Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalistki z Jerzmanowej zrobiły film, który jest na liście sześciu najlepszych z całego świata! Teraz pojadą do Japonii

abi
Sukces Ewy, Kryspiny i Doroty jest dla nich zachętą do rozwijania talentu, którego niewątpliwie im nie brakuje
Sukces Ewy, Kryspiny i Doroty jest dla nich zachętą do rozwijania talentu, którego niewątpliwie im nie brakuje
Autorki filmu "Brudna Robota" zmierzą się z filmowcami z pozostałych kontynentów podczas światowego finału w Japonii.

Firma Panasonic ogłosiła dzisiaj, że na liście sześciu najlepszych filmów z całego świata, wyłonionych spośród uczestników tegorocznej edycji konkursu Kid Witness News, znalazła się produkcja polskich gimnazjalistek z Jerzmanowej.

Ostatni etap konkursu jest zwieńczeniem drogi, którą przebył film trzech uczennic gimnazjum w Jerzmanowej - gminy położonej niedaleko Głogowa. Ich reportaż zwyciężył najpierw w polskim etapie konkursu Panasonic Kid Witness News, by zostać później wyróżnionym w finale europejskim, gdzie zajął drugie miejsce. Dokument jerzmanowskich gimnazjalistek został też wybrany jako jeden z sześciu, które będą walczyć w ostatniej, światowej, fazie tegorocznej rywalizacji. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystego finału w Japonii, na którym obecne będą autorki "Brudnej Roboty".

- Było to dla nas kompletnym zaskoczeniem. Nie możemy doczekać się finału w Japonii. Już szlifujemy angielski i zaczynamy się uczyć podstawowych zwrotów po japońsku - mówi Dorota Kurek, 14-letnia uczennica z klasy IIa Publicznego Gimnazjum w Jerzmanowej, jedna z twórczyń reportażu. - Udział w międzynarodowym konkursie to super okazja dla nas do spotkań z różnymi kulturami i rówieśnikami z innych krajów.

"Brudna robota" przedstawia jeden dzień z życia pracownika lokalnego zakładu oczyszczania miasta w Głogowie. Uczennice gimnazjum w Jerzmanowej zrealizowały poruszający dokument dotykający problemów lokalnej społeczności, mający jednak bardziej uniwersalny wydźwięk. Dokument stawia trudne pytanie o stan świadomości ekologicznej ludzi i ich codzienne postępowanie.

- Reportaż z Jerzmanowej zrobił na mnie duże wrażenie. Pozytywnie zaskoczył mnie dojrzałością ujęcia tematu oraz jakością zdjęć. Spodziewałem się, że odniesie sukces na etapie europejskim. Teraz trzymam kciuki by wygrał również w finale światowym. Mam też nadzieję, że obecne i przyszłe sukcesy będą dla Ewy, Kryspiny i Doroty zachętą do rozwijania talentu, którego niewątpliwie im nie brakuje - powiedział Kazimierz Monkiewicz, Prezes Panasonic Polska.

Zofia Głowacka, wychowawczyni finałowej trójki mówi: - Cieszę się, że dziewczęta zdobywają kolejne nagrody. Widziałam jak wiele pracy i czasu włożyły w nakręcenie swojego reportażu. Dzięki takim konkursom, jak Panasonic Kid Witness News młodzież ma szansę pokazać swoją twórczość, a także zobaczyć kawałek świata. Przedsięwzięcie firmy Panasonic zachęca młodzież do kreatywnej pracy oraz znalezienia sposobów na zaprezentowanie swojego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

Oprócz Grand Prix jeden z zespołów zostanie uhonorowany w kategorii Web Vote - jurorami są w tym wypadku internauci głosujący na jeden z sześciu filmów. Aby oddać swój głos należy wejść na stronę http://panasonic.net/kwn/ i obejrzeć wszystkie konkursowe utwory. Swój głos można oddać do 30 czerwca 2009 roku. Zachęcamy do głosowania na "Brudną Robotę"!

Pozostałe pięć filmów które zakwalifikowały się do wielkiego finału KWN to:
Planet Earth (Australia): Film przedstawiający pogarszającą się sytuację Ziemi jako ekosystemu, jej przyczyny i sposoby na polepszenie stanu środowiska.
Listen Love (Hong Kong): Uczniowie szkoły Kowloon Tong zaprezentowali wysmakowaną wizualnie refleksję na temat współczesnej komunikacji międzyludzkiej i problemu alienacji w społeczeństwie informacyjnym.
A "Monumental" Message - For Us Living in the Future (Japonia): Japońska produkcja to opis wniosków jakie uczniowie wyciągają z analizy dawnego konfliktu zbrojnego w Japonii. Głęboko pacyfistyczny przekaz filmu zmusza do refleksji nad możliwością zapobiegania konfliktom w przyszłości.
Buffaloes In The Rice Field (Tajlandia): Autorzy zmierzyli się z problemem gwałtownych przemian tajskiej wsi, która przechodzi proces mechanizacji. Uczniowie postanowili się przyjrzeć bliżej rolnikom, którzy mimo dostępności nowych środków pozostają przy tradycyjnych metodach upraw.
The Good, the Tag and the Ugly (Wielka Brytania): Młodzi Brytyjczycy nakręcili reportaż wszechstronnie ujmujący problematykę graffiti, jednocześnie będący próbą odpowiedzi na często zadawane pytanie o wartość artystyczną tej formy wyrazu.

Zespół z Jerzmanowej nie jest pierwszą polską ekipą, która w ramach Panasonic Kid Witness News odwiedzi Japonię. W światowym finale w roku 2008 młodzież ze Sztumu, wraz ze swoim filmem "Eco pret-a-porter" otrzymała wyróżnienie za najlepszy materiał filmowy. Gimnazjalistki ze Sztumu odebrały je z rąk dr Marcina Rybnickiego, Ambasadora Polski w Japonii, w czasie uroczystej ceremonii finałowej, która odbyła się w Tokio.

W tym roku, oprócz najcenniejszej nagrody - tytułu Grand Prix, polski zespół ma szansę wygrać wysokiej klasy 50-calowe ultranowoczesne telewizory plazmowe Panasonic serii Z, które charakteryzują się grubością zaledwie 25 mm oraz obniżonym zużyciem energii.

Panasonic Kid Witness News to istniejący od ponad 20 lat konkurs edukacyjny dla młodzieży gimnazjalnej, który w Polsce doczekał się już pięciu edycji. Jego celem jest zapoznanie młodych ludzi ze sztuką reportażu filmowego, uwrażliwienie ich na istotne problemy społeczne, a także rozwijanie kreatywności i umiejętności komunikacyjnych poprzez zespołową pracę nad przygotowaniem filmowych reportaży. Co roku młodzież, która zgłosi do konkursu autorski konspekt koncepcji reportażu na temat ekologii lub komunikacji ma szansę na otrzymanie profesjonalnego sprzętu audio-video od firmy Panasonic, który posłuży do zrealizowania pomysłu. Nakręcony reportaż konkuruje w kolejnych etapach konkursu: krajowym, europejskim i światowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska