Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Glifosat w kaszach jaglanych. Niepokojące wyniki badań Fundacji Konsumentów i FoodRentgen

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Niestety na sklepowych półkach można znaleźć kaszę skażoną glifosatem
Niestety na sklepowych półkach można znaleźć kaszę skażoną glifosatem pixabay.com
Fundacja Konsumentów i FoodRentgen wzięły pod lupę kasze jaglane najpopularniejszych marek. Wyniki badań nie są optymistyczne, w większości produktów wykryto obecność glifosatu, który jest składnikiem herbicydów.

Fundacja Konsumentów i FoodRentgen opublikowały raport dotyczący zawartości pozostałości glifosatu w kaszach jaglanych dostępnych w polskich sklepach.

W ubiegłym roku podobne badania przeprowadzone zostały dla kasz gryczanych. Po opublikowaniu raportu wiele sieci wycofało produkty skażone glifosatem. Teraz też są sygnały, że jeszcze przed oficjalnym opublikowaniem raportu, z niektórych sklepów zniknęły kasze, które znalazły się na czarnej liście.

Jak wyglądały badania?

Kasze jaglane zostały prześwietlone dwa razy. Pierwsze badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2019 r., kolejne w styczniu 2020. Do badań przekazano próbki 10 najczęściej kupowanych kasz, wskazanych przez konsumentów.
Także Główny Inspektor Sanitarny, zapowiedział, że w tym roku przeprowadzi badania kasz, płatków i mąk pod kątem występowania glifosatu.

Zobacz wideo: Piotr Kucharski i jego przepisy na dania z kaszą

Co wykazały badania kasz jaglanych?

wideo: Dzień Dobty TVN

Analizy laboratoryjne wskazały, że tylko 4 z 10 badanych kasz nie zawierały pozostałości glifosatu. Taki wynik został uzyskany w obu badaniach: we wrześniu 2019 r. i styczniu 2020 r. Jednak tylko dwie kasze, w jednym i drugim badaniu, były wolne od herbicydu.

Wyniki testów zostały przekazane do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także do producentów i dystrybutorów produktów.

Czym jest glifosat?

Glifosat został wprowadzony na rynek w 1974 roku przez firmę Monsanto jako składnik m.in. herbicydu Roundup. To jeden z dość powszechnie stosowanych środków do zwalczania chwastów. Stosowany jest przez rolników, ale też działkowców, którzy w łatwy sposób chcą się pozbyć niechcianych roślin.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości tego związku. W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaklasyfikowała glifosat jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi. Rządy niektórych krajów przymierzają się do wprowadzenia zakazu stosowania herbicydu. Ograniczenia obowiązują m.in. w: Holandii, Belgii, Niemczech, Włoszech. Na terenie UE można używać go do 2022 r.

Glifosat negatywnie wpływa też na organizmy żyjące w glebie, zabijając je lub uszkadzając.

Zobacz wideo: Nie bez powodu nazywana królową wszystkich kasz. Kasza jaglana i jej rozgrzewające właściwości

Które kasze zawierają glifosat?

W raporcie podano wyniki badań popularnych kasz jaglanych, przeprowadzonych we wrześniu 2019 r. i powtórzonych w styczniu 2020 r. Można je sprawdzić na stronie: foodrentgen.eu

Czytaj także: Kasza dobra na każdą okazję

źródło: foodrentgen.eu, oprac. Urszula Baumann
Polecamy także: Mateusz Gessler: Powinniśmy wrócić do polskich tradycji jak kasza jaglana, rokitnik. A potem dopiero ściągajmy baby szpinak z Włoch

wideo: Food Network

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska