Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Będzie skwer Praw Kobiet? O tym zdecydują radni

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W okolicy proponowanego skweru rozpoczynały się ubiegłoroczne protesty.
W okolicy proponowanego skweru rozpoczynały się ubiegłoroczne protesty. Google Street View
Czy niedaleko Studni Czarownic będzie skwer Praw Kobiet? W środę 25 sierpnia w tej sprawie będą głosować radni. Projekt uchwały ma opinię negatywną.

„Przedłożony projekt nie spełnia wymogów ustawowych. Nie może stać się prawem miejscowym” - tak adwokat Zygmunt Horodyski podsumowuje swoją opinię na temat projektu uchwały, według której niewielki trawnik u zbiegu ulic: Hawelańskiej i Zabytkowej miałby stać się skwerem Praw Kobiet. Projekt jest autorstwa radnych Koalicji Obywatelskiej.

PiS chce pomnika, Koalicja - skweru. Konflikt?

Skwerem Praw Kobiet radni KO chcą nazwać miejsce, na którym w przyszłości ma stanąć pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki żołnierzy wyklętych. Ten z kolei pomnik chce postawić środowisko związane z PiS-em. Pomysł na nazwę skweru pojawił się ostatniej zimy. Tymczasem rada miasta zgodziła się na postawienie pomnika już we wrześniu zeszłego roku.
- Nie uważa pani, że to może stworzyć konflikt? - pytaliśmy w lutym radną Annę Kozak z KO.
- Nie myślę, żeby iść na zderzenie z PiS-em. Jeśli Danuta Siedzikówna „Inka” walczyła o niepodległość, to miejsce tym bardziej będzie adekwatne - odpowiadała nam pół roku temu radna Kozak. - Nazwa skweru to wyraz szacunku do kobiet, które w dzisiejszych czasach wyszły na ulice i są przeciwne zamachowi na nasze podstawowe prawa, a przede wszystkim na pozbawienie nas prawa wyboru - przekonywała Kozak.

Dlaczego tu? Bo obok rozpoczynały się protesty

Dlaczego na skwer Praw Kobiet został wybrany trawnik przy Hawelańskiej? Bo zdaniem radnych KO to miejsce najbliższe Studni Czarownic, przy której rozpoczynała się większość ubiegłorocznych protestów związanych z zaostrzeniem prawa aborcyjnego.
- W okolicy nie ma innego miejsca, któremu można by nadać nazwę. Jest Studnia Czarownic, ulice też mają nazwy - przekonywał z kolei Radosław Wróblewski, przewodniczący klubu radnych KO.

Projekt uchwały miał być procedowany wiosną, ale na prośbę pomysłodawców został on zdjęty z porządku obrad rady miasta. Teraz ma on stanąć na sesji, która została zaplanowana na środę 25 sierpnia. Właśnie poznaliśmy opinię prawną do projektu.
„Usytuowanie skweru pozwala przyjąć, że skwer (plac), któremu ma być nadana nazwa skwer Praw Kobiet, nie posiada statusu drogi publicznej lub wewnętrznej (...), a tylko w takim przypadku nadanie nazwy może nastąpić w formie aktu prawa miejscowego” - napisał w opinii mecenas Horodyski. Odnosi się też do przytaczanego przez pomysłodawców skweru „zasad zarządu mieniem gminy”.
„Przepis mówi, że do zadań własnych gminy należy utrzymanie zieleni gminnej i zadrzewienia. Jak więc przekonać nadzór wojewody, że nadanie nazwy służy temu celowi?” - pisze w opinii projektu uchwały mecenas Horodyski.

Rondo przeszło

Negatywna opinia prawna nie oznacza, że uchwała może zostać odrzucona. Przykład? Kilka tygodni temu negatywną opinię miał projekt uchwały o nadaniu nazwy Wolontariuszy rondu przy Rolniku, a radni i tak przyjęli tamtą uchwałę.

Pomnik? Jeszcze nie teraz

Kiedy u zbiegu Hawelańskiej i Zabytkowej stanie pomnik „Inki”? Plan jest taki, aby było to przy okazji przebudowy Hawelańskiej i Wełnianego Rynku. W tym roku powinna rozpocząć się przebudowa fragmentów między ul. Sikorskiego a Studnią Czarownic, a w przyszłym roku - pomiędzy Studnią a Jagiełły. Z drugim etapem trzeba poczekać na zakończenie prac przy Przemysłówce.

Czytaj również:
Gorzów. Jancarz "zjechał do parkingu", czyli jak idzie przebudowa ulicy Chrobrego?

WIDEO: Gorzów. Przy Słowiance wycięto kilkadziesiąt drzew

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska