Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gorzów przejmie XIX-wieczny cmentarz przy ul. Warszawskiej

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W przyszłym roku miasto przejmie Cmentarz Świętokrzyski w Gorzowie. Diecezja zielonogórsko-gorzowska przekaże go w formie darowizny.

Cmentarz Świętokrzyski to nekropolia, która została założona w drugiej połowie XIX wieku po wybudowaniu kościoła przy dzisiejszej ul. Warszawskiej. Regularne pochówki odbywały się na nim do początku lat 60., gdy w 1962 został założony cmentarz komunalny przy ul. Żwirowej.

Od około 60 lat cmentarz jest już jednak zamknięty, a nekropolia należy aktualnie do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, a ta nie jest w stanie z opłat za groby pokrywać kosztów utrzymania cmentarza.

Ze względu na stopniowe odchodzenie bliskich pochowanych tu osób problem z upływem czasu się pogłębia. Kilkanaście lat temu był nawet pomysł, by doprowadzić do ponownego otwarcia cmentarza, aby z opłat za groby móc utrzymywać nekropolię. Ze względów prawnych nie jest to jednak możliwe.

Miejski cmentarz w 2024

Prawie dwa lata temu gorzowscy urzędnicy zadeklarowali chęć przejęcia cmentarza. Teraz okazuje się, że wszystko jest na dobrej drodze, aby tak się stało. Miasto oraz diecezja czekają tylko na zakończenie projektu „Dziedzictwo Sakralne Dolnej Warty”, w ramach którego przeprowadzono prace remontowe głównej alei na cmentarzu (ma to być do 15 grudnia).

- Po tym terminie możliwe będzie przejęcie w formie darowizny cmentarza przez miasto wraz z uregulowaniem innych kwestii prawnych. Przejęcie Cmentarza Świętokrzyskiego przez miasto planowane jest w 2024. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez parafię pozwolenia niezbędne do przekazania cmentarza są w trakcie realizacji, natomiast pozostała dokumentacja dotycząca cmentarza jest na końcowym etapie przygotowania – informuje wiceprezydent Iwona Olek.

Jaki będzie koszt utrzymania cmentarza?
- Na obecnym etapie miasto, nie będąc właścicielem nieruchomości, nie jest w stanie określić kosztu niezbędnych prac do wykonania. Szacowany koszt bieżącego utrzymania nekropolii zostanie określony po jej przejęciu – mówi wiceprezydent Olek.

Kto będzie zajmował się cmentarzem, gdy będzie on już należał do miasta? Administratorem nekropolii przy ul. Żwirowej jest Inneko SPZ, więc ta spółka wydaje się być naturalnym kandydatem do tego, by być odpowiedzialną za cmentarz przy Warszawskiej. Czy tak jednak będzie, takiej decyzji urzędnicy miejscy jeszcze nie podjęli.

Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska