Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieła serbołużyckiego artysty - Jana Buka, zagościły w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tłumy na wernisażu oraz akcent muzyczny od "Mamady"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Na prezentację składa się pokaz wybranych dzieł Jana Buka/Bucka (1922-2019) – nestora serbołużyckiej plastyki XX wieku, z kolekcji Muzeum Serbołużyckiego w Budziszynie.
Na prezentację składa się pokaz wybranych dzieł Jana Buka/Bucka (1922-2019) – nestora serbołużyckiej plastyki XX wieku, z kolekcji Muzeum Serbołużyckiego w Budziszynie. Jarosław Wnorowski
W Muzeum Ziemi Lubuskiej, na parterze starej jego części, zagościła nowa wystawa czasowa "Wszystko jest pejzażem". Na prezentację składa się pokaz wybranych dzieł Jana Buka/Bucka (1922-2019) – nestora serbołużyckiej plastyki XX wieku, z kolekcji Muzeum Serbołużyckiego w Budziszynie. Jest ona uhonorowaniem artystycznej sylwetki artysty, z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Ekspozycja, wraz z towarzysząca jej drugą wystawą, stanowi część szeroko zakrojonego polsko-niemieckiego projektu badawczo-wystawienniczego. Wernisaż uświetnił występ zespołu "Mamada", który zaprezentował wybrane pieśni serbołużyckie.

Współpraca z Budziszynem

Wystawę zainaugurowała strona polska - reprezentowana przez Leszka Kanię (dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej) oraz niemiecka, której przedstawicielką była Christina Bogusz - dyrektor Sorbisches Museum w Bautzen (Budziszyn - stolica Górnych Łużyc)). Nie zabrakło także przedstawicieli miasta partnerskiego Zielonej Góry - Cottbus (stolica Dolnych Łużyc). Pani Bogusz przedstawiła sylwetkę Jana Buka. Największą kolekcję jego dzieł posiada Muzeum Serbołużyckie. To aż 70 okazów. Znajdują się w nim obrazy olejne, akwarele, tempery i rysunki ręczne.

Opis dzieł (w jezyku niemieckim)

Wszystko jest krajobrazem

Artysta żył oraz działał w trudnych politycznie czasach niemieckiego nazizmu i Niemieckiej Republiki Demokratycznej, która wymagała od twórców "trzymania oficjalnego kursu" socjalistycznego państwa. W Budziszynie mieściło się jedno z większych więzień politycznych NRD. Mimo, to Buck starał się pokazywać to co najpiękniejsze - czyli łużycką przyrodę, trzymając się jak najdalej od polityki. Za punkt wyjścia swojego malarstwa uznał wspólny wymiar podstawowych praw natury i sztuki. Wniósł w ten sposób zupełnie nowe podejście do łużyckiej sztuki wizualnej, która poruszała się w bardzo wąskim, folklorystycznie przerysowanym i ograniczonym prowincjonalnie promieniu.

Jak podaje budziszyńskie muzeum:

Jan Buck otworzył drogę do nowej ery w łużyckich sztukach wizualnych. Udało mu się swoimi dziełami sztuki zbudować most do europejskiego "ducha nowoczesności". Pokazał kolejnemu pokoleniu młodych serbołużyckich artystów, że możliwości jest więcej niż tylko tradycyjna sztuka. Pytania o światło, perspektywę, kolory, struktury i kształty zawsze były dla Jana Bucka bardzo ważne.

Wystawa zagości do niedzieli - 5 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska