Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy Świebodzin, Międzyrzecz i Sulęcin podpisały wspólne porozumienie. Skorzystają mieszkańcy, wzmocni się region

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
8 października podpisano porozumienie pomiędzy gminami Świebodzin, Międzyrzecz i Sulęcin.
8 października podpisano porozumienie pomiędzy gminami Świebodzin, Międzyrzecz i Sulęcin. Anna Moyseowicz
Burmistrzowie Świebodzina, Międzyrzecza i Sulęcina podpisali dziś (8 października) w Świebodzinie porozumienie. Został utworzony Miejski Obszar Funkcjonalny.

Świebodzin, Międzyrzecz i Sulęcin utworzyły Miejski Obszar Funkcjonalny

- Dzisiaj podpisaliśmy bardzo ważne porozumienie, które pozwala nam na rozwój centrum województwa lubuskiego - mówi Dariusz Ejchart, burmistrz Sulęcina. Porozumienie dotyczy wypracowania wspólnej strategii i możliwości pozyskiwania środków na rozwój miast oraz sołectw. Jak podkreślają samorządowcy, działania te mają wesprzeć rozwój gospodarczy, a poprzez to przeciwdziałać ucieczce młodych mieszkańców do większych miast.

Gminy nie tylko o podobnej lokalizacji, ale i o podobnym potencjale zdecydowały się na budowę współpracy w centrum województwa, w miejscu strategicznym dla interesu gospodarczego całego naszego regionu - mówi Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina o Międzyrzeczu, Sulęcinie i Świebodzinie.

Korzystne położenie gmin sprzyja rozwojowi

Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz zauważa, że teraz wreszcie w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego zauważono potencjał centrum regionu. Podkreśla korzystne położenie gmin przy drodze ekspresowej S3 i autostradzie A2, co sprzyja inwestycjom i rozwojowi gospodarczemu. - Logistyka, lekki przemysł winien być zlokalizowany właśnie w obszarze tych trzech gmin - mówi Lorenz. Dodaje, że rozwój gospodarzy przełoży się na rozwój w zakresie edukacji oraz sportu. To wszystko ma zapobiec "ucieczce" młodych mieszkańców.

Powstanie MOF wpłynie na życie mieszkańców

Jak mówi Sielicki, porozumienie daje większe szanse na pozyskiwanie dedykowanych środków w nowej perspektywie unijnej, bez konieczności konkurowania o nie z pozostałymi gminami w konkursach otwartych. Środki te z kolei wpłyną na codzienne życie mieszkańców - od możliwości przeznaczenia ich na przykład w celu wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, poprzez wykorzystanie na przestrzeń publiczną dzięki rewitalizacji, a także przestrzeń służącą rekreacji.

Samorządowcy podjęli wspólną strategię, następnie stworzą wspólny plan działań, a w międzyczasie z Zarządem Województwa Lubuskiego toczą się dyskusje dotyczące przyznania środków na Miejskie Obszary Funkcjonalne.

Oficjalna nazwa dokumentu to "Porozumienie międzygminne z dnia 8 października 2021 r. w sprawie opracowania i wdrożenia planu działań ZIT (strategii terytorialnej) dla Świebodzińsko - Międzyrzeckiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego".

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska