Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flogging Molly na Przystanku Woodstock 2015 oraz spotkanie z Rafałem Sonikiem i Kamilem Bednarkiem

(m. korn), źródło: materiał prasowy WOŚP
Na przystanku Woodstock wystąpi kilkadziesiąt gwiazd z Polski i zagranicy.
Na przystanku Woodstock wystąpi kilkadziesiąt gwiazd z Polski i zagranicy. materiał prasowy WOŚP
Zespół Flogging Molly zagra w sobotę, 1 sierpnia na Dużej Scenie 21. Przystanku Woodstock. Znamy już także kolejnego gościa spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych oraz artystę, który poprowadzi warsztaty muzyczne dla Woodstockowiczów. Gościem będzie Rafał Sonik - pierwszy Polak, który wygrał Rajd Dakar. (spotkanie odbędzie się 31 lipca o godzinie 10:00), a warsztaty muzyczne (od 29 lipca do 1 sierpnia) poprowadzi Kamil Bednarek z zespołem!

Zespół Flogging Molly

"Trzy lata temu ciężko pracujący mężczyźni i ciężko pracujące kobiety na całym świecie żyli w przekonaniu, że ich oszczędności gwarantują im ochronę, że ich kupione na kredyt domy są najbezpieczniejszą inwestycją z możliwych, a światowa koniunktura pnie się ku górze. Jednak nagle, właściwie bez ostrzeżenia, ich życie zostało wywrócone do góry nogami i całe pokolenie stało się świadkiem upadku swoich marzeń i planów. Wszystko to działo się z Prędkością Ciemności - "Speed of Darkness".

"Speed of Darkness" to dla Flogging Molly podróż w nieznane. Album został nagrany w studio Echo Mountaing Recording, mieszczącym się w w Asheville, w Północnej Karolinie, w budynku przebudowanego kościoła. To szczególne miejsce tylko uwydatniło wymowę wydawnictwa, które nieustannie stawia pytania o wiarę i cierpienie, o religię i zbawienie. "Fajnie było tworzyć muzykę w budynku, który był kiedyś głosem lokalnej wspólnoty" - tłumaczy King. "Staraliśmy się po prostu zaśpiewać nieco głośniej, niż kiedyś parafianie podczas nabożeństwa". I udało się. Utwory takie jak choćby "A Prayer for Me in Silence" czy "The Cradle of Humankind" są podróżami przez ból i cierpienie, przez oblegane ojczyzny i straty głębokie jako otchłań. Inne piosenki takie jak "This Present State of Grace" i "Oliver Boy" to z kolei utwory o poszukiwaniu - poszukiwaniu państwa i demokracji - utwory, które są świadkami chwały i horroru ludzkiej egzystencji.

Piękna psychoterapeutka Maria Rotkiel gościem Akademii Sztuk Pięknych na Przystanku Woodstock

"Speed of Darknesss" jest debiutanckim wydawnictwem nowej, należącej do zespołu wytwórni Borstal Beat, dla której Flogging Molly pożegnało się z współpracującą z nimi od dekady ze skądinąd bardzo dobrymi wynikami wytwórnią SideOneDummy. Otwarcie nowego rozdziału w historii zespołu to zresztą decyzja bardzo mądra: teraz są jeszcze bardziej niezależni i mogą jeszcze bardziej być sobą. "Teraz jesteśmy bardziej poważni i podejmujemy ryzyko. Takie jest właśnie Flogging Molly" - mówi King. Muzycy zespołu nigdy nie starali się wpisać w niczyje gusta, zawsze byli na uboczu branży i zawsze stawiali swoich fanów ponad sukcesami komercyjnymi, a wartość muzyki ponad jej potencjałem sprzedażowym. "Speed of Darkness" to bez wątpienia jeden z owoców tej właśnie niezależności i uczciwości. Od pierwszej do ostatniej nuty wyczuć można patos, pasję, wartkość i elektryzujące szaleństwo inspiracji.

Jka powstał Flogging Molly

Flogging Molly powstało w 1997 roku w Los Angeles i od samego początku swojego istnienia umykało zaszufladkowaniu. Zaraźliwa oryginalność ich piosenek to nie tylko powód do dumy, lecz także klucz do kreatywności i aktualności. Ich muzyka to punk rock wzbogacony instrumentami celtyckimi - skrzypcami, mandoliną i akordeonem - oraz połączenie bluesowych progresji z rykiem gitar i tradycyjną muzyką irlandzką, muzyką młodości Kinga.

"Nie jesteśmy zespołem tradycyjnym" - tłumaczy urodzony w Dublinie King. "Muzyka tradycyjna miała na nas wpływ i stanowiła dla nas źródło inspiracji, ale nie ma wątpliwości, że my nadajemy jej nasz własny, szczególny charakter". Ich muzyka to muzyka wygnania i buntu, walki, historii i protestu. Jest to muzyka kraju rozdartego na pół, niesamowicie pięknego i zranionego kraju, który nie zna pojęcia "kapitulacja", a Flogging Molly w każdej nucie każdego utworu wyraża dla tej determinacji szacunek. Czy mowa jest o motywującym hymnie takim jak "Black Friday Rule", czy też o optymistycznym duecie z Lucindą Williams "Factory Girls", kryteria muzyczne grupy są głębokie i zarazem proste: muzyka musi mieć znaczenie.

Woodstock 2015: w Kostrzynie nad Odrą już planują festiwal

"Speed of Darkness" to muzyka do słuchania po utracie pracy czy zawodzie miłosnym, ale także muzyka, której słucha się, marząc o lepszym jutrze dla swojej rodziny i ojczyzny. To muzyka, którą słyszysz, gdy powalasz w walce w pubie faceta większego od siebie, a potem pomagasz mu wstać z podłogi i stawiasz mu piwo. Ten album, podobnie jak samo Flogging Molly, to świadectwo wytrwałości, starzenia się i mądrości ukrytej w bliznach. I mimo ciemności tego album i prędkości, z jaką ta ciemność nas ogarnia, ostatecznie najważniejsze przesłanie jest pełne światła: Możemy przetrwać. Musimy przetrwać. Przetrwamy.

Spotkanie z Rafałem Sonikiem na Akademii Sztuk Przepięknych

Rafał Sonik znany jest przede wszystkim jako sportowiec i pierwszy Polak, który indywidualnie wygrał legendarny Rajd Dakar. Przed historycznym sukcesem, który odniósł w styczniu 2015 roku trzykrotnie stawał na podium tej morderczej rywalizacji: dwukrotnie był trzeci (2009 i 2013), a w 2014 roku wywalczył drugie miejsce. Na swoim koncie ma również trzy zwycięstwa w Pucharze Świata FIM (2010, 2013 i 2014) oraz sześć tytułów mistrza kraju. Aktualnie jest jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych i doświadczonych quadowców naszego globu. Latami startów na wysokim poziomie zapracował sobie na przydomek "SuperSonik".

Utytułowany krakowianin podkreśla, że sport to jego ogromna pasja, ale w życiu jest przede wszystkim przedsiębiorcą. W swoim rodzinnym mieście, jeszcze w okresie studiów założył jeden z pierwszych domów handlowych. Był jedną z wiodących postaci w procesie wprowadzania na polski rynek takich marek jak McDonalald's czy British Petroleum. Jego najważniejszą firmą jest Gemini Holding, która współpracuje z wieloma zagranicznymi sieciami, jak choćby Carrefour, Tesco, Castorama, Bricomarché, czy Lidl, ale przede wszystkim buduje i zarządza centrami handlowymi. Już od kilku lat w Tarnowie i Bielsku-Białej funkcjonują centra Gemini Park, a wkrótce kolejny obiekt powstanie w Tychach.

Już ponad 20 gwiazd Przystanku Woodstock! Zobacz, kto zagra (zdjęcia)

Quadowiec i przedsiębiorca w swoim codziennym życiu nie zapomina również o innych. Od ponad 20 lat wspiera Stowarzyszenie Siemacha, które dba o wyrównywanie szans rozwojowych młodzieży. Jest prezesem stowarzyszenia Czysta Polska, które co roku organizuje wielką akcję sprzątania "Czyste Tatry". W naszych najwyższych górach stworzył również nieformalną grupę Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Na swojej "Świętej Górze", każdej wiosny organizuje mszę ekumeniczną, a także stara się aktywizować zakopiańskich seniorów - byłych olimpijczyków i doskonałych narciarzy.

Warsztaty muzyczne z Kamilem Bednarkiem

Na tegorocznej Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się muzyczne warsztaty z Kamilem Bednarkiem. Woodstockowicze razem z artystą i jego zespołem przygotują trzy piosenki, które zostaną zagrane na koniec festiwalu. Warsztaty będą się odbywać od środy do soboty (29 lipca - 1 sierpnia) na 21. Przystanku Woodstock.

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. 21. Przystanek Woodstock odbędzie się w terminie 30 lipca - 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się blisko 70 wykonawców z Polski i wielu krajów na świecie. Na scenach pojawią się m. in.: Within Temptation, Afro Celt Sound System, Black Label Society, Shaka Ponk, Illusion, (Hed)p.e, Congo Natty, VOO VOO, Decapitated, Furyon, Eluveitie, Molotov, Shaggy, Modestep, Evol Walks, Domowe Melodie, Grubson, Mela Koteluk, Mrozu, Cannailles, Eminence, Scarecrow, Lipali, Proletaryat, Roan, O.Torvald, Frontside, Big Day, Curly Heads, Kuba Płucisz i Goście, Paceshifters oraz The Chikitas.

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki, sportu. W tym roku spotkamy się z takimi osobami, jak: dr Irena Eris, Janina Ochojska, Ks. Jan Kaczkowski, Rafał Sonik, Maria Rotkiel, czy Marcin Iwiński. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie również spektakl "Central Park West" Teatru 6.piętro. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska