Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głośne pożary i katastrofy w Zielonej Górze. O nich mówiła cała Polska

(b)
Wideo
od 16 lat
Pożar hali z toksycznymi odpadami w Przylepie w lipcu tego roku, odbił się szerokim echem w całym kraju i był jedną z najpoważniejszych katastrof, jakie dotknęły Zieloną Górę. 13 lat temu dramatyczne sceny rozegrały się na os. Pomorskich, gdzie wybuchy gazu zdemolowały kilkadziesiąt mieszkań i pozbawiły życia jedną osobę. Głośno też było o kobietach, które celowo wysadziły mieszkanie w wieżowcu, trzech dużych pożarach w centrum miasta i olbrzymim pożarze lasu. Przypominamy szczegóły tamtych wydarzeń.

Blisko 200 strażaków, mających dyspozycji ponad 60 pojazdów ratowniczych, przez wiele godzin próbowało opanować gigantyczny pożar składowiska odpadów chemicznych, które przez lata były składowane w wielkiej hali w Zielonej Górze Przylepie.

Gdy w sobotnie popołudnie, 22 lipca nad halą zaczął unosić się czarny dym, strażacy jako pierwsi zaapelowali m.in. za naszym pośrednictwem, o to, by mieszkańcy pozamykali szczelnie okna i nie opuszczali domów. Doskonale zdawali sobie sprawę, że mają do czynienia z prawdziwą bombą ekologiczną. Na miejsce ściągane były kolejne zastępy straży z całego regionu, zebrał się sztab się sztab kryzysowy, rozesłany został alert RCB. Ruszyły przygotowania do ewakuacji mieszkańców, do której ostatecznie nie doszło. Wstrzymany został ruch też ruch pociągów po torach biegnących w pobliżu hali.

Pożar hali z toksycznymi odpadami w Zielonej Górze Przylepie
Pożar hali z toksycznymi odpadami w Zielonej Górze Przylepie Mariusz Kapała

Smuga czarnego, gryzącego dymu ciągnęła się przez wiele kilometrów i była widoczna w gminach sąsiadujących z Zieloną Górą. W niedzielę było wiadomo, że sytuacja została opanowana, choć dogaszenia tlących się substancji trwało jeszcze długo.
Pożar dotknął nie tylko okolicznych mieszkańców i właścicieli ogródków, ale też strażaków, którzy odnotowali duże straty w sprzęcie. Podczas działań mocno ucierpiała odzież specjalna, zniszczona została armatura, sprzęt ratownictwa chemicznego, węże i aparaty oddechowe.

Na uzupełnienie sprzętu zielonogórskich strażaków przeznaczono pół miliona złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Trafił do remiz w poprzednim miesiącu.

Tak wyglądała hala w Przylepie po pożarze w lipcu 2023 r.
Tak wyglądała hala w Przylepie po pożarze w lipcu 2023 r. Janusz Życzkowski

Część toksycznych pozostałości już wywieziono. Pogorzelisko ma być uprzątnięte do sierpnia 2024 r. Dokładne skutki tej katastrofy nie są znane. Nie wiadomo między innymi, gdzie opadła toksyczna chmura i jak bardzo skaziła teren.

W galerii przypominamy inne duże pożary i katastrofy, które wydarzyły się w Zielone Górze:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska