Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GDDKiA o tym co udało się zrealizować, nad czym obecnie trwają prace i o tym, co się niedługo zmieni na lubuskich drogach.

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Dyrektor zielonogórskiego oddziału opowiedziała także o tych, które są obecnie w realizacji oraz przedstawiła plany na 2024 r. Co ma się zmienić?
Dyrektor zielonogórskiego oddziału opowiedziała także o tych, które są obecnie w realizacji oraz przedstawiła plany na 2024 r. Co ma się zmienić? Fot. Mariusz Kapała
Podczas poniedziałkowej (29 stycznia) sesji Sejmiku Województwa, GDDKiA podsumowała inwestycje, które udało się zrealizować w 2023 r. Dyrektor zielonogórskiego oddziału opowiedziała także o tych, które są obecnie w realizacji oraz przedstawiła plany na 2024 r. Co ma się zmienić?

Dyrektor zielonogórskiego oddziału GDDKiA, Irena Lutowska szczegółowo omówiła zadania wykonane w województwie w 2023. Zaliczyła do nich m.in. budowę trzech odcinków autostrady A18 o długości 11,6 km, 16,2 km i 21,5 km i rozbudowę drogi krajowej nr 32 z drogą wojewódzką nr 286 w Gubinku.

O bezpieczeństwo ruchu drogowego zadbano także na 700 m odcinku DK22 Kostrzyn-Słońsk i na DK29 wraz z budową ścieżki rowerowej na odcinku Urad-Cybinka.

Rozbudowo drogę krajową nr 29 w Krośnie Odrzańskim, przebudowano drogę krajową nr 27 na odcinku Świdnica-Zielona Góra, a remontu nawierzchni doczekały się DK32 na odcinku Gubin-Brzózka i DK92 na odcinku Stok-Mostki.

– Bardzo przyjemnie czytało mi się na koniec zeszłego roku na różnych forach drogowych komentarze, że Lubuskie jest pierwszym województwem, które zakończyło swoją sieć dróg ekspresowych i autostrad. Sprostuję jednak, że zostały nam jeszcze 2 kilometry na autostradzie A2 przy Świecku, ale mam nadzieję, że to też w najbliższym czasie się uda — informowała dyrektor GDDKiA

Obecnie w realizacji

Ministerstwo Infrastruktury realizuje Program budowy 100 obwodnic w Polsce na lata 2020-2030. W województwie lubuskim ma powstać ich siedem, z czego dwie z nich są już w budowie.

Obwodnica Strzelec Krajeńskich i obwodnica Krosna Odrzańskiego są już na etapie realizacji. Natomiast obwodnica Dobiegniewa, obwodnica Kostrzyna nad Odrą, obwodnica Przytocznej, obwodnica Słubic, obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki są w przygotowaniu

Aktualnie realizowana są także budowy Miejsc Obsługi Podróżnych na trasie S3 w Stożnem i Niegosławicach, a na drodze krajowej nr 32 powstaje most nad rzeką Bóbr koło Dychowa.

2024 -plany

W ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury na lata 2021-2024 do końca roku ma powstać łącznie 366 przejść dla pieszych. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury ochrona pieszych to priorytet w działaniach poprawiające bezpieczeństwo, dlatego GDDKiA skupia się na budowie nowych oraz oświetlaniu i oznakowywaniu istniejących. W województwie lubuskim powstało już 129 nowych przejść dla pieszych, kolejne 27 jest w realizacji, w przygotowaniu są 104, na etapie przetargu – 106.

od 16 lat

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska