Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowski szpital chce zwolnić 100 pielęgniarek

Henryka Bednarska [email protected]
Pielęgniarki Marzena Tomkiewicz (z lewej) i Tamara Urbanek pracują na oddziale ratunkowym. Jak koleżanki boją się zwolnień  (fot. Kazimierz Ligocki)
Pielęgniarki Marzena Tomkiewicz (z lewej) i Tamara Urbanek pracują na oddziale ratunkowym. Jak koleżanki boją się zwolnień (fot. Kazimierz Ligocki)
- Nie pozwolimy na zwolnienia. Jak trzeba, zastrajkujemy - mówi związkowiec Anna Rybska. W szpitalu pracę może stracić 98 pielęgniarek i położnych.

- Jak można! Kto takie bzdury wymyślił?! One, biedne, chwili spokoju nie mają, jak kieraty chodzą. Jednym koniem pole chcą zaorać? - pyta 75-letnia Aleksandra Szymańska, która leży na pulmonologii.

Jan z Gorzowa (- Wystarczy ,,Faja'', wszyscy będą wiedzieli, o kogo chodzi - mówi) trafił do szpitala pierwszy raz. - Nie widzę, żeby było ich za dużo. Tutaj to jedyne osoby, które pracują - stwierdza. Tyle pacjenci. Inaczej uważają politycy. Np. senator Henryk Maciej Woźniak kilka dni temu na konferencji prasowej uznał, że pielęgniarek jest za dużo.

Racje pielęgniarek

Audyt wykonany na zlecenie marszałka wylicza precyzyjnie, ile położnych i pielęgniarek można zwolnić na każdym z oddziałów. Razem wyszło 98. - Nie pozwolimy na zwolnienia. Jesteśmy zdesperowane, gotowe do protestu - stwierdza A. Rybska ze związku pielęgniarek i położnych. Związkowcy jednym tchem wymieniają błędy w audycie i to na każdym oddziale. - Na kardiologii zapomniano o ,,erce'', gdzie jest osiem łóżek. Tam pracuje osobny zespół, najbardziej doświadczone pielęgniarki. 12, tyle, ile przewidziano tu do zwolnienia. Czyli zamknijmy ,,erkę''? - pyta Rybska.

Aż 23 osoby miałyby polecieć na ginekologii i położnictwie. W audycie nie uwzględniono tego, że oddział ma swoją izbę przyjęć. To jeden z pięciu tzw. odcinków na tym oddziale. Na każdym pracują specjalistki, np. instrumentariuszki na bloku porodowym z salą cięć. - Popatrzymy na samą ginekologię. Ma 30 łóżek. Leżą tu pacjentki po dużych i małych zabiegach, których dziennie robi się nawet dziesięć. Zwolnienie tylu położnych oznacza, że na zmianie do opieki nad 30 pacjentkami zostanie jedna osoba! - mówi Rybska. Wicedyrektor Piotr Dębicki twierdzi, że szpital zrobi wszystko, by pacjenci nie odczuli zwolnień. Lekarstwem ma być inna organizacja pracy.

Racje dyrekcji

Wicedyrektor Dębicki przyznaje, że audytor nie uwzględnił wszystkich oddziałów, nie zawsze brał pod uwagę ich specyfikę. - Przeanalizujemy audyt. Ale pielęgniarek jest za dużo, o czym było wiadomo od dawna i zwolnienia będą - zapowiada. Według eksperta zmniejszenie liczby etatów ma przynieść 2,5 mln zł oszczędności. - Audyt traktujemy jak diagnozę. Na tej podstawie musimy opracować program naprawczy, który pozwoli nam wejść do rządowego programu ,,Ratujmy polskie szpitale''. Bo to oznacza dla nas redukcję długu - tłumaczy Dębicki. Teraz to 230 mln zł.

Według Dębickiego jeśli pielęgniarki przeszłyby na kontrakty, nie musiałoby być tylu zwolnień. Właśnie o zmianach formy umów dyrekcja rozmawiała w środę ze związkowcami. - Kontrakty są ostatecznością, ale decyzja należy do pracownika - mówi Andrzej Andrzejczak z Solidarności. Spotkane na korytarzu pielęgniarki mówią wprost, że dyrekcja szykuje zwolnienia, by zmusić je na przejście na kontrakty. A one tego się boją. - Teraz mamy prawo do płatnego L-4, urlopu. Kontrakty wmuszą na nas jeszcze większą liczbę godzin pracy, a w czasie urlopu nic nie zarobimy. No i kontrakty podpisywane są tylko na rok - argumentują.

Dyrekcja ma już listę 29 osób, które chce zwolnić w pierwszej turze. Większość to położne. Listę dostały związki, dyrekcja czeka na ich opinię. - Będzie negatywna - mówi Rybska, grożąc protestem. Jednak procedura będzie się toczyć. - Od wtorku będziemy musieli wręczać wypowiedzenia - twierdzi Dębicki.

O TYLE ZA DUŻO

(wyliczenia audytora)

* ginekologia i położnictwo - 23

* kardiologia - 11,8

* chirurgia i traumatologii dziecięca z urologią - 9,7

* chirurgia ogólna, naczyniowa, onkologiczna i urazów wielonarządowych - 8,1

* oddział chorób wewnętrznych, nadciśnienia, endokrynologii i gastroenterologii - 7,6

* chirurgia ortopedyczna i urazów narządów ruchu - 5,4

* laryngologia z chirurgią szczękowo-twarzową - 5,3

* oddział noworodkowy i intensywną opieką - 5,0

* okulistyczny - 4

* neurochirurgii i neurotraumatologii - 4,7

* neurologiczny dla dorosłych z leczeniem udarów - 3,9

* dziecięcy z pododdziałem neurologicznym - 3

* obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych i dzieci - 2,5

* urologiczny - 1,7

* reumatologii, chorób płuc i chorób wewnętrznych - 1,6

* hematologii - 0,8

* rehabilitacji - 0,2

* nefrologiczny - 0,1

 

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska