MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Głogowscy saperzy wyciągają z ziemi każdego roku ponad 200 bomb lotniczych

Anna Białęcka
Saperzy z Głogowa mają pełne ręce roboty
Saperzy z Głogowa mają pełne ręce roboty Anna Białęcka
O saperach z Głogowa było głośno w ostatnich dniach za sprawą bomby na dnie Odry pod różowym mostem. Z ogromną pomocą minerów ze Świnoujścia, uporali się z bombą lotniczą z II wojny światowej. Już ją zdetonowali na poligonie.

Przypomnijmy, że bomba została przypadkowo odkryta przez głogowianina, który nurkował w Odrze. Saperzy z Głogowa, ze względu na to, że nie zajmują się wyciąganiem min czy bomb z wody, wezwali na pomoc minerów z marynarki wojennej. Bombę lotniczą wyciągnięto w sobotę. Akcja przebiegła sprawnie, mimo konieczności zamknięcia mostu dla ruchu samochodów i ewakuacji ludzi.

Przeczytaj też:Ruszyła akcja w Głogowie! Trwa wyciąganie 250-kilogramowej bomby

Zapytaliśmy saperów z Głogowa, czy takie znaleziska jak to z Odry często im się zdarzają. - Rocznie teren pod naszym zasięgiem oczyszczamy z wielu dziesiątek bomb lotniczych, w ubiegłym roku było ich w sumie 226 - wyjaśnia Bartłomiej Pędzik, rzecznik IV Batalionu Inżynieryjnego.

W batalionie są dwa patrole rozminowywania. Jeden z nich ma w swojej opiece trzy województwa. Dolnośląskie i jego powiaty: górowski, milicki, trzebnicki, wołowski; lubuskie z powiatami: żagańskim, zielonogórskim, wschowskim i nowosolskim oraz wielkopolskie z powiatami: gostyńskim, krotoszyńskim, leszczyńskim, ostrowskim, rawickim i wolsztyńskim. Drugi partol przyjmuje zgłoszenia z województwa dolnośląskiego, z powiatów: głogowskiego, jaworskiego, legnickiego, lubińskiego, polkowickiego, średzkiego, świdnickiego i wałbrzyskiego. Obszar działania saperów z Głogowa jest bardzo duży, w ciągu roku patrole pokonały w sumie ponad 120 tys. km.

Przeczytaj też:Zobacz akcję wyciągania potężnej bomby z dna Odry (zdjęcia)

- Patrole przyjęły w ciągu ubiegłego roku ponad 350 zgłoszeń - wyjaśnia rzecznik Pędzik. Bilans ich działań jest imponujący. To w sumie 29 min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych, 226 bomb lotniczych, 2.656 pocisków artyleryjskich i min moździerzowych, 1.143 granaty ręczne przeciwpiechotne i przeciwpancerne oraz 360 tys. sztuk innej amunicji.
Zobacz nasz serwis specjalny poświęcony Zimowym Igrzyskom Olimpijskim 2014 w Soczi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska