Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długość dnia i nocy w Polsce. Jak się zmieniają w ciągu roku? Sprawdź jaka jest długość dnia na równiku - KALENDARZ [19.02.2021]

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Sprawdź, jaka jest długość dnia i nocy w Polsce.
Sprawdź, jaka jest długość dnia i nocy w Polsce. unsplash.com
Długość dnia w Polsce zmienia się w ciągu roku. Jak obliczyć długość dnia? Ile wynosi ona na równiku? Sprawdź kalendarz, w którym można zobaczyć i sprawdzić ile wynosi długość dnia.

Długość dnia - z czego to wynika?

Zmiany długości dnia związane są głównie z nachyleniem osi obrotu Ziemi w stosunku do płaszczyzny jej ruchu wokół Słońca. Zgodnie z naukowym podejściem, długość dnia w danym miejscu na Ziemi zależy od deklinacji Słońca, która zmienia się wraz z porą roku, oraz od szerokości geograficznej miejsca obserwacji. Na jego długość nieznacznie wpływają również zmiany prędkości Ziemi w ruchu obiegowym wokół Słońca, z których wynikają zmiany prędkości kątowej w tym ruchu.

VIDEO: Wędrówka słońca w ciągu roku

Dzień astronomiczny jest nazywany dniem polarnym, gdy jego długość trwa co najmniej 24 godziny, podczas których Słońce nie zachodzi, tylko krąży ponad horyzontem. Dzień astronomiczny polarny występuje jedynie w obrębie koła podbiegunowego i w miejscu obserwacji może trwać wiele miesięcy, a na samym biegunie trwa nieco ponad pół roku.

VIDEO: Czy warto zmieniać czas?

Długość dnia - kalendarz i tabela

Długość dnia i nocy jest każdego dnia w ciągu roku jest zmienna. W internecie można znaleźć specjalne kalendarze, które służą do obliczania długości dnia i nocy. Kalendarz oblicza długość konkretnego dnia i danej nocy w prosty i przystępny sposób. Długość dnia zaprezentowana jest w formie tabeli, czasem również z podziałem na poszczególne miasta w Polsce. Tabela długości dnia pokazuje w czytelny sposób długość dnia dla poszczególnych miast w Polsce dlatego, że wschód i zachód Słońca nie następuje dokładnie o tej samej porze na terenie całej Polski. Pomiędzy poszczególnymi miastami zawsze są niewielkie różnice.

W zależności od pory roku słońce pod innym kątem i w innym czasie oświetla Ziemię. Prezentują to dwa poniższe rysunki:

Długość dnia i nocy w Polsce. Jak się zmieniają w ciągu roku? Sprawdź jaka jest długość dnia na równiku - KALENDARZ [19.02.2021]
Długość dnia i nocy w Polsce. Jak się zmieniają w ciągu roku? Sprawdź jaka jest długość dnia na równiku - KALENDARZ [19.02.2021]

Długość dnia w Warszawie i innych miastach w Polsce

Długość dnia i nocy jest tak naprawdę różna w poszczególnych miastach w Polsce. W internecie dostępne są dokładne wyliczenia, na których możemy sprawdzić ile wynosi długość dnia np. w Warszawie. Poniżej znajduje się tabela, na której podana jest uśredniona długość dnia w Warszawie dla każdego z miesięcy w ciągu roku.

Długość dnia w Warszawie w ciągu roku
Długość dnia w Warszawie w ciągu roku

Jaka jest

Nieco inaczej ma się sprawa na równiku. Tutaj, przynajmniej teoretycznie, długość dnia powinna być stała. Jednak określenie jej długości zależy przede wszystkim od przyjętej definicji momentu wschodu i zachodu Słońca. Gdyby brano pod uwagę przejście środka tarczy słonecznej przez horyzont, nie byłoby problemu - powinno wychodzić 12 godzin. Ale zwykle definiuje się moment wchodu jako chwilę, kiedy ukazuje się górnego brzegu tarczy Słońca, a zachodu - kiedy górny brzeg się chowa za horyzont. Wydłuża się więc dzień. Dodatkowo występuje zjawisko tzw. refrakcji atmosferycznej, "podnoszącej" obraz Słońca i to dosyć sporo, ok. całą średnicę Słońca. Jeśli obliczenia uwzględniają refrakcję atmosferyczną, to dzień na równiku jest jeszcze dłuższy. Ale to zależy, do jakich celów ma być wyznaczane położenie Słońca.

Zobacz jak słońce oświetla ziemię
Zobacz jak słońce oświetla ziemię archiwum

Najdłuższy dzień w roku

Najdłuższy dzień roku, przesilenie letnie, astronomiczny początek lata, to trzy różne określenia tego samego dnia. W 2018 roku wypada 21 czerwca. Słońce wzejdzie już o godz. 4.14,a zajdzie dopiero o godz. 21. To oznacza, że najdłuższy dzień roku ma 16 godzin i 46 minut i jest dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 minuty. Od najdłuższego dnia w roku, do końca 2018 r. pozostaną 193 dni.

Przesilenie letnie na półkuli północnej to moment kiedy oś ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy: Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Analogicznie na półkuli południowej 21 czerwca będzie najkrótszy dzień w roku. Różnica między dniem a nocą jest tym większa, im dalej jesteśmy od równika. I tak np. 21 czerwca na północnym kole podbiegunowym rozpocznie się dzień polarny, a na południowym noc polarna.

Polecamy wideo: Flesz - niebawem zmiana czasu z letniego na zimowy, jedna z ostatnich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska