Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gazeta Lubuska: PODNIEBNY GORZÓW. Śródmieście odc. 3 [WIDEO]

Aleksandra Bulaczek
Wideo
od 16 lat
Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym… I nie tylko Rzym! Także nasz rodzimy Gorzów położony jest na siedmiu wzniesieniach. A i historia tego miasta pełna jest ciekawostek i miejsc, które każdy mieszkaniec lub zbłąkany turysta powinien odwiedzić. Nim jednak wybierzecie się na przechadzkę gorzowskimi ulicami i miejskimi zakamarkami, zapraszamy do obejrzenia filmu, jaki zarejestrował dla Was dron. Gotowi na kolejną podniebną przygodę?

Zajrzyjmy na ul. Generała Władysława Sikorskiego. To główna arteria gorzowskiego Śródmieścia prowadząca poprzez centrum miasta do ulic Zbigniewa Herberta i Dzieci Wrzesińskich. Ponieważ ulica ta przebiega przez rozedrgane centrum, znajduje się przy niej wiele okazałych kamienic oraz obiektów użyteczności publicznej, jak np. Urząd Miasta, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna czy Park Wiosny Ludów (nazywany też przez mieszkańców „Parkiem Róż”), który stanowi enklawę zieleni w sercu Gorzowa. Miłośnicy przyrody odnajdą tu nie tylko upragnioną ciszę, ale także będą mieć okazję, by podziwiać platany klonolistne oraz bujne topole.

Zajrzyjmy przez chwilę na Wełniany Rynek. Tutaj, pod numerem 6, odnajdziemy okazałą kamienicę. Jest to dzieło architekta Willy'ego Senckpiehla z lat 1903-1904. Ten wspaniały budynek przyciągnie Waszą uwagę eleganckim wykuszem, dużymi oknami oraz licznymi dekoracjami – kwiatami, maskami oraz uskrzydloną głową kobiety.

Oglądaj w jakości fullHD bez reklam - wersja youtube

W Gorzowie czeka także prawdziwa gratka na miłośników historii. W mieście znajdują się bowiem pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich. Początek budowy muru obronnego przypada na lata 20. XIV w. Zastąpił on drewniane fortyfikacje, których istnienie poświadczył dokument z 1257 r. W skład umocnień wchodziły niegdyś cztery baszty, trzy bramy oraz czatownice. Mury doskonale broniły mieszkańców przed najazdami m.in. husytów, jednak niestety… W 1626 zostały sforsowane przez wojska szwedzkiego króla, a samo miasto mocno ucierpiało podczas trwającej Wojny Trzydziestoletniej i szwedzkiej okupacji.

Ruszamy dalej ulicami gwarnego Gorzowa. Jesteśmy na Placu Staromiejskim. Odnajdziemy na nim m.in. Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki, czyli tzw. Biały Kościół. Ta majestatyczna świątynia została wybudowana w latach 1696-1704 przez radę miejską razem z elektorem brandenburskim i późniejszym królem pruskim Fryderykiem I Pruskim jako Kościół Zgody, czyli wspólny kościół dla luteran i kalwinów. A teraz uwaga! Prawdziwa gratka dla miłośników filozofii i nauk humanistycznych! Biały Kościół związany jest z wybitnym myślicielem ewangelickim, filozofem Fryderykiem Schleiermacherem, który był tu wikarym i kaznodzieją.

Symbolem miasta, jego wizytówką, jest także postać malarza, Jana Korcza (1905-1984). By uczcić pamięć o tym niezwykłym artyście, wzniesiono pomnik, który odnaleźć możecie na skwerze przy ul. Łokietka.

Przy ul. Jagiełły odnajdziemy zaś Łaźnię Miejską. Obiekt powstał w roku 1930 z inicjatywy fabrykanta i miejskiego filantropa Maxa Bahra. Bahr był zamożnym właścicielem szwalni worków jutowych. Za swoje zasługi przyznano mu honorowe obywatelstwo miasta Gorzów, a i było za co przyznać mu tak zacny laur. Wspomniana już Miejska Łaźnia, której pomysłodawcą był Bahr, była niegdyś obiektem niezwykle nowoczesnym. W jej murach znajdował się basen, a mieszkańcy skorzystać mogli także z sali gimnastycznej oraz leczniczych kąpieli.
Jeśli zaciekawiła Was postać tego fabrykanta, koniecznie odwiedźcie ul. Drzymały 18. To właśnie tu znajduje się okazała willa Maxa Bahra, na elewacji której odnajdziecie ciekawe dekoracje i elementy secesyjne.

Skierujmy teraz kroki na Plac Grunwaldzki. To jeden z głównych placów w Gorzowie, na którym odbywa się wiele ważnych, państwowych uroczystości. Tutaj też znajduje się fontanna, którą ku uciesze mieszkańców oddano do użytku w roku 2009.

Gorzów Wielkopolski z powodzeniem może reprezentować region lubuski. To urokliwe miasto nad Wartą szczyci się niezwykłymi zakątkami o historycznym zabarwieniu, a także licznymi kamienicami, kameralnymi kawiarenkami, które nadają mu szyku i swoistego piękna.
Zapraszamy do odwiedzenia gorzowskich ulic, uliczek, zakamarków, nadwarciańskich bulwarów i bujnych parków, które na pewno podbiją Wasze serca!

Zobacz też:
Poznaj słynne, gorzowskie miejsca! Podniebny Gorzów odc. 1 [WIDEO]
PODNIEBNY GORZÓW. Zapraszamy na kolejny, podniebny spacer! [WIDEO]

Partnerzy odcinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska