Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże inwestycje w Lubuskiem w 2015 r.

Redakcja
Duże inwestycje w Lubuskiem w 2015 r.
Duże inwestycje w Lubuskiem w 2015 r. Mariusz Kapała
Rok 2015 będzie decydujący dla trasy S3. Wprawdzie nie zostanie oddany ani jeden nowy kilometr drogi, ale mają być podpisane umowy na budowę trzech brakujących odcinków: drugich jezdni od Sulechowa do Zielonej Góry, od Zielonej Góry do Niedoradza i od Niedoradza do Nowej Soli.

To prawie 44 km, koszt budowy - 1 mld zł, zakończenie prac - jesień 2017 lub wiosna 2018. Wtedy S3 od Szczecina do Nowej Soli będzie kompletna. Dodajmy, że trwa już budowa drugich jezdni obwodnic Gorzowa i Międzyrzecza. Zakończenie prac zaplanowano na początek 2017 r.

Pierwszy polsko-niemiecki ciepłociąg połączy w końcówce lutego Słubice i Frankfurt. Inwestycję realizują wspólnie frankfurcka spółka Stardtwerke i Szczecińska Energetyka Cieplna, która kupiła słubicki ZEC. Niemcy zainwestują 2,8 mln euro, SEC - 1,6 mln zł. Inwestycja przyniesie korzyści obu stronom. Latem słubicki ZEC ma nadwyżki ciepła. Po zakończeniu budowy będzie mógł dostarczać je do Frankfurtu. Natomiast zimą, gdy pracuje na granicy możliwości, będzie korzystać z ciepła płynącego od sąsiadów. Wspólny ciepłociąg, który pociągnięto pod granicznym mostem, nie ma wpłynąć na wysokość opłat, jakie ponoszą mieszkańcy.

W 2015 r. w naszym województwie powstanie aż dziesięć nowych przystani na Odrze. To kolejny etap, po rewitalizacji portów i budowie statków turystycznych, odwracania rzeki "twarzą” do mieszkańców. Przystanie powstaną w Siedlisku, Starej Wsi, Bobrownikach, Krępie (od stycznia to już Zielona Góra), Pomorsku, Nietkowie, Gostchorzu, Uradzie, Górzycy i Kostrzynie.

Stary dworzec w Zwierzynie, zrujnowany w katastrofie kolejowej w 2011 r., zostanie wyburzony, a w tym miejscu PKP wybuduje nowy, niewielki, tani w utrzymaniu dworzec ekologiczny. Będzie to część większego projektu. Powstaną tylko cztery takie dworce w kraju.

W lipcu ma się zakończyć budowa Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze (koszt inwestycji - 3,8 mln zł). W kompleksie znajdzie się część produkcyjna i rekreacyjna. W pierwszej zobaczymy, jak powstaje wino, dowiemy się, jak wygląda prawdziwa leżakownia. W drugiej nie zabraknie kuchni, sal wystawienniczych. Tu zorganizowana zostanie m.in. ekspozycja "Cztery pory roku na winnicy”. Znajdzie się też miejsce na imprezy plenerowe. Przed obiektem zaplanowano duży parking.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska