). W 2022 roku do służby przyjęto 16 nowych funkcjonariuszy. Do znacznego zmniejszenia liczby wakatów i przyjęcia tak dużej liczby funkcjonariuszy doszło dzięki położeniu nacisku na promocję zawodu policjanta. Promocja odbywała się w mediach lokalnych, na Facebooku, stronie internetowej, radiu, w bezpośrednich spotkaniach z uczniami klas maturalnych, stronach internetowych i mediach społecznościowych wszystkich gmin powiatu żagańskiego. Od września 2021 roku w hali Arena przy ul. Kochanowskiego w Żaganiu kandydaci do policji mogą się sprawdzić i przygotowywać do egzaminu w zakresie sprawności fizycznej.

Żagańscy policjanci podsumowali swoją pracę w 2022 roku. Zobaczcie, jakie były statystyki.

Postępowania i wykrywalność przestępstw w Żaganiu

W 2022 roku zanotowano na obszarze Żagania ogólny spadek wszczętych postępowań przygotowawczych. Łącznie zarejestrowano 809 postępowań. Liczba spraw wszczętych spada od 2019 roku. Wykrywalność wzrosła na przestrzeni ostatnich 3 lat do poziomu 72,60 proc.

W 2022 roku na terenie Żagania wszczęto 621 postępowań w sprawach kryminalnych. Wykrywalność 65,60 proc. jest na podobnym poziomie co w 2021 roku. Ilość przestępstw stwierdzonych w postępowaniach determinuje duża liczba przestępstw w kategorii przestępczości narkotykowej.

Przestępstwa kryminalne w Żaganiu

Policjanci wybrali siedem kategorii przestępstw, które są szczególnie uciążliwe dla obywateli, najczęściej ich dotykają, związane są z ich mieniem i to one głównie stanowią o poczuciu bezpieczeństwa. Są to: udział w bójce lub pobiciu, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, przestępstwa rozbójnicze oraz uszkodzenie mienia. To na te kategorie policja zwraca szczególną uwagę i na ich zwalczanie kładzie duży nacisk.

W tej grupie przestępstw w 2022 roku wszczęto 239 postępowań, tj. o 30 postępowań mniej niż w 2021 roku. Liczba przestępstw stwierdzonych jest na tym samym poziomie co w roku 2021 tj. 306 postępowań. Wykrywalność łączna w tych kategoriach wzrosła z 39,90 proc. do 47,50 proc.

Przestępczość rozbójnicza
Przestępstwa rozbójnicze są szczególnie dotkliwą kategorią przestępczości. Poza dokonaniem zaboru mienia sprawca lub sprawcy używają przemocy wobec osoby pokrzywdzonej, lub grożą jej użyciem. Rozboje mają miejsce szczególnie w porze nocnej, na mało uczęszczanych ulicach. Przedmiotem zaboru są najczęściej drobne kwoty pieniędzy oraz telefony komórkowe.
Ogólna liczba tego typu zdarzeń była znacznie niższa niż w latach poprzednich. Odnotowano tylko 2 zdarzenia.

Bójki i pobicia w Żaganiu
W kategorii bójek pobić doszło do jednego zdarzenia. Wykrywalność jest na poziomie 100%. Uszczerbek na zdrowiu to przestępstwa z art. 156 kk (uszczerbek ciężki) i art. 157 kk (uszczerbek średni i lekki). W tej kategorii ilość postępowań wszczętych i czynów stwierdzonych spadła. Wykrywalność jest bardzo wysoka (ustalono wszystkich sprawców).

Kradzieże w Żaganiu
Liczba wszczętych postępowań w przypadku kradzieży nieznacznie wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Podobnie ilość przestępstw stwierdzonych. W powiecie żagańskim nadal dominują drobne kradzieże przedmiotów pozostawionych
bez dozoru, kradzieże sklepowe, kradzieże telefonów komórkowych, portfeli, rowerów, złomu. Kradzieże mają miejsce przede wszystkim w lokalach i w punktach handlowych. Nowym zjawiskiem na dużą skalę są kradzieże katalizatorów z samochodów osobowych. Wykrywalność w tej kategorii wyniosła 50,30 % i jest wyższa niż w latach poprzednich.

Kradzieże z włamaniem
W kategorii kradzieży z włamaniami liczba wszczętych spraw spadła o 10 w porównaniu do roku 2021. Wzrosła wykrywalność na terenie miasta Żagań do 39,20 proc. W 2022 roku podobnie jak w latach ubiegłych, dominowały włamania do piwnic, garaży,
pojazdów samochodowych, altanek.

Kradzież samochodów
W 2022 roku kradzież pojazdów jest na podobnym poziomie co w roku 2021. Pomimo działań policji nastawionych bezpośrednio na ujawnianie i zatrzymywanie sprawców dokonujących kradzieży oraz osób zajmujących się dalszą sprzedażą części
samochodowych, nadal liczba tych przestępstw jest wysoka. Wykrywalność wzrosła z 11,10 proc. do 62,50 proc.

Uszkodzenie mienia
Uszkodzenia mienia to dotkliwa kategoria przestępczości, która dotyczy głównie uszkodzeń zaparkowanych pojazdów, wybicia szyb, dewastacji infrastruktury drogowej, mienia publicznego. Liczba przestępstw w tej kategorii w 2022 roku była najniższa na przestrzeni ostatnich 4 lat. Wzrosła również wykrywalność tych przestępstw do 45 proc.

Przestępczość gospodarcza
Przestępczość gospodarcza to jeden z priorytetów w strategii Komendanta Głównego Policji. Nadal zwiększa się liczba przestępstw dokonywanych w cyberprzestrzeni oraz za pomocą telefonów komórkowych. Oszuści stosują wciąż nowe pomysły w celu wyłudzenia pieniędzy od przedsiębiorców czy zwykłych obywateli. Ilość postępowań wszczętych nieznacznie zmalała w porównaniu do roku 2021. Wzrosła również ilość przestępstw stwierdzonych a tym samym przestępstw wykrytych. Wykrywalność jest w niewielkim stopniu wyższa i wynosi 77, 70 proc. Zwiększeniu uległa liczba spraw związanych z oszustwami przy sprzedaży na portalach internetowych. Sprawy tego typu trudniej jest wykryć z uwagi na bardziej wyszukane i udoskonalane metody działania. Więcej jest również przestępstw związanych z kradzieżami pieniędzy z rachunków bankowych. Bardzo częste są włamania na konta poczty e-mail, konta portali społecznościowych, konta aukcyjne.

Przestępczość narkotykowa
Liczba wszczętych w 2022 roku postępowań o przestępstwa narkotykowe znajduje się od kilku lat na podobnym poziomie. Zanotowano znaczny wzrost przestępstw stwierdzonych, związany z zakończeniem szeregu spraw związanych z udzielaniem narkotyków na dużą skalę. Nadal w powiecie żagańskim najczęściej występującym środkiem odurzającym jest marihuana. Policjanci wydziału kryminalnego dzięki zakończonym dużym sprawom dotyczącym wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków przyczyniają się skutecznie do eliminowania dilerów oraz zmniejszenia ilości środków odurzających na rynku. Niestety przestępczość narkotykowa powoduje wiele patologii. Osoby uzależnione dokonują drobnych przestępstw w celu zdobycia pieniędzy na kolejne działki narkotyku, zachowują się nieracjonalnie, generują sytuacje konfliktowe, interwencje tworzą patologie
rodzinne, kierują pojazdami mechanicznymi pod wpływem tych środków itp

Zabezpieczenie imprez masowych
Na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w 2022 roku zorganizowane zostały 3 imprezy o charakterze masowym:

  • 22 - 24.07.2022r. ODTJ Tomaszowa JAPFEST (masowa)
  • 12 - 14.08.2022r. ODTJ Tomaszowa FLOOTOUT(masowa)
  • 09 - 11.09.2022r. ŻPK JarmarK św. Michała (masowa)

Masowe imprezy sportowe

  • 02.04.2022r. Iłowa, mecz Piast Iłowa - Stilon Gorzów
  • 16.04.2022r. Żagań, mecz Czarni Żagań - Stilon Gorzów Wlkp
  • 14.05.2022r. Iłowa, mecz Piast Iłowa - Promień Żary
  • 14.05.2022r. Szprotawa, mecz Sprotavia - Dozamet Nowa Sól
  • 17.09.2022r. Szprotawa, mecz Sprotavia - Dozamet Nowa Sól

W trakcie trwania imprez nie odnotowano żadnych masowych zakłóceń porządku publicznego.

Legitymowanie i ujawnione wykroczenia
Istnieje wiele przyczyn legitymowania. Najczęściej wykonuje się je w celu rozpoznania, zapobiegania oraz wykrywania
sprawców przestępstw i wykroczeń, ustalania świadków zdarzeń powodujących naruszenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa, a także między innymi w celu poszukiwania osób zaginionych i ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości.

Wykroczenia
W 2022 roku łączna liczba interwencji pilnych wyniosła 895 (tj. 12,35 proc. wszystkich interwencji). Kolejny raz na przestrzeni ostatnich lat spada ilość interwencji.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa kontakt z policją jest maksymalnie uproszczony. Wystarczy dowolne urządzenie z przeglądarką i dostępem do Internetu. Może to być smartfon, tablet, komputer. Nie trzeba zakładać konta, ani nigdzie się logować. Zgłoszenie można wysłać anonimowo i bardzo szybko. Kilka kliknięć i można zgłosić problem niewłaściwego parkowania, aktów wandalizmu, niszczenia zieleni, przekraczania prędkości, złej infrastruktury oraz wiele innych. Po zgłoszeniu policjanci na miejscu weryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeżeli potwierdzą występowanie zagrożenia - zmienią jego status na "potwierdzone". Wówczas kolor zgłoszenia na mapie zmieni się na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zagrożenia. Podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji. Najwięcej zgłoszeń - zagrożeń - dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości. W dalszej kolejności zgłoszenia dotyczą nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Łącznie w 2022 roku odnotowano 891 zgłoszeń poprzez aplikację.

Wypadki drogowe
W 2022 roku na drogach powiatu żagańskiego odnotowano 39 wypadków drogowych, w wyniku których 4 osoby poniosły śmierć, a 39 osób zostało rannych. W tym czasie zaistniało 515 kolizji drogowych, tj. o 90 mniej jak w 2021 roku.

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska