MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Giganci Kultury 2023. Nagrody dla najważniejszych postaci i instytucji kulturalnych w Polsce rozdane. Zobacz galerię zdjęć z gali

Giganci Kultury 2023
W środę 21 czerwca na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala Giganci Kultury 2023. W trakcie wydarzenia uhonorowano instytucje, marki oraz osobistości, które wspierają rodzimą kulturę, a także aktywnie angażują się w działania promujące sztukę i pielęgnowanie dziedzictwa narodowego. Obejrzyj poniższą galerię i zobacz, kto otrzymał prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Gala Giganci Kultury 2023 za nami. Na Zamku Ujazdowskim w Warszawie po raz pierwszy w historii przyznano prestiżowe nagrody i wyróżnienia instytucjom oraz osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do promowania rodzimej kultury, a także pielęgnowania dziedzictwa narodowego.

Chciałbym bardzo podziękować Polsce Press za to, że zaangażowała się w promowanie kultury. To jest bardzo ważne i istotne, to jest najpiękniejszy sposób realizacji misji dziennikarskiej, misji medialnej - mówił w trakcie gali, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Giganci kultury 2023. Lista laureatów

W wydarzeniu oprócz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego udział wzięli m.in. wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, Dorota Kania - redaktor naczelna Polska Press Grupy oraz Joanna Lichocka - posłanka na Sejm oraz członkini Rady Mediów Narodowych, która odczytała ze sceny list od marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek.

Prestiżowe nagrody przyznano w sześciu kategoriach.

Nagrodę w kategorii "Przestrzeń Kultury" przyznano Muzeum Tatrzańskiemu. O wyborze laureata zadecydował fakt, że nie tylko prezentuje on zbiory związane z regionem, ale także pielęgnuje podhalańskie tradycje i dzieła sztuki.

W kategorii "Zaangażowani w kulturę" zwycięstwo przypadło Polskiej Operze Królewskiej, która od 1 sierpnia 2017 roku przywraca do życia zapomniane dzieła muzyki polskiej i opery barokowej.

Nominowane do kategorii "Inwestycja" zostały trzy wybitne projekty. Zwyciężyć mógł jednak tylko jeden. Główna nagroda powędrowała do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powstałego w stulecie Bitwy Warszawskiej. Znajduje się ono na działce sąsiadującej z domem marszałka, dworkiem "Milusin", stanowiąc serce całego kompleksu muzealnego poświęconego jego postaci.

W kategorii "Wydarzenie kulturalne" do walki o nagrodę główną stanęły trzy wspaniałe wystawy. Zwyciężyła nominacja wspólna: "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" (Muzeum Narodowe w Lublinie) i "Łempicka" (Muzeum Narodowe w Krakowie), przedstawiające twórczość tej niezależnej artystki, której udały się stworzyć wizerunek nowoczesnej kobiety sukcesu.

W kategorii "Mecenas kultury" zwyciężyła spółka PGE, która w ramach programu "PGE Kulturalna Grupa Energetyczna” udzieliła w 2022 roku wsparcia Muzeum Narodowemu w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu oraz 16 filharmoniom i instytucjom muzycznym w całym kraju.

Nagrodę specjalną w kategorii "Osobowość Kultury" z rąk ministra Piotra Glińskiego odebrał Ignacy Czwartos - wybitny malarz, znany jako twórca oryginalnych, metafizycznych abstrakcji oraz obrazów figuratywnych odwołujących się do tradycji polskiego i europejskiego baroku.

Kapituła nagrody "Giganci Kultury" postanowiła przyznać również wyróżnienia specjalne. Otrzymali je:

  • Joanna Siedlecka
  • Krzysztof Musiał (Mecenas Kultury)
  • Muzeum Czartoryskich (Wydarzenie Kulturalne)
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie (Inwestycja)
  • Baltic Neopolis Orchestra (Zaangażowani w kulturę)
  • Miasto Toruń (Przestrzeń Kultury)

Uroczystość poprowadzili Anna Popek oraz Aleksander Sikora, a swoimi wspaniałymi występami uświetnili ją Natalia Sikora, Janusz Radek oraz Piotr Cugowski. Artyści wykonali piosenki z repertuaru Marka Grechuty. Utwory pochodziły ze słynnego albumu legendarnego muzyka pod tytułem "Dziesięć ważnych słów".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Giganci Kultury 2023. Nagrody dla najważniejszych postaci i instytucji kulturalnych w Polsce rozdane. Zobacz galerię zdjęć z gali - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska