Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaudi zagrał wszystkim na nosie. Zmienił architekturę (zdjęcia)

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
fot. Dariusz Chajewski
Dziś do Barcelony jeździ się przede wszystkim dla genialnego architekta, który odcisnął swoje piętno na tym pięknym mieście. I to nie trzeba wcale szukać gdzieś na przedmieściach. Już raptem kilkaset metrów od jednego z głównych placów, Placa de Catalunya, znajdziemy dwa dziwne budynki. Bez kantów.
I ich niesamowite detale

Barcelona. Tutaj przyjeżdża się dla Gaudiego

Casa Mila i Casa Batllo. To dwa domy, które powstały na zamówienie bogatych obywateli miasta. Pierwsza to masywna kamienica z dużymi oknami i kutymi balustradami balkonów. Od razu wywołała awanturę zarówno wśród architektów, jak i barcelończyków. Nieco pogardliwie nazwano ją wówczas La Pedrera, czyli Kamieniołom. W tej budowli nie ma ani jednego kąta prostego, a cała budowla zdaje się falować. Niedaleko natrafimy z kolei na Casa Batlló. Ten budynek zdaje się żyć - na jego fasadę składają się liczne elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych. Mamy zatem kości (forma balkonów), łusek (dach), rybie łuski (płytki pokrywające ściany), a łuskowany dach przypomina smoka. Współcześni nazwali budynek "jabłkiem niezgody", gdyż ponownie wybuchły awantury.

Jeśli w centrum szukamy dzieł Gaudiego w dzielnicy Eixample znajdziemy najsłynniejsze - bazylikę Sagrada Familia. To fenomen, ale ona ciągle nie jest dokończona i nieustannie otaczają ją dźwigi. Według samego Gaudiego miała to być ostatnia wielka świątynia chrześcijaństwa. Kościół ma być gotowy na rok 2026,ma mieć 18 wież... Budowla mimo sławy nie znalazła jednak takiego uznania jak inne dzieła Gaudiego, nie trafiła - w przeciwieństwie do innych jego budowli - na listę UNESCO.

Nie tylko Gaudi. Podczas spaceru po Barcelonie znajdziemy sporo przykładów modernizmu. Na przykład Casa Asia Josepa Puiga, czy uchodzący z najbardziej modernistyczny budynek świata Palau de la Musica Catalana, dzieło Lluísa Domènech i Montanera... Gaudi zmarł w 1926 roku, potrącony przez tramwaj. W szpitalu go nie poznali, bo bardziej przypominał włóczęgę niż genialnego architekta. Ale to już całkiem inna historia.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska