Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala sportowa, inwestycja na którą wszyscy czekają powstanie w Nowym Miasteczku szybciej niż zakładano | WIDEO, ZDJĘCIA

Wideo
od 16 lat
W Nowym Miasteczku przy Zespole Szkół nr 1 buduje się hala sportowa. Zima sprzyjała robotom, dlatego już dzisiaj wiadomo, że planowana na jesień przyszłego roku inwestycja będzie gotowa o kilka miesięcy wcześniej.

Zespół Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku. Budowa hali sportowej

W miejscu znanym wśród mieszkańców Nowego Miasteczka, jako „Sahara” ze względu na wszechobecny piasek buduje się hala sportowa. Miejsce obok Zespołu Szkół nr 1 czekało na zagospodarowanie.

– Hale sportowe w tej chwili to standard. To, że jej nie mieliśmy, to była duża uciążliwość ze względu na rozwój sportu – mówi Danuta Wojtasik, burmistrz Nowego Miasteczka.

Hala sportowa będzie w zarządzie szkoły, ale będą mogli z niej korzystać także inni mieszkańcy popołudniami.

Krzysztof Adamowski, kierownik budowy (pierwszy z lewej) przypomina, że bywały zimy, podczas których minusowe temperatury zatrzymywały inwestycje nawet na cztery miesiące

Hala sportowa, inwestycja na którą wszyscy czekają powstanie...

Hala sportowa w Nowym Miasteczku. Co będzie w środku?

Co więcej obiekt będzie służył też jako hala widowiskowa. Będzie 280 miejsc dla widzów. Ponadto znajdzie się miejsce na salę fitness, konferencyjną i siłownię. Powierzchnia hali sportowej wyniesie tysiąc metrów kwadratowych. Przy hali będzie ok. 100 miejsc parkingowych. Powstaną utwardzone chodniki i droga dojazdowa. Planowany był tor do kręgli i zabudowany łącznik ze szkołą.

– To są inwestycje, które możemy dobudować w przyszłości ze względu na to, że jest to technicznie możliwe – dodaje burmistrz. Hala jest planowana do oddania do użytkowania w marcu 2024 roku. To pół roku szybciej. Początkowo zakładano, że stanie się to we wrześniu przyszłego roku. Pracom sprzyjała lekka zima. – To przede wszystkim efekt dobrej organizacji pracy. Były takie lata, że zima nie pozwalała na prace nawet przez trzy – cztery miesiące. Temperatura poniżej minus dziesięciu stopni wyłącza budowę – przyznaje Krzysztof Adamowski, kierownik budowy.

Inwestycja w Nowym Miasteczku .Stan prac i koszty

Tomasz Wysoczański, zastępca kierownika referatu inwestycji i gospodarki komunalnej w urzędzie miejskim w Nowym Miasteczku informuje, że obecnie osiągnięto stan surowy zamknięty. Obiekt jest zadaszony. Są wstawione okna. Zaczęły się prace przy instalacjach w środku i tynkarskie.

Kosztorys inwestycji planowany był na 13,5 miliona złotych, po przetargu okazało się, że prace warte są ponad 17 mln zł. Finansowanie hali to montaż z kilku źródeł. Gmina Nowe Miasteczko otrzymała z Programu Sportowa Polska – 6 mln złotych, z Program Rządowy Fundusz Polski Ład – 5 milionów złotych. Na budowę władze gminy przeznaczyły też milion złotych z nagrody za dynamikę szczepień przeciwko Covid – 19, ze względu na to, że uprawianie sportu sprzyja eliminowaniu skutków choroby. Gmina będzie musiała zwiększyć swój wkład w inwestycję, stąd poszukiwanie dodatkowego dofinansowania.

Umowa z wykonawcą inwestycji, firmą z Nowogrodu Bobrzańskiego została zawarta w połowie lipca 2022 roku. We wrześniu ubiegłego roku teren badali archeolodzy. Odkryli m.in. ślady pochówków sprzed kilku tysięcy lat. Zobaczyli też ślady dawnych badań archeologicznych. Odkrycia te nie zatrzymały inwestycji i jeszcze we wrześniu wylane zostały fundamenty pod halę sportową.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska