Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów chce posadzić nad Wartą topole. Mieszkańcy pytają: Po co?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Topole mają zostać posadzone na skarpie między siedzibą akademii przy ul. Teatralnej a Wartą.
Topole mają zostać posadzone na skarpie między siedzibą akademii przy ul. Teatralnej a Wartą. Jarosław Miłkowski
- Wszystkie topole powinno się wyciąć, a nie jeszcze sadzić kolejne – mówią gorzowianie. Urzędnicy chcą posadzić topole na skarpie pomiędzy budynkami akademii a rzeką Wartą.

W ostatnim tygodniu października gorzowscy urzędnicy zapowiedzieli „Zieloną Inwazję”. Tak nazywają liczne sadzenie drzew w mieście, które ma się odbyć tej jesieni. W mieście mają zostać posadzone kolejne 163 drzewa. „Będą to olsze, lipy, jarzęby, grusze, klony, śliwy, głogi i topole” – informował Wiesław Ciepiela, rzecznik gorzowskiego magistratu.

Mieszkańcy mają wątpliwości

Gdy tylko napisaliśmy o nowych nasadzeniach, mieszkańcy od razu zwrócili uwagę, że wśród gatunków nowych drzew ma być m.in. topola. I nie mieli w związku z tym miłych słów dla urzędników.

- Niech urzędnicy, którzy to wymyślili, pod domem topole sobie sadzą. Od razu widać, że mają w nosie mieszkańców. Sztuka się liczy – pisała pani Iwona.
- Topole? Bardzo alergiczne! – dodawała pani Kazimiera.
- Ogólnie dobrze, tylko nie rozumiem, dlaczego będą sadzone również topole – komentował z kolei pan Zbigniew.

Kto lubi topole?!

Komentarzom nie ma się co dziwić. Topola nie jest bowiem popularnym drzewem. Alergicy nie lubią jej za pyłki, esteci za wygląd, a budowlańcy za marnej jakości drewno. Dlaczego więc urzędnicy planują posadzenie topoli?

Topole mają zostać posadzone na skarpie przy alejce za Akademią im. Jakuba z Paradyża nad Wartą. W planach jest posadzenie trzech sztuk topoli czarnych. Ma to się odbyć w tym miesiącu.

- Te topole należą do gatunków rodzimych i stanowią uzupełnienie naturalnego zadrzewienia wchodzącego w skład łęgów nadrzecznych rzeki Warty. Ich nasadzenia związane są z planowanym odtworzeniem ubytku po drzewach obumarłych, w ramach zachowania ciągłości naturalnego zadrzewienia na tym terenie – informuje rzecznik miasta. Dodaje też: - Skład gatunkowy drzew dobierany jest odpowiednio do danego siedliska, ponadto topole czarne nie są zaliczane do gatunków inwazyjnych i wybór tego gatunku jest tym przypadku w pełni uzasadniony.

Czytaj również:
Gorzów. Na Hawelańskiej już stawiają rabaty. Będą w nich rosły drzewa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska