MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów wyszedł na Nocny Szlak Kulturalny. W sobotę też będzie się działo!

Jarosław Miłkowski
Miasto szacuje, że w Nocnym Szlaku Kulturalnym co roku bierze udział łączne nawet kilka tysięcy osób.
Miasto szacuje, że w Nocnym Szlaku Kulturalnym co roku bierze udział łączne nawet kilka tysięcy osób. Jarosław Miłkowski
W weekend 14-15 czerwca w Gorzowie trwa Nocny Szlak Kulturalny. To już szesnasta odsłona tej popularnej imprezy. Co działo się w piątek, a jakie atrakcje przygotowano na sobotę?

Setki ludzi na poszczególnych „przystankach”, na które składają się koncerty, spektakle czy pokazy. Tak wyglądał pierwszy z dwóch dni tegorocznego Nocnego Szlaku Kulturalnego. To kultowa już impreza w Gorzowie, która w tym roku organizowana jest już po raz szesnasty. Jej pierwsza edycja w 2009 powstała niejako w zastępstwie za Dni Gorzowa, z których wówczas zrezygnowano. I tak się spodobała mieszkańcom, że co roku tłumnie wychodzą oni w letni wieczór na ulice miasta, by uczestniczyć w wielu imprezach kulturalnych. Nie przeszkodziła jej nawet pandemia.

Szlak z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i artystów, dlatego w tym roku – po raz pierwszy w historii – trwa aż przez dwa dni.

Tramwaj zawiózł na pokaz mody

W piątek 14 czerwca na szlaku było ponad trzydzieści „przystanków”. My odwiedziliśmy kilka z nich. Na Starym Rynku odbywały się koncerty, m.in. uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej Zbiorczyk (było na nim kilkaset osób). W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej zakamarki książnicy pokazywał sam jej dyrektor Sławomir Szenwald. Można było też przejechać się tramwajem z 1955 roku czy wybrać się też do amfiteatru na pokaz kostiumów scenicznych, które Natalia Ślizowska przygotowała zainspirowana muzyką Björk.

W sobotę 15 czerwca drugi dzień Nocnego Szlaku Kulturalnego. Pierwszy „przystanek” będzie działał już od 13.00. Ostatnie imprezy zakończą się natomiast po północy.

SOBOTA – 15 CZERWCA

* 13:00 – 22:00 Miejski Ośrodek Sztuki, ul. Pomorska 73.
Wystawa “Martwych Wstaniec” – Artur Malewski, Natalia Malewska, Piotr Bruch.

* 17:00 – 19:00 Witryny lokalu przy ul. Hawelańskiej 9 (dawna księgarnia) – Biuro Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Punkt Informacyjny dotyczący konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miasta na Gorzów. Materiały informacyjne będą dostępne w witrynach lokalu oraz na stronie internetowej um.gorzow.pl oraz na profilu FB Przystań na konsultacje.

* 17:00 – 20:00 „Shanti – miejsce jogi i relaxu”, ul. Łokietka 8a.
Spotkanie z gorzowskimi nauczycielkami jogi, które opowiedzą nie tylko o tym jak joga zmieniła ich życie, ale także o podróży m. in. przez Nepal, Indie, Birmę i Indonezję, by dotrzeć tu, gdzie są, czyli do Gorzowa. W sobotę zapraszają na wykład o Terapii Jogą oraz na krótką praktykę. Dowiesz się, jak za pomocą paru ćwiczeń dziennie możesz poprawić swój stan psychofizyczny.

* 17:00 – 22:00 Stary Rynek.
Big Flowers – pracownia gigantycznych kwiatów i skrzydeł, specjalizująca się w tworzeniu niestandardowych projektów do scenografii eventowych, reklamowych i teatralnych.

* 17:00 – 22:00 Fundacja Przedsiębiorcy Pomagają. Willa Jaehnego, ul. Kos. Gdyńskich 108.
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z gorzowską kulturą, podczas którego będziecie mieli okazję posłuchać wykładu Roberta Piotrowskiego – 17:00, koncertu Magdaleny Bańkowskiej-Moskwy – 18:00, obejrzeć wystawę prac malarskich Romana Picińskiego – 19:00. W programie również zwiedzanie odrestaurowanej Willi Carla Jaehnego.

* 17:00 – 22:00 WiMBP Willa Lehmanna, ul. Sikorskiego 107.
Kochamy portret – dobry portret. Chcecie być piękni? Przyjdźcie do nas! Chcecie przez moment stać się kimś innym? Też do nas! A może chcecie, aby w zdjęciu została ujawniona dusza? Koniecznie
do nas! W starej części biblioteki zaaranżowane zostanie atelier fotograficzne, gdzie będziecie mogli zrobić sobie pamiątkową sesję fotograficzną w stylu retro, inspirowaną fotografiami z przełomu XIX/XX wieku. Za inspirację będą służyły portrety mieszkańców dawnego Gorzowa.
18:00 – 19:00 występ Kapeli Retro – „Na podwórku fajnie jest”. Razem z muzykami wyruszymy na NSK. Zabrzmią wesołe piosenki i skoczne melodie. Zapraszamy na koncert.
„Po drugiej stronie lady” – Zwiedzanie zakamarków biblioteki, które na co dzień nie są dostępne dla czytelników. Będzie również możliwość spojrzenia na bibliotekę oczami Dyrektora Książnicy. Zwiedzanie 17:00, 19:00, 21:00.

* 17:00 – 23:00 Galeria UTW, ul. Jagiełły 15.
Wystawa malarstwa członków sekcji plastyki prowadzonej od 30 lat przez pedagoga i plastyka Eugeniusza Jaszkula.

* 17:00 – 23:00 ul. Lutycka 8.
Weinbar Landsberg – Wino w krajobrazie miasta.
Wydarzenie odbędzie się w jednym z najstarszych budynków w mieście, w przeszłości pełniącym funkcję składów wina i likierów. Odwiedzający będą mieli możliwość zakupu kieliszka lokalnego wina do degustacji. Robert Piotrowski wystąpi z prelekcją o ul. Lutyckiej i okolicach, pokażemy także kolekcje artefaktów winiarskich.

* 17:00 – 24:00 ul. Ogrodowa 6a/1, obecnie FSUSR.
“Przemiana” – malarstwo Elwiry Tarkowskiej. Prezentacja prac (z akcentami architektury). Wystąpi
10-letnia skrzypaczka Marta Tarkowska. W trakcie wystawy zainteresowane osoby będą mogły bezpłatnie zrobić sobie sesję fotograficzną z ramami na tle wybranych obrazów.

*17:00 – 24:00 ul. Pocztowa 5.
Wystawa prac malarskich, malowanych farbą akrylową, na płótnie, techniką własną mieszaną. Prace autorskie gorzowianki Magdaleny Sawickiej.

*17:00 – 24:00 Mała Galeria GTF – MCK, ul. Chrobrego 4.
Stanisław Niedźwiedzki, Fotografie 1945-1960, Polska. Wystawa realizowana przez Marcina Seweryna Andrzejewskiego.

*17:00 – 02:00 Klub Sejf i Klub MagnetOffOn, ul. Jagiełły 11.
17:00 – 19:00 Julia Adamczyk – Teatr Pracownia Lalek – warsztaty tworzenia lalek dla dzieci (skwer przed klubem).
21:00 Koncert – Pipistrello (MagnetOffOn).
22:30 Koncert – Kochliwa Magda (Sejf).
00:00 Koncert – SIKSA (MagnetOffOn).

* 18:00 – 24:00 ul. Wełniany Rynek / Hawelańska, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział Gorzów Wielkopolski oraz Lubuska Okręgowa Izba Architektów RP.
Wystawa plenerowa pt. „Gorzowski Szlak Architektury – Współczesna Architektura Gorzowa”, składająca się z 12 plansz prezentujących współczesne realizacje architektoniczne na terenie Gorzowa Wlkp. autorstwa gorzowskich architektów.

* 18:00 – 21:00 Plac przed Filharmonią Gorzowską, ul. Dziewięciu Muz 10.
“Zjednoczeni w Tańcu” to wydarzenie powstałe z inicjatywy CEA Filharmonia Gorzowska, która zaprosiła gorzowskie zespoły taneczne do wspólnych, plenerowych działań scenicznych. Studio Tańca Parkieciarnia, Zespół Artystyczny Buziaki, Zespół Taneczny Kontra – Mini, Zespół Taneczny Fart, Zespół Tańca Aluzja, Studio tańca Dance Mix oraz Higher Living połączą swoje taneczne i artystyczne moce.

* 18:00 – 23:00 Belmondo Cocktail Bar – ogródek, ul. Mostowa 4.
„Przystań” Agata Kaczuk-Jagielnik – malarstwo.
Wystawa obrazów olejnych na płótnie, przedstawiających porty morskie ciepłych rejonów świata. Motywy z obrazów świetnie pasują do egzotycznego wystroju miejsca wystawy, spójnie stwarzając klimat ciepłych, beztroskich wakacji. Wystawa przenosi widza do odległych przystani, jej klimat przywodzi przedsmak nadchodzących wakacji.

*18:00 – 23:00 Spichlerz, ul. Fabryczna 1-3.
Zwiedzanie ekspozycji stałych oraz czasowej „Michał Bajsarowicz – malarstwo. Patrząc na rzekę, widzi się życie.”

*18:00 – 23:30 Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, ul. Warszawska 35.
18:00 – 23:30 Zwiedzanie ekspozycji stałych oraz wystawy czasowej „Sto Lat Złotówki” organizowanej we współpracy z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym – Oddział w Gorzowie Wlkp.
21:00 – 21:40 Fragment spektaklu „Dziady” w wykonaniu młodzieży ze Studia Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży działającego przy Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
22:15 – 23:15 Autorska sztuka Konrada Pruszyńskiego pt. „Cecylia” w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Mostów.

* 18:00 – 24:00 Galeria Terminal08, ul. Grobla 15.
„Pierwszy ogień” jest efektem współpracy Galerii Terminal 08 i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wlkp. Młodzi artyści z “Plastyka” prezentują na niej własne prace, które łączy motyw ognia. Nie jest to jednak klasyczna wystawa zbiorowa, a raczej wspólny multimedialny projekt artystyczny.

*18:00 – 02:00 Miejskie Centrum Kultury, sala widowiskowa, ul. Drzymały 26.
„Fantastyczne miejsce” – sprzedaż i wypożyczalnia gier planszowych. Obowiązkowe wydarzenie dla fanów planszówek. Zagraj, sprzedaj lub kup gry planszowe.

* 19:00 – 20:00 Stary Rynek.
“Start! Pokonaj granice.” Midisaż wystawy fotograficznej. Spotkanie z autorami i bohaterami zdjęć, przygotowanych przez Grupę Fotograficzną Azyl Art IPEA MCK Gorzów, prowadzoną przez Krzysztofa Grygiela przygotowana we współpracy z GZSN Start.

* 19:00 – 23:00 Miejski Zakład Komunikacji.
Kurs zabytkowym tramwajem na linii nr 2 Wieprzyce – Piaski – Wieprzyce. Podróż tramwajem będzie bezpłatna. Wieprzyce: godz. 18:45, 20:15, Piaski: godz. 19:30, 21:05, 22:35.

* 20:00 – 21:30 Kościół parafii rzymsko – katolickiej pw. Pierwszych Męczenników Polski, ul. Wilhelma Pluty 7.
„Harmonie dźwięków Gorzowa”. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej w Gorzowie Wlkp. pragnie zaprosić mieszkańców Gorzowa do wspólnego spotkania z muzyką. Podczas koncertu artyści zabiorą słuchaczy w wyjątkową podróż przez epoki muzyki chóralnej, która bez wątpienia poruszy serca i umysły odbiorców. Wszystkie utwory wykonane będą a cappella. Wśród nich nie zabraknie mistrzów takich jak: Wincenty z Kielczy, M. Gomółka, G.F. Händel, W.A. Mozart, T. Susato, N. Blacha, M. L. Lightfoot.

* 20:00 – 21:30 Stary Rynek, scena Dobry Wieczór Gorzów.
„Zakątek Łagodnego Brzmienia – Koncert Wahadłowy”
Niezwykłe spotkanie z poezją śpiewaną wykonywaną w trakcie jednego koncertu, na jednej scenie, przez dwa zespoły muzyczne – 5 Pora Roku i Jarosław Pikuła Śpiewa. Publiczność usłyszy z jednej strony ballady Leonarda Cohena, z drugiej zaś najpopularniejsze piosenki zespołów Stare Dobre Małżeństwo i Raz Dwa Trzy oraz niezapomniane teksty Marka Grechuty. Pojawi się „Machina Poetycka” z interaktywnymi limerykami autorstwa Cezarego Żołyńskiego. Publiczność będzie stanowić swego rodzaju wahadło, o czym przekonacie się w trakcie koncertu.

* 20:00 – 01:00 Deptak przed pracownią Natalii Ślizowskiej, ul. Chrobrego 34.
Młodzi na ulicach – koncert Landsberg Familia. Przed pracownią Natalii Ślizowskiej, młodzi artyści przedstawią swoją autorską muzykę. Miksowanie znanych utworów, performance uliczny, zabawianie publiczności, freestyle gorzowskich raperów, pokaz hip-hopowej mody, spotkanie z fanami. Dodatkową atrakcją będzie pokaz kolekcji „New Pop Art” oraz instalacja „Instadram.”

* 21:00 – 24:00 ul. Lutycka 6 (wejście od ulicy Spichrzowej).
Ciepło, cieplej… „Querr” to wystawa prac powstałych podczas projektu „Queer PoMoc” inicjatywy Ursa Queer. Projekt ten koncentrował się na wzmocnieniu grup aktywistycznych działających na rzecz osób LGBT+ w Gorzowie Wlkp.

* 21:00 – 00:15 Łazienki 6 Klub, ul. Łazienki 6.
Gitara klubowa – wspólne muzykowanie, zapraszamy do wspólnej zabawy! Grasz na gitarze? Śpiewasz? A może potrafisz grać na harmonijce ustnej albo ukulele? Nasza scena będzie otwarta dla wszystkich, którzy chcą spotkać się przy wspólnym graniu.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska