MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Zmiany na Kosynierów Gdyńskich. Przebudowa wkracza w kolejny etap

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Tak aktualnie wygląda stan prac na skrzyżowaniu ulic: Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta, Żwirowej i Słowiańskiej.
Tak aktualnie wygląda stan prac na skrzyżowaniu ulic: Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta, Żwirowej i Słowiańskiej. Jarosław Miłkowski
Zmieniła się organizacja ruchu na skrzyżowaniu między wodociągami a byłym placem cyrkowym. W końcu można wjechać w ul. Żwirową od strony ul. Słowiańskiej.

Skrzyżowanie ulic: Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta, Żwirowej i Słowiańskiej to jedno z bardziej newralgicznych miejsce w mieście. Od wiosny zeszłego roku trwa jego przebudowa. Teraz wkracza ona w kolejny etap.

Przez ostatnie miesiące przebudowana została „ćwiartka” skrzyżowania u zbiegu ul. Żwirowej i Słowiańskiej. Ta część jest już gotowa i od czwartku 28 marca ma ona służyć kierowcom. Teraz przychodzi natomiast czas na przebudowę drugiej „ćwiartki”. Chodzi o miejsce, gdzie ul. Roosevelta styka się z ul. Żwirową.

- W ramach tego etapu wykonana zostanie nowa nawierzchnia jezdni, chodniki oraz przebudowana zostanie zatoka autobusowa – mówi Ewa Iwańska, dyrektor biura zarządu Gorzowskich Inwestycji Miejskich.

Przystanek autobusowy w kierunku cmentarza zostanie przesunięty w stronę ul. Błotnej. Będzie on na wysokości nowej zatoki autobusowej po drugiej stronie dolnego odcinka ul. Żwirowej. Ta nowa zatoka jest natomiast tuż przed wjazdem na były plac cyrkowy w parku Słowiańskim. Już za kilka miesięcy znacznie ułatwi ona korzystanie komunikacji miejskiej tym, którzy np. chcieli wysiąść w rejonie parku Słowiańskiego. Przystanku w tej części miasta brakowało od dziesięcioleci.

Kto wjedzie w ulicę Żwirową?

Przejdźmy jednak do zmian w organizacji ruchu. Jak w związku z przebudową drugiej „ćwiartki” skrzyżowania ma ona wyglądać?
Samochody w dalszym ciągu będą mogły wjechać w ul. Żwirową. Teraz jednak udostępniona im będzie dopiero co wyremontowana część skrzyżowania. W ul. Żwirową wjeżdżać się będzie niejako pod prąd.

Gorzów. Zmiany na Kosynierów Gdyńskich. Przebudowa wkracza w kolejny etap

W Żwirową – tak jak dotychczas – będą mogli wjechać kierowcy jadący od ul. Kazimierza Wielkiego ulicą Roosevelta. Co ważne, w Żwirową będą mogli też wjechać kierowcy dojeżdżający do skrzyżowania ulicą Słowiańską.
- Manewr będzie można zrealizować, ustępując pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka, czyli od ul. Roosevelta – informuje Ewa Iwańska z GIM.
To rozwiązanie nie oznacza jednak powrotu autobusowej linii 105 na swoją starą trasę. Autobusy tej linii wciąż jeżdżą objazdem m.in. przez ul. Mieszka I.

Bez zmian pozostanie organizacja ruchu na ul. Kosynierów Gdyńskich i ul. Żwirowej. Z pierwszej z tych ulic – oczywiście mowa o części w rejonie wodociągów - będzie można skorzystać tylko z jednego pasa, z którego można skręcić jedynie w ul. Roosevelta. Z kolei jadąc ul. Żwirową od cmentarza w stronę centrum w dalszym ciągu trzeba będzie korzystać z objazdu przez ul. Błotną, a następnie ul. Okrzei.

Remont będzie do września

Przebudowa skrzyżowania ulic: Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta, Żwirowej i Słowiańskiej to część większej inwestycji. Składa się na nią także remont ul. Kosynierów Gdyńskich, a przy okazji łączącego się z nią fragmentu ul. Jagiellończyka (tu prace rozpoczęły się w poniedziałek). W jej zakres wchodzi także budowa ronda u zbiegu ul. Słowiańskiej i Fredry.

Roboty trwają już rok (29 marca 2023 zaczął się remont najstarszego odcinka ul. Słowiańskiej). Mają się one zakończyć we wrześniu. Z utrudnieniami w tej części miasta kierowcy i piesi muszą więc liczyć się jeszcze przez pół roku.
Za wszystkie prace drogowe odpowiada firma Eurovia Polska. Roboty kosztują 27,4 mln zł. Większość tych pieniędzy pochodzi z rządowego dofinansowania.

Czytaj również:
Czy Wełniany Rynek i Hawelańska będą zrobione w terminie? Zostały dwa miesiące

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska