MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy za granicą złapie cię choroba

Sylwia Malcher-Nowak
W Grecji także honorują Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego
W Grecji także honorują Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego fot. Dariusz Chajewski
Zanim wyjedziesz na wymarzony wypoczynek, załatw w NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

TU HONORUJĄ KARTĘ EKUZ

TU HONORUJĄ KARTĘ EKUZ

  • W Austrii, Belgii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Włoczech, Rumunii i Bułgarii.
  • Przepisy UE obejmują też: Gwadelupę, Martynikę, Reunion, Pierre-et-Miquelon, Gujanę Francuską, Azory, Maderę, Majorkę, Wyspy Kanaryjskie.

    TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ
  • NFZ, Zielona Góra, ul. Podgórna 9b, tel. 0 68 328 77 77, 328 76 69 r NFZ, Gorzów Wielkopolski, ul. Przemysłowa 14/15, tel. 0 95 733 63 00
  • Karta poświadcza, że masz prawo do darmowego leczenia. Aby ją dostać, musisz złożyć odpowiedni wniosek w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Druk możesz wziąć z oddziału funduszu w Zielonej Górze lub w Gorzowie. Jest też do pobrania ze strony www.nfz.gov.pl/ue lub www.nfz.gov.pl/ekuz. Wypełniasz go i dostarczasz do lubuskiego NFZ osobiście, pocztą lub za pośrednictwem upoważnionej osoby. Do wniosku koniecznie musisz dołączyć potrzebne dokumenty (patrz ramka).

    Nie wszystko za darmo

    Na karcie znajdą się podstawowe dane o tobie, m.in.: imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, a także numer instytucji, która wydała kartę, jej numer oraz data ważności. Nie warto starać się o nią dużo wcześniej przed wyjazdem, bo ma określony termin ważności, liczony od dnia wydania. Wystarczy przyjść z wnioskiem dwa tygodnie przed podróżą.

    Warto wiedzieć, że swoją kartę musi mieć każdy członek rodziny, nawet najmniejszy.
    Ale uwaga! EKUZ nie gwarantuje ci całkowicie bezpłatnej opieki medycznej za granicą w razie choroby czy wypadku. Dlaczego?

    Warto mieć polisę

    JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ?

    Gdy wyjeżdżamy na krótko turystycznie lub w odwiedziny do rodziny, do wniosku dołączamy:

  • osoba ubezpieczona - dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ
  • osoba zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny - dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ osoby, która dokonała zgłoszenia, dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny (druk ZUS ZCZA lub ZUS/ZCNA), w przypadku dzieci dodatkowo legitymację szkolną lub studencką.
    Dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne to np. legitymacja rencisty/emeryta, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne (rolnicy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą), zaświadczenie wystawione przez zakład pracy.
  • W krajach Unii pacjenci, nawet ci powszechnie ubezpieczeni, za wiele usług płacą z własnej kieszeni. To znaczy, że wyjeżdżając np. do Niemiec będziemy traktowani jak Niemcy w swoim kraju. A oni np. płacą 10 euro za każdą pierwszą wizytę w kwartale u lekarza rodzinnego czy specjalisty. Pamiętajmy też, że NFZ nie finansuje kosztów transportu międzynarodowego. A ten często jest potrzebny, np. gdy ulegniemy wypadkowi.

    Aby uniknąć kosztów leczenia za granicą, a mogą być one bardzo wysokie, warto wykupić dodatkową polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym, czy za pośrednictwem biura podróży. Dziś nie są to już takie wysokie koszty.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska