Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak psy ze schroniska przetrwały Sylwestra? Pytamy jak sobie radzić ze zwierzętami, gdy inni strzelają fajerwerkami

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Jak psy ze schroniska przetrwały Sylwestra?
Jak psy ze schroniska przetrwały Sylwestra? Canva Pro / zdjęcie ilustracyjne
Sylwester za nami. Podczas żegnania starego roku i witania nowego nieodłącznym elementem są fajerwerki. Huki spowodowane petardami źle oddziałują na większość zwierząt. Zapytaliśmy w jednym z lubuskich schronisk dla psów, jak zwierzęta przetrwały noc i co można zrobić na przyszłość, aby złagodzić im przejście tego okresu.

Od dawna w okolicach Sylwestra wraca dyskusja między miłośnikami fajerwerków oraz posiadaczami zwierząt. W tym roku sami byliśmy świadkami, gdy 31 grudnia na jednym z osiedli w Krośnie Odrzańskim mieszkaniec wyszedł z czworonogiem na spacer, gdy nagle w pobliżu huknęła petarda. Psiak przeraził się i zerwał ze smyczy.

Zwierzak był przerażony, właściciel nie mógł go na początku przywołać do siebie. A było to wiele godzin przed powitaniem nowego roku...

Jak psy w schronisku przetrwały Sylwestra?

Skontaktowaliśmy się z przytuliskiem dla zwierząt w Osiecznicy pod Krosnem Odrzańskim. Jak przyznaje właścicielka, odległość od miasta oraz lokalizacja schroniska w ustronnym miejscu pomaga zwierzętom przetrwać Sylwestra. Mimo to na powitaniu tego roku jeden z czworonogów nie mógł znieść huku fajerwerków...

- Mamy jednego psiaka, który bardzo się boi - opowiada Violetta Papp prowadząca punkt dla bezdomnych psów w gminie Krosno Odrzańskie. - Kilka dni wcześniej przestał jeść. Był bardzo zestresowany. Pomimo leków, które dostawał, to 31 grudnia wydrapywał dziury w ścianach. Dopiero dzisiaj wrócił do normalnego jedzenia.

Właścicielka małego schroniska dodaje, że obecnie jest wiele zamienników mniej szkodliwych dla zwierząt, z których można korzystać w Sylwestra.

- Bo trzeba pamiętać, że problem dotyka nie tylko psów, ale też koty czy np. dzikie zwierzęta, jak chociażby ptaki - mówi V. Papp.

A z czego korzystać zamiast petard, świętując Nowy Rok?

- Wiadomo, że widowiskowe świętowanie Nowego Roku, to jest duża frajda dla dzieci i nikt nie chce ich tego pozbawiać - mówi V. Papp. - Są jednak już dostępne petardy bezhukowe, świetne zimne ognie lub tzw. wulkany z np. konfetti. Można też zorganizować pokaz świetlny. Mamy teraz naprawdę duży wybór.

Jak można "złagodzić" Sylwestra dla czworonogów?

Wiadomo jednak, że nie wszyscy zrezygnują z fajerwerków. Jak więc złagodzić okres noworoczny dla swoich czworonogów?

- Są środki ziołowe, które można podawać pieskom - informuje V. Papp. - Są dostępne przez internet i u weterynarzy. Zalecam jednak, aby każde leki dla zwierząt konsultować z weterynarzem. W przypadku tych środków ziołowych, należy je podawać ok. 3 tygodnie przed Sylwestrem, aby były one skuteczne.

Ponadto właścicielka przytuliska zaleca wygłuszyć pomieszczenie, w którym pies będzie znajdował się, blisko właściciela. - Pomaga też głośno włączona muzyka, aby wytłumić huki z zewnątrz - przyznaje. - Trzeba też pamiętać, żeby wyprowadzić go na spacer najpóźniej o godz. 22.00 i z mocno zaciśniętą obrożą, bo ludzie "strzelają" nie tylko o północy. W przypadku kotów, jeśli ktoś ma wychodzące, to tego dnia zwyczajnie lepiej ich nie wypuszczać.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska