IV liga: Ilanka Rzepin zwycięska mimo osłabienia, druga porażka Stali Jasień

Paweł Górski
Ilanka Rzepin wygrała w Szprotawie mimo gry w dziesiątkę
Ilanka Rzepin wygrała w Szprotawie mimo gry w dziesiątkę Facebook/MKS Ilanka Rzepin
W 12. kolejce lubuskiej IV ligi piłkarskiej zgodnie z planem zwyciężyła niemal cała czołówka tabeli. Niespodziewanie drugą porażkę w sezonie poniosła Stal Felgenhauer Jasień, która uległa Pogoni Skwierzyna.

Skromne zwycięstwo lidera

Pierwszą lokatę w tabeli utrzymał Lubuszanin Drezdenko, który wrócił na zwycięską ścieżkę po ubiegłotygodniowej porażce z Ilanką Rzepin. Liderujący zespół odniósł skromne zwycięstwo nad Syreną Zbąszynek, choć przystąpił do tego meczu osłabiony brakiem Łukasza Zagdańskiego. Najlepszy snajper Lubuszanina pauzował bowiem za żółte kartki. Jedyny gol spotkania padł dopiero w 81 minucie, kiedy Marcin Napierała wykorzystał zamieszanie, jakie nastąpiło w polu karnym rywala po rzucie rożnym. Wcześniej bramkarz Syreny Wiktor Nowotnik obronił nawet rzut karny, ale koniec końców nie zdołał uchronić swojej drużyny przed porażką.

Polonia zwycięska w Żaganiu

Zwycięsko z 12. kolejki wyszedł również wicelider tabeli – Osiedle Sady Polonia Słubice. Zespół ten pokonał na wyjeździe Czarnych Żagań 4:2. Pierwsze pół godziny meczu zdominowali przyjezdni, którzy szybko zaaplikowali miejscowym trzy gole. Dwa z nich padły łupem Macieja Ossowskiego, a jednego dołożył Rafał Gronostaj. Czarni nie zamierzali się jednak poddawać i jeszcze przed końcem pierwszej połowy bramkarza Polonii pokonał Mikołaj Irski. Niedługo po rozpoczęciu drugiej odsłony Janusz Szkarapat zdobył trafienie kontaktowe. Pogoń żagańskiej ekipy zakończył jednak Michał Krupowicz, który w 67 minucie przypieczętował zwycięstwo Polonii.

Triumf Ilanki mimo osłabienia

Sporo działo się w Szprotawie, gdzie Ilanka Rzepin wysoko pokonała Z.U. Zachód Sprotavię. Zaczęło się od gola dla gości autorstwa Fabiana Żygielewicza w 18 minucie, lecz już chwilę później gospodarze wyrównali bramką Leszka Jagodzińskiego. W 32 minucie Kalu Uche dał Sprotavii prowadzenie 2:1, lecz tym razem to rzepinianie szybko zdołali doprowadzić do remisu – tuż przed przerwą dokonał tego Andrzej Pawłowski.

Druga połowa zaczęła się ciekawie, bo od czerwonej kartki dla Kacpra Dąbrowskiego. Mogło się wtedy wydawać, że grająca w dziesiątkę Ilanka będzie miała problem z wywiezieniem ze Szprotawy punktów. Nic bardziej mylnego – mimo osłabienia to właśnie podopieczni trenera Dawida Chanasa przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę dzięki dwóm trafieniom Mateusza Stefanowicza oraz jednym Kacpra Lewitzkiego.

Kontrowersje w Starym Kurowie

Bliski zainkasowania punktu w osłabieniu byli piłkarze Meprozetu Stare Kurowo, lecz musieli oni obejść się smakiem. W starciu z Pogonią Świebodzin ekipa trenera Sebastiana Żłobińskiego straciła gola już w 27 minucie, a chwilę później straciła również Mateusza Gorgiela, który został ukarany bezpośrednią czerwoną kartką. Mimo to na początku drugiej połowy kapitan Meprozetu Tomasz Szwiec zdołał doprowadzić do remisu.

Wynik 1:1 utrzymał się niemal do samego końca, jednak ostatecznie trzy punkty zainkasowała Pogoń. W doliczonym czasie gry gole na wagę zwycięstwa świebodzinian zdobyli Nikodem Rafalik (z rzutu karnego) i Marcin Szymański. Gospodarze mieli przy tym obiekcje do pracy sędziego, gdyż ich zdaniem „jedenastka” została podyktowana niesłusznie. Niemniej to Pogoń wygrała 3:1.

Druga porażka Stali

Po raz drugi w tym sezonie goryczy porażki zaznała Stal Felgenhauer Jasień. Można przy tym mówić o małej niespodziance, gdyż jej pogromcą została niżej notowana Pogoń Skwierzyna. Co ciekawe, po niespełna 20 minutach to ekipa z południa województwa prowadziła 2:0 dzięki trafieniom Patryka Jasiaka i Kornela Wieczorka. Później jednak strzelali już tylko skwierzynianie. Przed przerwą do remisu doprowadził dwoma bramkami Samuel De Souza Nascimento, a po zmianie stron zwycięstwo 4:2 zapewnili Pogoni Miłosz Rutkowski oraz Wenison Alves Barbosa.

Wyniki 12. kolejki IV ligi:

• Meprozet Stare Kurowo – Pogoń Świebodzin 1:3 (bramki: Szwiec – Letuka, Rafalik, Szymański)
  • Lubuszanin Drezdenko – ZAP Syrena Zbąszynek 1:0 (Napierała)
  • Promień Żary – Odra Nietków 1:1 (Dados – Koseski)
  • Dąb Sława-Przybyszów – Korona Kożuchów 4:2 (Żak, Stremecki, Dopierała samobójcza, Szafer – Ewembe, Włodarczyk)
  • Z.U. Zachód Sprotavia Szprotawa – Ilanka Rzepin 2:5 (Jagodziński, Uche – Stefanowicz 2, Żygielewicz, Pawłowski, Lewitzki)
  • Pogoń Skwierzyna – Stal Felgenhauer Jasień 4:2 (Nascimento 2, Rutkowski, Barbosa – Jasiak, Wieczorek)
  • Czarni Żagań – Osiedle Sady Polonia Słubice 2:4 (Irski, Szkarapat – Ossowski 2, Gronostaj, Krupowicz)
  • AstroEnergy Warta II Gorzów – Spójnia Ośno Lubuskie 5:0 (Ufir 2, Walków, Chepovoi, Gajda)
  • Lechia II Zielona Góra – Stal Sulęcin 2:0 (Kołodenny 2)