MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobiegniew: W hołdzie Woldenberczykom

Krzysztof Korsak
Fot. Archiwum miasta
Dzisiaj o 17.00 na Placu Starca odsłonięcie pomnika Woldenberczyka. W jego fundament trafi m.in. jeden z egzemplarzy dzisiejszej "Gazety Lubuskiej".

Pomnik prezentuje się rewelacyjnie. W tle pęknięte druty kolczaste. Przed nimi polski żołnierz. Dumny, wyprostowany, z głową uniesioną do góry. Pod pachą ma teczkę z dokumentami. W zamyśle architektów pomnik ten symbolizuje wyrwanie z niewoli i chęć tworzenia nowej Polski. Całość umieszczona na małym wzniesieniu z kamieni.

Budulec z Afryki

- Z inicjatywą postawienie pomnika wystąpiły środowiska rodzin Woldenberczyków z całej Polski. W 2007 r. zaprezentowali nam koncepcję. Przewodniczył im profesor Zbigniew Wilma z Warszawy - mówi Leszek Waloch, burmistrz Dobiegniewa. Urzędnicy i Rada Miejska zaakceptowali tę propozycję. - To wyraz wdzięczności ze strony mieszkańców dla Woldenberczyków i ich dokonań dla Dobiegniewa, m.in. wybudowania szkoły - tłumaczy burmistrz L. Waloch. Mieszkańcy są tym pomysłem zachwyceni.

Prace nad pomnikiem trwały blisko cztery miesiące. Z kolei montowano go jeden dzień. Dzisiaj jego oficjalnie odsłonięcie na Placu Starca (podchorąży Tadeusz Starzec też był więźniem obozu) od strony ul. Starorynkowej. Pomnik jest wykonany z granitu ściąganego specjalnie z... Afryki. Powód? Kolorem przypomina polskie mundury z czasów II Wojny Światowej. Wzorem do jego budowy był porucznik Witold Domański (jeniec obozu zmarły dwa lata temu). Według architektów nadawał się idealnie. W młodości miał sportową sylwetkę i 190 cm wzrostu. Jednak pomnik będzie o kilkadziesiąt centymetrów wyższy, co z kolei ma dać wrażenie jego normalnego wzrostu (tak tłumaczą to architekci). Koszt to ponad 60 tys. zł (połowę da gmina, połowę sponsorzy).

Zamurują "GL"

Pod pomnikiem wmurowany będzie akt erekcyjny (to dokument rozpoczynający w uroczysty sposób, np. budowę. Zwyczajowo wymienia się w nim fundatorów, ale także, np. prezydenta Polski; kiedyś określenie "erekcja" było używane jak "wznoszenie", np. kościoła). Znajdzie się w nim m.in. jeden z egzemplarzy dzisiejszej "Gazety Lubuskiej".
KTO TO WOLDENBERCZYK?
To jeniec obozu Oflag II C Woldenberg. Ta tajemnicza nazwa kryje pod sobą niemiecki obóz jeniecki z czasów II Wojny Światowej. Umieszczano w nim polskich oficerów. Obóz leżał kilometr od Dobiegniewa. Po wojnie jego więźniowie współuczestniczyli w odbudowywaniu miasta. Dobiegniew nie zapomniał o historii. Obecnie istnieje tu Fundacja Woldenberczyków i muzeum.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
* 8.15 - 15.00 - kino "obozowe" w pawilonie przy muzeum, filmy o tematyce jenieckiej i obozowej
* 9.30 - 11.00 - dzień patrona szkoły podstawowej przy ul. gdańskiej im. Żołnierzy Września Woldenberczyków, m.in. poświęcenie Dębów Katyńskich
* 11.00 - 11.30 - oficjalne otwarcie uroczystości w muzeum
* 11.30 - 15.00 - ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem "Polski Rok 1939" w pawilonie przy muzeum
* 17.00 - 17.30 - uroczyste odsłonięcie pomnika na Placu Starca
* 17.30 - 18.45 - msza polowa na Placu Starca
*18.45 - 19.30 - apel poległych i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem
* 20.00 - 22.00 - ognisko patriotyczne przy muzeum połączone z kolacją oraz przedstawieniem " Przy muzyce i poezji"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska