Czytelnicy: komary w Zielonej Górze tną na potęgę! Nie da się wyjść na dwór. Miasto: zrobimy kolejne opryski, zbudujemy budki dla jerzyków

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Tak pryskano przeciwko komarom i kleszczom wiosną 2020 roku.
Tak pryskano przeciwko komarom i kleszczom wiosną 2020 roku. Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze
W ostatnich dniach komarów w Zielonej Górze jest tyle, że nie da się w spokoju usiedzieć parę minut w cieniu. Czytelnicy wciąż nas pytali: będą kolejne opryski? Spieszymy więc z informacjami: mają być następne akcje przeciwko kleszczom i komarom. Zakład Gospodarki Komunalnej będzie też budował domki dla jerzyków, dla których komary są prawdziwym przysmakiem.

- Ostatnio z mężem nie mogliśmy usiedzieć w spokoju na działce - mówi pani Grażyna z Zielonej Góry. - Wystarczyło mieć krótki rękaw, to zaraz całe ręce mieliśmy w komarach. A przecież chyba były w tym roku opryski?

Rzeczywiście. Wiosną zewnętrzna firma, na zlecenie Zakładu Gospodarki Komunalnej, przeprowadzała opryski w mieście.

Widziałeś pracowników w kombinezonach, którzy chodzili po trawnikach? Spokojnie! To miasto przeprowadza opryski przeciw komarom i kleszczom

Ciepłe i wilgotne lato robi swoje. Komarów są całe chmary

- Wiosenna akcja oprysków przeciwko komarom i kleszczom w Zielonej Górze została przeprowadzona w kwietniu 2020 r. - poinformował na swoim profilu facebookowym prezydent Janusz Kubicki. - Czas na kolejne działania. W tym momencie Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze szykuje się do przeprowadzenia letniej edycji akcji.

Zakład Gospodarki Komunalnej ma więcej pomysłów, jak walczyć z plagą komarów w Zielonej Górze.

Kostrzyn nad Odrą, Gorzów, Zielona Góra… Z całego Lubuskiego dostajemy sygnały o głodnych krwiopijcach, które stadami atakują nad wodą, na działce czy balkonie, pchają się do mieszkań. I złowrogo bzycząc – nas atakują. Czy miasta i gminy zdecydują się na opryski? Sprawa jest dyskusyjna, bo środki chemiczne zabijają nie tylko tak dokuczające nam komarzyce, ale i inne owady. Na szybko proponujemy… trochę humoru. Obejrzyjcie galerię komarowych memów. Gdyby nie komary, świat wyglądałby zupełnie inaczej

Plaga komarów 2020! Krwiopijcy atakują stadami nie tylko w c...

Co nas gryzie latem?

- Faktycznie mamy teraz do czynienia ze zwiększoną żywotnością komarów, bo trochę ciepła, wilgoć i niestety bioróżnorodność, czyli te apele o niekoszenie i większe trawy, sprzyjają rozwojowi i kleszczy, i komarów - mówi Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze. - Jak kosiliśmy bardziej, to było tego mniej. Musimy mieć też tego świadomość... Skonsultowaliśmy z biologami z Uniwersytetu Zielonogórskiego, z Ligą Ochrony Przyrody.

I podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu tych oprysków zaplanowanych na drugą połowę sierpnia i września. Również po apelach i głosach mieszkańców, że coraz ciężej się żyje i wypoczywa w mieście.

ZGK wybrało w drodze przetargu firmę, która jest odpowiedzialna za specjalistyczne opryski. Firma musi dojechać do miasta, to może potrwać 2-3 dni.

- Szacujemy, że około wtorku te generalne opryski w Zielonej Górze się zaczną - mówi K. Sikora. - Będą one przeprowadzone w parkach, na terenach zielonych przy przedszkolach, przy oczkach wodnych, przy placach zabaw, w Dzielnicy Nowe Miasto. Spróbujemy też przejechać przez osiedla. Jak mieszkańcy zauważą pojazdy firmy i pracowników ze sprzętem do zadymiania, to prosimy, by się nie obawiali.

ZGK bierze apele mieszkańców pod uwagę. Opryski będą też prowadzone więc w Dolinie Gęśnika, na Obywatelskiej, przy os. Zdrojowym, Jędrzychowie, Waszczyka.

Domki dla jerzyków, badania kleszczy w mieście

ZGK jest po rozmowach z naukowcami z UZ. I stąd pomysł, by budować domki dla jerzyków z recyklingu lub pozyskać na to środki zewnętrzne. To te ptaki zjadają dziennie mnóstwo komarów.

- Według specjalistów, żeby mówić o zwiększeniu populacji jerzyków, potrzeba czasu. Około 3, 4 lat - wyjaśnia jeszcze prezes ZGK. - Domki dla jerzyków zapełnią się po takim czasie. Stąd reagujemy dziś opryskami, zaczynamy też szerszy proces, czyli właśnie domki dla ptaków, które będą walczyły z komarami w sposób naturalny. O takich domkach mówił też radny Jacek Budziński.

Trwa głosowanie...

Zauważasz większą aktywność komarów w ostatnich dniach?

ZGK zleciło już budowę takich domków na swoich obiektach. Zakład stawia na ekologię.

- Na jesień rozpoczniemy też badania kleszczy w mieście - dodaje K. Sikora. - Chcemy sprawdzać z uniwersytetem, jakie mamy tu kleszcze i czy te nasze opryski wpływają na zmniejszenie ich populacji. Sprawdzimy, czy i jakie choroby ewentualnie roznoszą. I dowiemy się, w jakich lokalizacjach trzeba zwiększyć opryski, a gdzie z nich zrezygnować, bo tam np. one nie bytują. Podchodzimy szerzej do tematu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie