MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do Zielonej Góry Łężycy wróci stara, lepsza woda. Na tę, która leci z kranów, mieszkańcy bardzo narzekają

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W Zielonej Górze Łężycy woda tymczasowo jest pobierana ze stacji uzdatniania wody w Zielonej Górze Zawadzie, niebawem znów będzie pobierana ze studni głębinowej przy ulicy Zjednoczenia
W Zielonej Górze Łężycy woda tymczasowo jest pobierana ze stacji uzdatniania wody w Zielonej Górze Zawadzie, niebawem znów będzie pobierana ze studni głębinowej przy ulicy Zjednoczenia Mariusz Kapała/GL
Zdaniem mieszkańców Zielonej Góry Łężycy jakość wody znacznie się pogorszyła. - Nie można jej pić, śmierdzi – mówią. Skąd ta zmiana? Wodociągi tłumaczą ją koniecznością przebudowy, bo mieszkańcy narzekali na słabe ciśnienie. Dodają, że woda spełnia wszelkie normy. A sytuacja jest tymczasowa i niebawem będzie jak dawniej, ale ciśnienie się poprawi.

- Kiedyś chwaliłam się znajomym z Warszawy, że mamy tak dobrą wodę, że pijemy ją prosto z kranu. Że nie kupujemy butelkowanej wody, bo nasza jest lepsza – mówi pani Mariola z osiedla Czarkowo w Łężycy. - A teraz jakaś masakra. Woda jest mętna jakaś, pić jej nie można. Nawet po przegotowaniu herbata jest po prostu niedobra.

W Zielonej Górze Łężycy woda tymczasowo jest pobierana ze stacji uzdatniania wody w Zielonej Górze Zawadzie, niebawem znów będzie pobierana ze studni głębinowej przy ulicy Zjednoczenia

Do Zielonej Góry Łężycy wróci stara, lepsza woda. Na tę, któ...

Ta woda w kranach to dramat

Na facebooku mieszkańcy wymieniają się uwagami.
- Jak nalałam wczoraj do wanny wody, to wyglądała, jakbym ją z jeziora napuściła – napisała pani Hanna.
- To jest dramat, śmierdzi i nie da się tego pić ani używać do niczego, a tak dobra była – to z kolei głos pani Sylwestry.
- Śmierdzi i nadaje się co najwyżej do spłukania w kiblu – pisze pan Krzysztof.
Jak się okazuje, w kranach w Łężycy płynie teraz inna woda niż dawniej. Dlaczego? Bo do Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji wpływało od mieszkańców coraz więcej skarg. Chodziło o mniejsze ciśnienie wody w kranach. Spowodowane to było zwiększonym poborem wody latem. Nie bez znaczenia jest też to, że osiedla Czarkowo wciąż się rozbudowuje i coraz więcej osób korzysta z wody. ZWIK podjął więc decyzję o zmianie kierunku zasilania w wodę sieci wodociągowej.
Dotychczas mieszkańcy mieli wodę z ujęcia głębinowego przy ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze. Jak wyjaśniają Wodociągi - z uwagi na większy letni pobór wody i słabe ciśnienie trzeba było przełączyć wodociąg na zasilanie ze stacji uzdatniania wody w Zawadzie. To zapewnia stabilność dostaw wody i zwiększa wydajność sieci. Woda z SUW Zawada nie jest już tylko wodą głębinową, a powierzchniową, mieszaną z głębinową i wymaga uzdatniania, tj. między innymi stosowania dezynfektanta, który może być wyczuwalny smakowo. Ta woda spełnia wszelkie normy,
jest bezpieczna i stale monitorowana.

ZWIK prowadzi roboty, by wody w kranach nie brakowało. Po modernizacji wróci stara woda

Do Wodociągów napływają jednak reklamacje od mieszkańców. Dlatego ZWIK uruchomił procedury naprawcze i sprawdzające. Pobrano próbki wody w różnych punktach os. Czarkowo. Przeprowadzone badania nie wykazały odstępstw od wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wyniki badań w sposób jednoznaczny świadczą, że woda nadaje się do spożycia.
Obecna sytuacja jest tymczasową, po to, by zmodernizować sieć i sprawić, by mieszkańcy nie narzekali na niedobór wody i zbyt niskie ciśnienie.
ZWIK rozpoczął więc prace, dotyczące przebudowy elementów sieciowych, zapewniających większą przepustowość wody pochodzącej z ujęcia przy ul. Zjednoczenia. Zmiana miejsca pobierana wody wprowadzona została tylko na czas prowadzonych robót. A te już się zakończyły, więc w tym tygodniu zostanie przywrócone zasilanie os. Czarkowo i Łężycy wodą z poprzedniego źródła tj. z ujęcia przy ul. Zjednoczenia. Wodociągi są przekonane, że przeprowadzone prace zapewnią bezpieczeństwo dostaw wody. Przepraszają mieszkańców za niedogodności.
(Źródło: ZWIK)

Przeczytaj także:

Zobacz wideo - inwestycje ZWIK:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska