Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści widzą (i robią) więcej

Redakcja
To młodzież, której na sercu leży dobro ludzi i zwierząt - mówi Anna Kowalczyk (brunetka z tyłu), opiekunka  uczniów z Górzycy.
To młodzież, której na sercu leży dobro ludzi i zwierząt - mówi Anna Kowalczyk (brunetka z tyłu), opiekunka uczniów z Górzycy. Renata Hryniewicz
Z okazji swoich 15. urodzin firma ICT Poland chce promować 15-latków działających społecznie. Konkurs „Widzę więcej” organizuje z „GL”. Byliśmy już z tej okazji w Górzycy i Kostrzynie.

Zaproszone szkoły

Rozesłaliśmy zaproszenia do gimnazjów, które są położone najbliżej Kostrzyna i ICT Poland, fundatora nagród i współorganizatora konkursu.

Listy od nas otrzymali: Gimnazjum nr 1 im. Przyjaciół Kostrzyna n. Odrą; Gimnazjum nr 2 im. Integracji Europejskiej w Kostrzynie; Gimnazjum nr 1 im. Hm Zygmunta Imbierowicza w Słubicach, Gimnazjum nr 2 im. Marka Kotańskiego w Słubicach; Publiczne Gimnazjum w ZSO w Rzepinie; Gimnazjum im. Ludzi Pojednania w ZS Samorządowych w Witnicy; ZS w Cybince; ZS w Górzycy; ZS Publiczne Gimnazjum w Słońsku; ZS Publicznych im. Marii Skłodowskiej - Curie w Ośnie Lubuskim.

- W konkursie „Widzę więcej”__to idea pomagania innym jest najważniejsza - podkreśla Tomasz Walicki, dyrektor marketingu ICT Poland w Kostrzynie. Firma jest producentem materiałów higienicznych (papier toaletowy, chusteczki, ręczniki itp.). Jako właściciel marki Foxy wspiera UNICEF Polska, przekazując darowizny na programy pomocy dzieciom w krajach rozwijających się oraz wspierając projekt edukacyjny UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Firma prowadzi też program „Foxy pomaga dzieciom”, wspierając lokalne instytucje i inicjatywy, głównie z Kostrzyna i Gorzowa.

W ramach tego programu ICT Poland na swoje 15-lecie we współpracy z „GL” organizuje konkurs ,,Widzę więcej”. W konkursie chce wyróżnić uczniów gimnazjów, którzy udzielają się społecznie, charytatywnie, w wolontariacie na rzecz lokalnych środowisk. - Chcemy promować takie postawy, bo głęboko wierzymy, że fair play, praca zespołowa i samodoskonalenie są najważniejsze zarówno w pracy, jak i poza nią - mówi Tomasz Walicki.

Uczniowie powalczą o supernagrody: trzy wycieczki do Heide Parku, najsłynniejszego parku rozrywki w Niemczech. Zaproszenie do konkursu dostało dziesięć gimnazjów. W tym tygodniu byliśmy w dwóch. Jako pierwsze (o kolejnych czytaj poniżej) prezentujemy dwie grupy gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Górzycy. - Mamy wiele akcji przed sobą i wiele już przeprowadzonych. Cyklicznie robimy akcję „Szlachetna paczka”. Młodzież z tych grup obserwuje życie w swojej miejscowości i wskazuje potrzebujące rodziny, które zebrane przez nas paczki otrzymują - mówi Anna Kowalczyk, opiekunka obu grup. 15-letnia Justyna Rygiel dodaje: - Na cmentarzach w całej gminie sprzątamy groby, których nikt nie odwiedza.

- Pomagamy też zwierzętom z naszego schroniska, zbierając dla nich karmę i koce - dodaje Karolina Nadworska. W tej chwili grupy realizują projekt prelekcji o Unii Europejskiej. Przygotowują prezentacje i najmłodszym będą opowiadać o Unii Europesjkiej. - Uczniowskim językiem! - podkreślają gimnazjaliści.

Nasze serducha biją charytatywnie

Integracja z oddziałem specjalnym, do którego chodzą dzieci z upośledzeniem umysłowym to główne zadanie grupy młodzieży z Gimnazjum nr 2. Młodzi ludzie bezinteresownie zaopiekowali się tą klasą i pomagają jej uczniom zaklimatyzować się w szkolnej społeczności. - Trochę się bałam, czy gimnazjaliści zaakceptują tych uczniów. Niepotrzebnie! Klasa specjalna to oczko w głowie naszych gimnazjalistów - mówi Grażyna Kłysz, dyrektorka szkoły.

- Zawsze chętnie pomagamy, uczymy ich wielu zachowań. Razem się bawimy, razem rozmawiamy, nie dając im żadnych powodów do tego, by czuli się gorsi. Tak zachowują się zresztą wszyscy uczniowie naszego gimnazjum - mówi Sara Jędrzejczak, uczennica jednej z grup, które startują w konkursie ICT i „GL”.

- To jest wspaniała młodzież. Jesteśmy dumni z tego, co i jak robi - mówi Ewa Gzyl, jedna z opiekunek grup wolontariuszy.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 uczestniczą w wielu przedsięwzięciach szkolnych i pozaszkolnych - lokalnych i ogólnopolskich. Hania Kusyk i Sara Jędrzejczak pod opieką Doroty Sytek organizowały w Kostrzynie „Szlachetną paczkę”, w ramach której odzież, żywność i pieniądze przekazano osobom najbardziej potrzebującym. - Jest u nas wiele takich rodzin. Trzeba im pomagać, zwłaszcza tym, w których są dzieci, żeby też czuły atmosferę świąt. Trzeba mieć „charytatywne serce” - uśmiecha się Damian Ładnowski z konkursowej grupy.

Dbamy o dobro dzieci i seniorów

„Szkoła Przedsiębiorczości” - taki certyfikat wisi przy wejściu do Gimnazjum nr 2. A to za sprawą projektu, w którym grupa gimnazjalistów brała udział. Zajęli pierwsze miejsce w woj. lubuskim za najlepiej działający klub przedsiębiorczości.

- Tajemnice tego zagadnienia przekazywały uczniom kostrzyńskie firmy, w tym ICT Poland, z którą współpracujemy na wielu płaszczyznach - _mówi Ewa Gzyl, opiekunka grupy. Uczniowie często odwiedzają firmę ICT, żeby zobaczyć, jak w niej wygląda praca. Przedstawiciele firmy też często goszczą w szkole i przekazują tajniki pracy na różnych stanowiskach. - Robią to tak ciekawie, że wielu uczniów po spotkaniach zastanawia się nad pracą w takim zawodzie albo nawet w tej konkretnej firmie -_ dodaje Dorota Sytek, druga opiekunka.

Uczniowie prowadzą też działalność charytatywną. Razem z drugą grupą wolontariuszy (czytaj obok) zajmują się integracją z klasą specjalną i akcjami charytatywnymi. Odwiedzają też kostrzyńskich seniorów i pomagają im. - Starsi ludzie bardzo się cieszą, że do nich zaglądamy i im pomagamy. A nam to sprawia przyjemność i daje sporo doświadczenia - mówi Julia Tatara, wolontariuszka.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 to nie tylko wolontariusze. Dzięki współpracy m.in. z ICT Poland zdobyli dla szkoły certyfikat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska