Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźna kąpiel w fontannach. Sprawdź, jakie czyhają w nich zagrożenia

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Pamiętajmy, że w miejskich fontannach obowiązuje zakaz kapieli.
Pamiętajmy, że w miejskich fontannach obowiązuje zakaz kapieli. Mariusz Kapała / GL
Gdy tylko słońce mocniej przygrzeje, chętnie przebywamy w okolicy fontann. Powietrze jest tam bardziej rześkie i lepiej się nam oddycha. Ale fontanny kuszą też, zwłaszcza małe dzieci, by wejść do nich, zamoczyć nogi czy pobiegać między strumieniami. - Wiem, że różnie z tą wodą może być, ale wygląda na czystą. Czy naprawdę nie można się w niej pochlapać? – pyta pani Jolanta z Zielonej Góry.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa, miejskie fontanny miały nie działać. Ale działają, decyzja została zmieniona. Uznano bowiem że same w sobie nie stanowią one zagrożenia. Chodzi raczej o to, by w jego otoczeniu nie przebywało zbyt wiele osób. Wciąż konieczny jest dystans społeczny, bo wirus nie wygasł, przeciwnie ma się całkiem dobrze.
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja, które nadzorują fontanny, - Aby zwiększyć bezpieczeństwo, dezynfekujemy wodę wewnątrz instalacji.

Przepisów nie ma, ale zachowajmy zdrowy rozsądek

Żadna jednak instytucja nie bada jakości wody, dlatego musimy zachować tu szczególną ostrożność.
W naszym kraju, ale nie tylko, nie ma szczegółowych przepisów prawnych, które nakładałyby odpowiednie normy co do jakości wody w zamkniętych zbiornikach miejskich. Jednak wszyscy musimy mieć świadomość, że są one atrakcją, dekoracja miasta. Nie służą ani do kąpieli, ani zaspokojenia pragnienia. Często przypominają o tym tabliczki z napisami: woda niezdatna do picia.

Groźne drobnoustroje w fontannach

Lekarze ostrzegają, że miejskie zbiorniki wodne mogą być miejscem rozwoju drobnoustrojów, także chorobotwórczych. Nie tylko dlatego, że załatwiają tu swoje potrzeby fizjologiczne ptaki, psy i inne zwierzęta.
W miejskich fontannach, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. enterokoki czy E.colli. Na pozór niewinna zabawa może się zatem skończyć szpitalem. Po kąpieli w fontannie mogą pojawić się: wysypki, ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli, schorzenia dróg oddechowych, zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków, zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,zapalenia spojówek, zapalenia uszu, grzybice stóp, bakterie escherichii mogą powodować stan zapalny dróg moczowych i pęcherza.

Zakazana kąpiel i kary

- Trzeba myśleć, co się robi – zwraca uwagę rodzicom dziecka, moczącego rękę w fontannie pan Stanisław. I przypomina, że w naszym kraju można dostać 500 zł kary za kąpiel w niedozwolonym miejscu. – Skoro żadne argumenty nie trafiają do niektórych, to może finanse wpłyną na to, że zaczną dbać o zdrowie i bezpieczeństwo.

ZOBACZ TEŻ

O czym marzyła przez lata Zielona Góra? Wcale nie o tramwajach, jak chcą złośliwi. Wiele się o tych inwestycjach mówiło. Wywoływały one wiele emocji. Jedni bardzo chcieli, by te marzenia się spełniły, inni pukali się w czoło. Jaka byłaby dziś Zielona Góra, gdyby te planowane zadania stały się rzeczywistością?  Czy te niespełnione marzenia, kiedyś zostaną kiedyś zrealizowane?

To miało powstać w Zielonej Górze, ale się nie udało. O czym...

Wizualizacje rozbudowanego hotelu Retro w Zielonej Górze i okolice dworca PKP

ZIELONA GÓRA: Co się zmieni przy dworcu PKP? Kawę wypijemy n...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska