Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile za ile

(and)
Oszczędzasz pieniądze na koncie i śpisz spokojnie. Przecież nawet jeśli bank upadnie, to Bankowy Fundusz Gwarancyjny je wypłaci. Na ile możesz liczyć?

Załóżmy, że właśnie zbankrutował bank, w którym trzymasz pieniądze. Co obejmują gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego? Objęte są nimi wszystkie depozyty imienne (a np. bankowe papiery wartościowe na okaziciela już nie...), tak złotowe, jak i walutowe, z odsetkami naliczonymi do dnia upadłości banku. Chodzi o banki działające na terenie Polski na podstawie prawa bankowego. BFG nie chroni zatem np. spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, które mają własne systemy gwarantowania bezpieczeństwa wkładów. Tym bardziej gwarancje BFG nie obejmują rozmaitych instytucji parabankowych.
Różne depozyty zgromadzone przez jedną osobę w tym samym banku - np. na kilku odrębnych rachunkach - traktowane są w wypadku jego upadłości jak jeden depozyt, a suma zgromadzonych środków stanowi podstawę obliczenia gwarantowanej kwoty.

Ile za ile

Depozyty o równowartości nie przekraczającej 1000 euro (czyli obecnie około 3.621 zł) są w razie upadłości banku wypłacane właścicielom w stu procentach.
Depozyty przekraczające równowartość 1000 euro, a nie większe niż równowartość 18.000 euro (czyli obecnie około 65.178 zł), są gwarantowane w 90 proc. Nadwyżki ponad równowartość 18.000 euro obecnie gwarancje nie obejmują. Od 1 stycznia 2003 r. ta górna granica gwarancji przesunie się do poziomu 22.500 euro (obecnie około 81.472, 50 zł).
Fakt, że nadwyżka ponad równowartość 18.000 euro nie jest objęta gwarancjami BFG, nie oznacza, że nie może być odzyskana. Klient banku po zgłoszeniu takiej wierzytelności do syndyka masy upadłości może mieć nadzieję, że jeśli np. upadły bank zostanie kupiony przez inny, to bank-nabywca przejmie zobowiązania wobec klientów banku upadłego i kupionego.

Tylko w złotych

Wypłaty gwarantowanych środków dokonywane są przez BFG zawsze w złotówkach, niezależnie od tego, w jakiej walucie był depozyt; jego wartość jest przeliczana na złote według kursu z dnia upadłości banku.
W pierwszym okresie po ogłoszeniu upadłości gwarantowane środki są wypłacane przez syndyka, w podanym przez niego miejscu i terminie. Później mogą być odbierane w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.
Działa on od 1995 roku. Dotychczas wypłacił środki gwarantowane w łącznej wysokości około 800 mln złotych. Pieniądze te pochodzą każdorazowo ze składek innych banków.
Bliższych informacji o zasadach działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego można zasięgnąć telefonicznie pod bezpłatnym numerem 0 800 56 93 41. Polecamy też stronę internetową www.bfg.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska