Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Części zamienne

(mb)
Nie zawsze uda się uniknąć przykrego zdarzenia, w którym nasze auto zostanie uszkodzone. Wtedy staniemy przed problemem naprawy samochodu

Najbardziej odczuje kolizję kierowca, który rozbił auto z własnej winy i nie może liczyć na firmę ubezpieczeniową, gdyż nie wykupił autocasco. Wtedy okazuje się, że nie popłaca tego typu oszczędzanie. Ponadto właściciele luksusowych aut powinni zdawać sobie sprawę, że im droższy samochód, tym więcej zapłacą za przywrócenie mu po stłuczce pierwotnego wyglądu i sprawności. Czyli im droższy samochód, tym bardziej wskazane jest ubezpieczenie go od uszkodzenia. Po stłuczce stajemy przed dylematem: skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu, czy wybrać usługi zakładu rzemieślniczego. Skorzystanie z taniego warsztatu samochodowego może przynieść co prawda skutki doraźne w postaci zaoszczędzenia kilku złotych, ale w dalszej perspektywie jest niebezpieczne.

Części zamienne

Decydujący wpływ na cenę naprawy ma to, czy wykorzystujemy części oryginalne, fabryczne czy podróbki. W ostatnich latach pojawia się w kraju coraz więcej podróbek. Różnie też kształtują się ceny części, zależą od marki i modelu samochodu oraz marki producenta. Właściciele warsztatów samochodowych nie stronią też od zakupu części używanych. Wszystko po to, aby naprawa była mniej kosztowna. W efekcie najtańszy zderzak na giełdzie samochodowej można zdobyć już za 60 złotych, najdroższy do najnowszego luksusowego modelu auta może kosztować nawet pięć tysięcy zł. Podobnie jest z reflektorem - jeden kierowca wyłoży 70 złotych, inny kilka tysięcy. Czasami dążenie do maksymalnego zbicia kosztów naprawy jest ryzykowne. Rozczarowanie przychodzi przy odbiorze samochodu z warsztatu. Widać gołym okiem, że niektóre elementy poddano renowacji zamiast wymianie na nowe. Co z tego, że koszt był niższy, skoro efekt nie ten.

Mniej wytrzymały

Posiadacze tańszych i starszych aut chętniej decydują się na skorzystanie z usługi zakładu rzemieślniczego niż autoryzowanego serwisu. Nie zawsze stać ich na wymianę wszystkich uszkodzonych elementów.
Coraz więcej osób korzysta z usług zakładów rzemieślniczych, które wyrastają jak grzyby po deszczu, wyczuwając dobrą koniunkturę na rynku. Dzieje się tak dlatego, gdyż firmy ubezpieczeniowe wypłacają zbyt niskie kwoty na naprawę uszkodzonego auta. Dlatego wielu ich właścicieli jeździ od zakładu do zakładu, aby ewentualnie niewiele dopłacić z własnej kieszeni. Nie ma bowiem sztywnych cenników za wykonanie usługi. Uzgodnienie ceny jest często przedmiotem długich pertraktacji. Nie jest odosobnionym zjawiskiem przynoszenie przez klienta części, które wcześniej były używane. Dobrze jeżeli znajdziemy dobry warsztat, przygotowany do prawidłowego przeprowadzenia naprawy. Gorzej jeśli chęć zarobku przyćmi zdrowy rozsądek i naprawa będzie wykonana przez ludzi nieodpowiedzialnych. Najważniejszy jest jednak wpływ tak wykonanej naprawy na bezpieczeństwo. Każdy element blaszany można wyprostować. Jednak przy następnej kolizji będzie on mniej wytrzymały niż nowy. Być może to właśnie on zadecyduje o skutkach następnego wypadku? Trzeba pamiętać, że przy obecnej konkurencji na rynku motoryzacyjnym, drastyczne obniżenie kosztów naprawy wiąże się na ogół z jakością usługi. Dlatego wybierając warsztat samochodowy, zwracajmy szczególną uwagę na możliwość firmy i umiejętności mechaników. Szczególnie pomocne mogą okazać się doświadczenia przyjaciół, którzy na własnej skórze sprawdzili fachowość i solidność wybranych mechaników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska